Վրաստանի համար ԵՄ վիզային ռեժիմը կչեղարկվի հոկտեմբերին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վրաստանի ու ԵՄ-ի միջեւ արտոնագրային ռեժիմի ազատականացումը տեղի կունենա հոկտեմբերի սկզբին:
Ինչպես հայտնում է «Կոմերսանտ» թերթը, այդ մասին ասել է Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության հարցերով ԵՄ հանձնակատար Յոհանես Հանը՝ Բաթումիում ելույթ ունենալով «Վրաստանի եվրոպական ուղին» համաժողովում:
Նա խոստացել է անել «ամեն ինչ», որպեսզի այդ նպատակը իրականացվի ժամկետից շուտ: «Նման պատրաստակամությունը հաստատել է Եվրախորհրդարանի պատգամավորների մեծամասնությունը»,- նշել է Յոհանես Հանը:
Նրա խոսքով՝ ԵՄ-ի ղեկավար կառույցներում «առկա է կոնսենսուս, եւ Վրաստանի կողմից ազատականացման հետ կապված բոլոր հանձնառությունների կատարման մասով կա համընդհանուր համաձայնություն»:
«Այժմ արդեն Եվրոպան պետք է կատարի իր հանձնառությունները»,- ասել է հանձնակատարը:
Վրաստանի հետ արտոնագրային ռեժիմի չեղարկման ուշացումը Յոհանես Հանը բացատրել է նրանով, որ «մշակվում էր անհրաժեշտության դեպքում ազատականացված ռեժիմի դադարեցման մեխանիզմը»:

Отмена виз между Грузией и ЕС ожидается в начале октября
Согласно сообщению газеты Коммерсантъ, об этом сказал еврокомиссар по вопросам политики соседства и расширению Йоханнес Хан, выступая в Батуми на конференции «Европейский путь Грузии».
Он пообещал «сделать все», чтобы эта цель была достигнута досрочно. «Такую готовность подтверждает большинство депутатов Европарламента», - заметил Хан.
По его словам, в руководящих органах ЕС «существует консенсус и всеобщее признание выполнения Грузией всех взятых на себя обязательств по либерализации».
«Теперь уже Европа должна выполнить свои обязательства», сказал еврокомиссар.
Задержку с предоставлением Грузии безвизового режима Йоханнес Хан объяснил «работой над механизмом приостановления безвизового режима в случае необходимости».