Երբ վերականգնվող էներգիան գրավիչ է մասնավոր ներդրողի համար - Mediamax.am
2002-ից սկսած ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի հայաստանյան գրասենյակը Կլիմայի փոփոխության ծրագրերի շրջանակներում իրականացնում է մի շարք խոշոր ներդրումային բաղադրիչ ունեցող միջոցառումներ: Դրանցից առաջինն ուղղված էր ջերմամատակարարման ոլորտում էներգախնայողության խթանմանն ու ջերմոցային գազերի կրճատմանը: Ծրագրերի ֆինանսավորման հիմնական աղբյուրը Գլոբալ էկոլոգիական ու Կանաչ կլիմայի հիմնադրամներն են:
Իրականացված եւ ընթացիկ ծրագրերի վերաբերյալ Մեդիամաքսը զրուցել է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի Կլիմայի փոփոխության ծրագրերի համակարգող Դիանա Հարությունյանի հետ:
Հինը նորի վերածած մշակույթի տարածումը
«Երբ նոր էինք սկսում աշխատել այս ոլորտում, մեզ համար կարեւոր էր հասկանալ, թե ինչպե՞ս է հնարավոր պահպանել նախկինում եղած կենտրոնացված ջեռուցման համակարգերն ու ներդնել նոր տեխնոլոգիաներ՝ էներգախնայողության ապահովման ու նոր մշակույթի տարածման համար: Մեր հաջողության գրավականն այն էր, որ հնարավոր եղավ Ավան թաղամասի կենտրոնացված ջեռուցման համակարգի վերակառուցման ծրագրում ներգրավել մասնավոր ներդրումներ», - պատմում է Դիանա Հարությունյանը:
Մասնավոր ընկերության կողմից կատարվեց շուրջ $ 16 մլն ներդրում՝ վերակառուցելու էներգաարտադրող կայանը: Այն ունի երկու տիպի արտադրանք՝ էլեկտրաէներգիա, որը վաճառվում է էլցանցին, եւ ջերմային էներգիա, որը տրվում է շենքերին՝ տաք ջրի ու ջերմային սպասարկման համար:
Ծրագրի հաջողությունն ու նոր մեթոդաբանության կիրառումը
«Այս ծրագրի հաջողության ամենակարեւոր մասը սակագների հաշվարկի նոր մեթոդաբանությունն է»,- նշում է ծրագրի համակարգողը:
Նա նկատում է, որ կայանի արտադրանքը բնակիչների համար հանդիսանում է այլընտրանք բնակարանի ներսում գազ այրելուն, ինչն էլ սպառողի համար հիմնական գրավչություններից մեկն է: Դիանա Հարությունյանը նկատում է, որ Հայաստանում բացակայում է պարտադրանքի օրենքը, որը կա աշխարհի շատ երկրներում եւ ենթադրում է անհատական ջեռուցման համակարգերի կիրառման արգելք այն դեպքում, երբ շենքը սպասարկվում է կենտրոնացված ջեռուցման համակարգով, որը և հիմնական ռիսկային գործոնն է մասնավոր ներդրումների համար:
Ոլորտի ներդրումային գրավչությունը
Դիանա Հարությունյանի փոխանցմամբˋ ջերմամատակարարման ոլորտը գրավիչ դաշտ է մասնավոր ներդրումների համար, քանի որ այն ունի սպառման աճ եւ ապահովում է կայուն եկամուտ:
«Մեզանում այդ մշակույթը, ի դեմս քաղաքային ջերմային տնտեսության, եղել է, բայց քայքայվել է, քանի որ վճարումը կախված չէր սպառման ծավալից: Ջեռուցման որակը լավը չէր, իսկ բնակչին իր սպառածի դիմաց վճարումը ստիպելու որեւէ լծակ չկար: Նոր համակարգը թույլ է տալիս, որպեսզի ցանկացած բնակարան հանդես գա որպես առանձին սպառող եւ վճարի այն ծավալի դիմաց, որը սպառել է», - ասում է
Դիանա Հարությունյանը:
Ծրագրի շրջանակում աջակցություն է ցուցաբերվել նաեւ Ապարանի կենտրոնացված ջեռուցման համակարգին, որից օգտվում է մի քանի բնակելի շենք: Արեւային ջեռուցիչների տրամադրմամբ աջակցություն է տրամադրվել նաեւ սոցիալական նշանակության շենքերին ՝ Մեղրիի եւ Գորիսի հիվանդանոցներին, Քաջարանի մանկապարտեզին, Երեւանի երկու եւ Կապանի մեկ երեխաների խնամքի կենտրոնին:
Ծրագրի մաս է կազմել նաեւ կենտրոնացված ջեռուցման համար նախատեսված այլ էներգախնայող տեխնոլոգիաների կիրառումը: Մասնավորապես, «Այբ» դպրոցում ներդրվել է կենտրոնացված պոմպերի տեխնոլոգիան, իսկ Արաբկիրի Հայորդաց տանը՝ ինֆրակարմիր ջեռուցման համակարգը:
Դիանա Հարությունյանն ասում է, որ Գլոբալ էկոլոգիական հիմնադրամի դրամաշնորհային ծրագրերը շուկան բացելու, նոր ճանապարհներ ստեղծելու եւ առկա խոչընդոտները վերացնելու համար են:
«Պարզ է, որ միայն դրամաշնորհային ծրագրով հնարավոր չէ հոգալ երկրի բոլոր կարիքները, սակայն պետք է բացել դաշտը, բացահայտել իրավական, կազմակերպչական խոչընդոտներն ու վերացնել դրանք»,- շեշտում է նա:

