Հայ-իրանական կապերը զարգացման մեծ հեռանկար ունեն, ասել է դեսպանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում Իրանի դեսպան Սեյյեդ Քազեմ Սաջադին այսօր ասել է, որ հայ-իրանական համագործակցության հետագա զարգացման եւ ընլայնման համար որեւէ սահմանափակում չկա:
Այս մասին Իրանի դեսպանն ասել է ԵՊՀ-ում մեկնարկած «Հայաստանի Հանրապետություն-Իրանի Իսլամական Հանրապետություն. Համագործակցության 25 տարին» թեմայով միջազգային գիտաժողովի ժամանակ:
«Իրանի տեսանկյունից՝ Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացման համար որեւէ սահմանափակում չկա: Վստահ եմ, որ Հայաստանի ղեկավարությունը նույն տեսակետն ունի»,- նշել է դիվանագետը:
Նա հիշեցրել է, որ Իրանն ու Հայաստանը «միմյանց համար ամենածանր ժամանակներում օգնել են իրար, եւ այդ վերաբերմունքն անփոփոխ է»: Դեսպանը համոզմունք է հայտնել, որ Արեւմուտքի կողմից Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների վերացումից հետո հայ-իրանական հարաբերությունները զարգացման առավել մեծ հեռանկար ունեն:
«Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելուց հետո լայն հնարավորություններ են բացվում առեւտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման համար: Այս հնարավորությունը պետք է լրջագույնս օգտագործել»,- նկատել է Սեյյեդ Քազեմ Սաջադին:
Դեսպանի խոսքով՝ ներկայում ՀՀ-ի եւ Իրանի միջեւ առեւտրաշրջանառության ծավալները կազմում են $ 300 մլն: Իրանը Հայաստանի առեւտրային գործընկերների շարքում զբաղեցնում է 4 -րդ տեղը:
Մյուս կողմից, Սեյյեդ Քազեմ Սաջադին ընդգծել է, որ այս ցուցանիշները գոհացուցիչ չեն Իրանի համար՝ հույս հայտնելով, որ «Հյուսիս-Հարավ» ավտոճանապարհային միջանցքի, Հայաստան-Իրան բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման գծի  կառուցումը, ինչպես նաեւ Երեւանում Իրանի առեւտրային կենտրոնի հիմնումը կօգնեն մեծացնել երկու երկրների միջեւ առեւտրատնտեսական ծավալները:
Դեսպանը տեղեկացրել է, որ առաջիկայում նախատեսվում է ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի եւ նրա գլխավորած պատվիրակության այցը Թեհրան:

Армяно-иранские связи имеют большие перспективы развития
Ереван /Медиамакс/. Посол Ирана в Армении Сейед Казем Саджади сказал сегодня, что для дальнейшего развития и расширения армяно-иранских отношений нет никаких ограничений.
Об этом посол Ирана сказал в ЕГУ на открытии научной конференции «Республика Армения - Исламская Республика Иран: 25 лет сотрудничества».
«С точки зрения Ирана нет никаких ограничений для развития отношений с Арменией. Уверен, что руководство Армении придерживается того же мнения»,- отметил дипломат.
Он напомнил, что «Иран и Армения поддерживали друг друга в самые сложные времена, и это отношение не изменилось». Посол выразил мнение, что после упразднения со стороны Запада санкций в отношении Ирана у армяно-иранских отношений появились еще большие перспективы.
«После вступления Армении в Евразийский экономический союз открылись широкие возможности для развития торгово-экономических отношений. Эти возможности нужно использовать самым серьезным образом»,- отметил Сейед Казем Саджади.
По словам посла, в настоящее время объем товарооборота между Арменией и Ираном составляет $ 300 млн. Иран занимает 4-е место среди торговых партнеров Армении.
С другой стороны, Сейед Казем Саджади подчеркнул, что Иран не считает эти показатели удовлетворительными, выразив надежду, что строительство дорожного коридора Север-Юг и создание высоковольтной линии электропередачи Иран-Армения помогут увеличить товарооборот между странами.
Посол сообщил, что в будущем предусматривается визит спикера НС Армении Галуста Саакяна и армянской делегации в Тегеран.