Ալիեւը որոշել է այսուհետ ընտրվել 7 տարի ժամկետով - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը Սահմանադրությունում փոփոխությունների իրականացում է նախաձեռնել:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, Ադրբեջանի ղեկավարը հանրաքվեի նախագիծը ներկայացրել է Սահմանադրական դատարան՝ եզրակացություն ստանալու համար:
Մասնավորապես, առաջարկվում է փոփոխություն կատարել 101-րդ հոդվածում, որին համաձայն «նախագահը ընտրվում է 5 տարի ժամկետով»: Նոր խմբագրության մեջ 5 թիվը առաջարկվում է փոխարինել 7-ով:
Նախագիծը առաջարկում է նաեւ փոփոխություններ կատարել այն հոդվածում, որի համաձայն Ադրբեջանի նախագահ կարող է ընտրվել 35 տարեկանը լրացած քաղաքացին: Առաջարկվում է հոդվածից հանել «35 տարեկանը լրացած» արտահայտությունը:
Նախագիծը նաեւ Ադրբեջանի առաջին փոխնախագահի եւ փոխնախագահի պաշտոնների ստեղծում է ենթադրում:
Վերջին անգամ Սահմանադրական հանրաքվե Ադրբեջանում անցկացվել է 2009 թ. մարտին, որի արդյունքում չեղարկվել էր նախագահի պաշտոնում երկու անգամից ավել նույն անձի ընտրության հետ կապված սահմանափակումը:

Yerevan /Mediamax/. President of Azerbaijan Ilham Aliyev has initiated amendments to the country’s constitution.
According to TASS, the President applied to the Constitutional Court for the conclusion of a draft referendum act.
In particular, it is proposed to amend article 101, which states that “the president is elected for a term of 5 years”. The new wording is replacing the number 5 with number 7.
According to the draft, it is also proposed to amend the article that establishes that a citizen at least 35 years old can be elected as President. It is proposed to exclude “at least 35 years old” from the article.
The project also intends introduction for the post of First Vice President and Vice Presidents.
Last time Azerbaijan held constitutional referendum was in 2009. As a result of the referendum, the restriction on the election of the same person twice as President was removed.