Ալիեւը որոշել է այսուհետ ընտրվել 7 տարի ժամկետով - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը Սահմանադրությունում փոփոխությունների իրականացում է նախաձեռնել:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, Ադրբեջանի ղեկավարը հանրաքվեի նախագիծը ներկայացրել է Սահմանադրական դատարան՝ եզրակացություն ստանալու համար:
Մասնավորապես, առաջարկվում է փոփոխություն կատարել 101-րդ հոդվածում, որին համաձայն «նախագահը ընտրվում է 5 տարի ժամկետով»: Նոր խմբագրության մեջ 5 թիվը առաջարկվում է փոխարինել 7-ով:
Նախագիծը առաջարկում է նաեւ փոփոխություններ կատարել այն հոդվածում, որի համաձայն Ադրբեջանի նախագահ կարող է ընտրվել 35 տարեկանը լրացած քաղաքացին: Առաջարկվում է հոդվածից հանել «35 տարեկանը լրացած» արտահայտությունը:
Նախագիծը նաեւ Ադրբեջանի առաջին փոխնախագահի եւ փոխնախագահի պաշտոնների ստեղծում է ենթադրում:
Վերջին անգամ Սահմանադրական հանրաքվե Ադրբեջանում անցկացվել է 2009 թ. մարտին, որի արդյունքում չեղարկվել էր նախագահի պաշտոնում երկու անգամից ավել նույն անձի ընտրության հետ կապված սահմանափակումը:

Ильхам Алиев решил избираться на 7 лет
Как сообщает ТАСС, глава государства направил в Конституционный суд для получения заключения проект акта референдума.
В частности, предлагается внести поправку в статью 101, которая гласит, что «президент избирается на пятилетний срок». В новой редакции предлагается заменить цифру 5 цифрой 7.
Согласно проекту, предлагается также внести изменения в статью, устанавливающую, что президентом может быть избран гражданин страны не моложе 35 лет. Предлагается исключить из данной статьи слова «не моложе тридцати пяти лет».
Проект также предусматривает введение должностей первого вице-президента и вице-президентов.
В последний раз в Азербайджане конституционный референдум проводился в марте 2009 года, по итогам которого было устранено ограничение на избрание одного и того же лица президентом страны не более двух раз.