Deep Purple-ի վոկալիստ Իէն Գիլանին Նյու-Յորքում կշնորհվի «Հայերի բարեկամ 2014» կոչումը - Mediamax.am
5603 դիտում
Deep Purple-ի վոկալիստ Իէն Գիլանին Նյու-Յորքում կշնորհվի «Հայերի բարեկամ 2014» կոչումը
Գյումրիի նորակառույց թիվ 6 երաժշտական դպրոցի բացումը
Լուսանկարը` Davit Hakobyan
Երեւան: Մեդիամաքս: Աշխարհահռչակ երգիչ, Deep Purple-ի վոկալիստ Իէն Գիլանը Նյու-Յորքում կարժանանա «Հայերի բարեկամ 2014» կոչմանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այդ կոչումը երգչին կշնորհի Հայ առաքելական եկեղեցու ԱՄՆ Արեւելյան թեմը:
Իէն Գիլանի պարգեւատրման արարողությունը կկայանա մայիսի 2-ին Նյու-Յորքում` Արեւելյան թեմի 112-րդ ամենամյա հավաքի շրջանակներում:
Deep Purple-ի վոկալիստը պատվավոր կոչմանը կարժանանա Գյումրիի նորակառույց թիվ 6 երաժշտական դպրոցի շինարարության ծրագրին մասնակցելու համար:
Դպրոցը կառուցվել է Մեդիամաքսի, Հայ օգնության ֆոնդի (ՀՕՖ) եւ ավստրալական  Do Something կազմակերպության համատեղ ծրագրի շրջանակներում:
Բացման հանդիսավոր արարողությունը կայացել է 2013թ. սեպտեմբերին` ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, Իէն Գիլանի, Արեւելյան թեմի առաջնորդ Տ. Խաժակ արքեպիսկոպոս Պարսամյանի եւ Մարդիգյան ընտանիքի անդամների մասնակցությամբ, ովքեր ամենախոշոր գումարն էին նվիրաբերել դպրոցի շինարարության համար:
2009թ. ՀՀ նախագահը Պատվո շքանշանով էր պարգեւատրել Իէն Գիլանին, Թոնի Այոմիին (Black Sabbath), Ջոն Դիին (Rock Aid Armenia ծրագրի հիմնադիր), Ջեֆ Դաունսին (Asia, Yes), Բրայան Մեյին (Queen) եւ Դեւիդ Գիլմորին (Pink Floyd)` 1989թ. Rock Aid Armenia ծրագրին մասնակցության համար:
2009թ. հոկտեմբերին Իէն Գիլանը, Թոնի Այոմին, Ջոն Դին եւ Ջեֆ Դաունսը այցելել էին Գյումրիի թիվ 6 դպրոց, որն ավելի քան 20 տարի գործում էր ժամանակավոր տնակային պայմաններում, եւ խոստացել էին օգնել նոր շենքի կառուցման հարցում:
Այդ ուղղությամբ կատարված առաջին քայլը հանդիսացան Մեդիամաքսի կողմից կազմակերպված` Իէն Գիլանի բարեգործական համերգները Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ 2010թ. մարտին: Հետագայում Իէն Գիլանն ու Թոնի Այոմին հիմնեցին WhoCares սուպերխումբը, որը թողարկեց երգ եւ ալբոմ` Գյումրիի երաժշտական դպրոցի համար միջոցներ հավաքագրելու նպատակով:

Deep Purple frontman Ian Gillan to be awarded “Friend of the Armenians 2014” title in New York - Mediamax.am
5983 views
Deep Purple frontman Ian Gillan to be awarded “Friend of the Armenians 2014” title in New York
Opening of new N6 music school in Gyumri
Yerevan /Mediamax/. Deep Purple frontman Ian Gillan will be awarded the title of "Friend of the Armenians 2014”.
The title will be awarded to the singer by the Eastern Diocese of Armenian Church in America, Mediamax reports.
The awarding ceremony will take place within the framework of the 112th annual assembly of the Eastern Diocese in New York City on May 2.
Deep Purple lead singer will be awarded the honorary title for his participation in the construction of Octet Music School in Gyumri.
The school was constructed within the framework of the joint project of Mediamax, Fund for Armenian Relief (FAR) and Australian Do Something organization.
The opening ceremony was held in September 2013 and was attended by Armenian President Serzh Sargsyan, Ian Gillan, Primate of the Eastern Diocese Archbishop Khajag Barsamian and members of Mardigian Family Foundation who provided the biggest donation for the construction of the school.
In 2009, Armenian President Serzh Sargsyan awarded Ian Gillan, Tony Iommi (Black Sabbath), Jon Dee (Founder of Rock Aid Armenia), Geoff Downes (Asia, Yes), Brian May (Queen), and David Gilmour (Pink Floyd) the Order of Honor for their participation in Rock Aid Armenia project in 1989.
In October 2009, Ian Gillan, Tony Iommi, Jon Dee and Geoff Downes visited Octet Music School in Gyumri, which was sheltered in temporary constructions for over 20 years and promised to support the construction of the new building.
Ian Gillan’s charity with the State Philharmonic Orchestra of Armenia organized by Mediamax in March 2010 were the first step. Later on Ian Gillan and Tony Iommi founded WhoCares supergroup, which released a single and an album to raise funds for the construction of the Music School in Gyumri.