Սարգսյան-Ալիեւ հանդիպումը կարող է կայանալ մինչեւ տարեվերջ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի եւ Իլհամ Ալիեւի հանդիպումը կարող է կայանալ մինչեւ տարեվերջ:
Այսօր Երեւանում այդ մասին ասել է ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը` հանդես գալով ԵԱՀԿ Գործող նախագահ, Ուկրաինայի ԱԳ նախարար Լեոնիդ Կոժարայի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
Էդվարդ Նալբանդյանն ասել է, որ նախորդ նախատեսված հանդիպումը երկու նախագահների միջեւ տեղի չունեցավ ադրբեջանական կողմի պատճառով:
«Հիմա, կարծես թե, առկա է սկզբունքային պայմանավորվածություն եւ հասկացողություն, որ այդպիսի հանդիպումն անհրաժեշտ է, եւ պետք է աշխատել, որպեսզի այն կայանա մինչեւ տարեվերջ», - նշել է ՀՀ արտաքին գերատեսչության ղեկավարը:
Էդվարդ Նալբանդյանը տեղեկացրել է, որ հուլիսի 13-ին Վիեննայում Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ հանդիպման ժամանակ քննարկվել են բանակցային գործընթացն առաջ մղելու հնարավորությունները եւ մոտակա ամիսների հանդիպումների ժամանակացույցը:

Встреча президентов Армении и Азербайджана может состояться до конца года - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Встреча президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева может состояться до конца этого года.
Об этом заявил сегодня в Ереване министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, выступая на совместной пресс-конференции с Действующим председателем ОБСЕ, министром иностранных дел Украины Леонидом Кожарой.
Эдвард Налбандян сказал, что запланированная прежде встреча между двумя президентами не состоялась из-за азербайджанской стороны.
«Сейчас, кажется, есть принципиальная договоренность и понимание того, что подобная встреча необходима, и надо работать, чтобы она состоялась до конца года», - отметил министр иностранных дел Армении.
Эдвард Налбандян сообщил, что на его встрече с министром иностранных дел Азербайджана Эльмаром Мамедяровым 12 июля в Вене обсуждались возможности продвижения переговорного процесса и график встреч на ближайшие месяцы.