Making renewable energy attractive for investment
Starting from 2002, a number of investment-focused activities were implemented as part of the UNDP Armenia Climate Change Programme. The first of these programmes was directed at the promotion of energy efficiency and reduction of greenhouse gases in the heating sector. The main sources of funding are the Global Environment Facility and the Green Climate Fund.
Mediamax interviewed Diana Harutyunyan – UNDP Armenia’s Climate Change Programme Coordinator – on their past and present projects.
Spreading the culture of rejuvenation
“As we were just beginning our work in this area, it was important for us to understand how it was possible to preserve the pre-existing central heating systems, whilst introducing new technologies to spread a culture of energy efficiency. Our pledge of success was the ability to engage private investors in the central heating reconstruction programme in Avan district ,” tells Diana Harutyunyan.
A private company made an investment of about $ 16 million to upgrade  a local energy production facility. The facility provides two products – electricity sold to the electric distribution network and thermal energy – supplied to residential buildings for hot water and heating supply.
Programme success and use of new methods
“The tariff  calculation methodology has been the most crucial component for the success of this programme,” noted the programme coordinator.
According to Diana, the output generated by the facility serves as an alternative to burning gas inside apartments. This is one of the main advantages for consumers. Unlike many countries, Armenia has no prohibitive legislation banning individual heating systems in buildings that already have central heating. This is considered as a key risk for private investments.
Sector attractiveness for investments
Diana reports that heating supply sector is an attractive niche for private investments as it provides a steady and growing source of income.
“We used to have functional  urban central heating facilities but they deteriorated as payments were not tied to consumption volumes, and therefore, insufficient to cover the maintenance costs. The quality of heating was poor, and there was no way to make residents pay for the volumes they consumed. The new system allows every apartment to act as a separate consumer and pay for the actual volume consumed.”
During the programme, assistance was given to the central heating system of Aparan, responsible for providing to several residential buildings. Additionally, assistance was offered by providing solar heaters for socially significant buildings, such as hospitals in Meghri and Goris, kindergartens in Kajaran, two childcare centers in Yerevan and one in Kapan.
Another facet of the programme was promoting the use of other energy-saving technologies for centralized heating. Specifically, a centralized pump technology was introduced in Ayb school, while an infrared heating system was installed in Hayordats Tun in Arabkir.
Diana Harutyunyan states that grant programmes of the Global Environment Facility are intended to open up the market, create new pathways and remove existing obstacles.
“It is clearly impossible to address all the needs our country faces through grant programmes only. However, inception is required to reveal and remove initial legal and organizational obstacles,” she emphasizes.