Deep Purple-ի վոկալիստ Իէն Գիլանին Նյու-Յորքում կշնորհվի «Հայերի բարեկամ 2014» կոչումը - Mediamax.am
5603 դիտում
Deep Purple-ի վոկալիստ Իէն Գիլանին Նյու-Յորքում կշնորհվի «Հայերի բարեկամ 2014» կոչումը
Գյումրիի նորակառույց թիվ 6 երաժշտական դպրոցի բացումը
Լուսանկարը` Davit Hakobyan
Երեւան: Մեդիամաքս: Աշխարհահռչակ երգիչ, Deep Purple-ի վոկալիստ Իէն Գիլանը Նյու-Յորքում կարժանանա «Հայերի բարեկամ 2014» կոչմանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այդ կոչումը երգչին կշնորհի Հայ առաքելական եկեղեցու ԱՄՆ Արեւելյան թեմը:
Իէն Գիլանի պարգեւատրման արարողությունը կկայանա մայիսի 2-ին Նյու-Յորքում` Արեւելյան թեմի 112-րդ ամենամյա հավաքի շրջանակներում:
Deep Purple-ի վոկալիստը պատվավոր կոչմանը կարժանանա Գյումրիի նորակառույց թիվ 6 երաժշտական դպրոցի շինարարության ծրագրին մասնակցելու համար:
Դպրոցը կառուցվել է Մեդիամաքսի, Հայ օգնության ֆոնդի (ՀՕՖ) եւ ավստրալական  Do Something կազմակերպության համատեղ ծրագրի շրջանակներում:
Բացման հանդիսավոր արարողությունը կայացել է 2013թ. սեպտեմբերին` ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, Իէն Գիլանի, Արեւելյան թեմի առաջնորդ Տ. Խաժակ արքեպիսկոպոս Պարսամյանի եւ Մարդիգյան ընտանիքի անդամների մասնակցությամբ, ովքեր ամենախոշոր գումարն էին նվիրաբերել դպրոցի շինարարության համար:
2009թ. ՀՀ նախագահը Պատվո շքանշանով էր պարգեւատրել Իէն Գիլանին, Թոնի Այոմիին (Black Sabbath), Ջոն Դիին (Rock Aid Armenia ծրագրի հիմնադիր), Ջեֆ Դաունսին (Asia, Yes), Բրայան Մեյին (Queen) եւ Դեւիդ Գիլմորին (Pink Floyd)` 1989թ. Rock Aid Armenia ծրագրին մասնակցության համար:
2009թ. հոկտեմբերին Իէն Գիլանը, Թոնի Այոմին, Ջոն Դին եւ Ջեֆ Դաունսը այցելել էին Գյումրիի թիվ 6 դպրոց, որն ավելի քան 20 տարի գործում էր ժամանակավոր տնակային պայմաններում, եւ խոստացել էին օգնել նոր շենքի կառուցման հարցում:
Այդ ուղղությամբ կատարված առաջին քայլը հանդիսացան Մեդիամաքսի կողմից կազմակերպված` Իէն Գիլանի բարեգործական համերգները Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ 2010թ. մարտին: Հետագայում Իէն Գիլանն ու Թոնի Այոմին հիմնեցին WhoCares սուպերխումբը, որը թողարկեց երգ եւ ալբոմ` Գյումրիի երաժշտական դպրոցի համար միջոցներ հավաքագրելու նպատակով:

Вокалист Deep Purple Иэн Гиллан удостоится в Нью-Йорке звания «Друг армян-2014»
Ереван /Медиамакс/. Всемирно известный певец, вокалист группы Deep Purple Иэн Гиллан будет удостоен звания «Друг армян-2014».
Как сообщает Медиамакс, это звание певцу присвоит Восточная епархия США Армянской апостольской церкви.
Церемония награждения и чествования Иэна Гиллана пройдет 2 мая в Нью-Йорке, в рамках 112-го ежегодного собрания Восточной епархии.
Вокалист группы Deep Purple будет удостоен почетного звания за участие в проекте строительства новой музыкальной школы N 6 в Гюмри.
Школа была построена в рамках совместного проекта Медиамакс, Армянского фонда помощи (АФП) и австралийской организации Do Something.
Торжественная церемония открытия состоялась в сентябре 2013 года с участием президента Армении Сержа Саргсяна, Иэна Гиллана, главы Восточной епархии Архиепископа Хажака Парсамяна и членов семьи Мардигян, которые пожертвовали самую крупную сумму для строительства школы.
В 2009 году президент Армении наградил Орденами Почета Иэна Гиллана, Тони Айомми (Black Sabbath), Джона Ди (основатель проекта Rock Aid Armenia), Джефа Даунса (Asia, Yes), Брайана Мэя (Queen) и Дэвида Гилмора (Pink Floyd) за участие в проекте Rock Aid Armenia в 1989 году.
В октябре 2009 года Иэн Гиллан, Тони Айомми, Джон Ди и Джеф Даунс посетили школу N 6 в Гюмри, которая более 20 лет находилась во временных постройках, и пообещали помочь со строительством нового здания.
Первым шагом в этом направлении стали организованные Медиамакс благотворительные концерты Иэна Гиллана с Государственным симфоническим оркестром Армении в марте 2010 года. Впоследствии Иэн Гиллан и Тони Айомми основали супергруппу WhoCares, которая выпустила сингл и альбом для сбора средств в пользу музыкальной школы в Гюмри.