Երեւանում կատարվել է ցողունային բջիջների առաջին փոխպատվաստումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռ. Յոլյանի անվան արյունաբանական կենտրոնում այսօր կատարվել է արյունաստեղծ ցողունային բջիջների առաջին փոխպատվաստումը:
ՀՀ առողջապահության նախարարությունում նշել են, որ փոխպատվաստումը կատարել են Համբուրգի Էպենդորֆ համալսարանական կլինիկայի փոխպատվաստման բաժնի ղեկավար Նիկոլաուս Կրյոգերը եւ Արյունաբանական կենտրոնի տրանսպլանտոլոգների թիմը:
Արյունաբանական կենտրոնի տնօրեն Սմբատ Դաղբաշյանը տեղեկացրել է, որ առաջին փոխպատվաստված անձը միելոմայով հիվանդ 50-ամյա արցախցի կին է, որի կյանքը երկարացնելու միակ հնարավորությունը ցողունային բջիջների փոխպատվաստումն էր:
«Երեւանն արդեն նշված է աշխարհի տրանսպլանտ քարտեզի վրա, եւ մենք ունենք բոլոր հնարավորությունները՝ այլ երկրներից եւս հիվանդներ բուժելու»,- ասել է Սմբատ Դաղբաշյանը։
«Շնորհավորում եմ հայ գործընկերներիս արյան չարորակ հիվանդությունների բուժման նորագույն մեթոդն այս կլինիկայում ներդնելու համար։ Առաջին քայլն արված է։ Առաջիկայում կլինեն բարդություններ, դժվարություններ, բայց մենք կշարունակենք համագործակցությունը եւ հեռաբժշկության միջոցով կշարունակենք ողջ գործընթացի հսկողությունը»,- նշել է Նիկոլաուս Կրյոգերը։
Պաշտոնական տվյալներով՝ Հայաստանում փոխպատվաստման կարիք ունի տարեկան մոտ 60 հիվանդ:
Ոսկրածուծի/ցողունային բջիջների փոխպատվաստումն իրականացվում է մի շարք արյունաբանական հիվանդությունների (սուր լեյկոզներ, լիմֆոմաներ, որոշ տեսակի սակավարյունություններ եւ այլն) բուժման ժամանակ:

В Ереване проведена первая пересадка стволовых клеток - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. В Гематологическом центре им. профессора Р. Еоляна сегодня была проведена первая операция по пересадке стволовых клеток.
В Министерстве здравоохранения Армении отметили, что пересадку выполнили глава отделения трансплантологии университетской клиники Эппендорф в Гамбурге Николаус Крегер и команда трансплантологии Гематологического центра.
Директор Гематологического центра Смбат Дагбашян сообщил, что первой пациенткой стала 50-летняя жительница Арцаха, страдающая миеломой, продлить жизнь которой можно было только путем трансплантации стволовых клеток.
«Ереван уже отмечен на трансплантационной карте мира, и у нас есть все возможности, чтобы лечить также людей из других стран», - сказал Смбат Дагбашян.
«Я поздравляю армянских партнеров с внедрением в этой клинике новейшего метода лечения злокачественных заболеваний крови. Первый шаг уже сделан. В будущем могут возникать сложности, но мы продолжим сотрудничество и будем контролировать весь процесс благодаря дистанционному лечению», - отметил Николаус Крегер.
По официальным данным, в Армении ежегодно в пересадке стволовых клеток нуждаются около 60 человек.
Пересадка костного мозга/столовых клеток назначается при ряде гематологических заболеваний (острый лейкоз, лимфома, некоторые виды малокровия и так далее).