Թուրք դերասանները հրաժարվել են մարմնավորել Դինքին, պնդում է ռեժիսորը
Երեւան: Մեդիամաքս: Ծագումով թուրք գերմանացի կինոռեժիսոր Ֆատիհ Աքինը հայտարարել է, որ հրաժարվում է «Ակօս» թերթի խմբագիր Հրանտ Դինքի մասին ֆիլմի նկարահանման գաղափարից, քանի որ ոչ մի թուրք դերասան չի ցանկանում մարմնավորել 2007 թ. Ստամբուլում սպանված հայտնի լրագրողին:
Ինչպես հաղորդում է AFP-ն, «Ակօս»-ի հետ հարցազրույցում Ֆատիհ Աքինն ասել է, որ բոլոր այն թուրք դերասանները, որոնց ինքը դիմել է, հրաժարվել են դերից՝ նշելով, որ ֆիլմի սցենարը «չափազանց խիստ» է:
«Ես չկարողացա համոզել որեւէ դերասանի խաղալ Հրանտի դերը: Բոլորը գտնում են, որ սցենարը չափազանց խիստ եւ կտրուկ է, ուստի ես ստիպված էի դադարացնել այս նախագիծը: Չէի ցանկանում վնասել որեւէ մի դերասանի, բայց ինձ համար կարեւոր էր, որպեսզի Հրանտի մասին պատմող ֆիլմը լինի թուրքական: Ամերիկացի կամ ֆրանսիացի դերասանը չի կարող մարմնավորել Հրանտին: Մենք ինքներս պետք է առերեսվենք այս հարցերի հետ»,- ասել է կինոռեժիսորը:
Ֆատիհ Աքինի հարցազրույցից հետո երկու երիտասարդ թուրք դերասաններ՝ Ռիզա Քոչաօղլուն եւ Սարպ Ակկայան իրենց Twitter-ներում գրել են, որ կցանկանային խաղալ Հրանտ Դինքի դերը:
Ս.թ. օգոստոսի վերջում Վենետիկի կինոփառատոնում կկայանա Ֆատիհ Աքինի «Կտրվածք» ֆիլմի պրեմիերան, որը պատմում է հայ տղամարդու մասին, ով ողջ է մնում 1915 թ. Ցեղասպանությունից հետո եւ շրջում է ողջ աշխարհը իր դստերը գտնելու համար:
«Նրանց, ովքեր վախենում են այս ֆիլմից, ես կասեմ. «Սա պարզապես ֆիլմ է»:
«Վստահ եմ, որ թուրք հասարակությունը, որի մեկ անդամն էլ ես եմ, պատրաստ է այս ֆիլմին»,- ասել է Ֆատիհ Աքինը:
«Կտրվածք» ֆիլմը, որի նկարահանումները ֆինանսավորել են Գերմանիան, Ֆրանսիան, Իտալիան, Ռուսաստանը, Լեհաստանը, Կանադան եւ Թուրքիան Ֆատիհ Աքինի «Սեր, Մահ եւ Սատանա» եռապատման եզրափակիչ մասն է հանդիսանում:

Турецкие актеры отказались воплощать Динка, утверждает режиссер
Ереван /Медиамакс/. Немецкий кинорежиссер турецкого происхождения Фатих Акин заявил, что отказывается от идеи съемки фильма о редакторе газеты «Акос» Гранте Динке, убитого в Стамбуле в 2007 году.
Как сообщает AFP, в интервью газете «Акос» Фатих Акин сказал, что все турецкие актеры, к которым он обратился, отказались от роли, отметив.
«Я не смог убедить ни одного актера сыграть роль Гранта. Все считают, что сценарий слишком жесткий, поэтому мне пришлось остановить этот проект. Для меня было важно, чтобы фильм, рассказывающий о Гранте, был турецким. Американский или французский актер не сможет олицетворять Гранта. Мы сами должны встать лицом к лицу с этими вопросами»,- сказал кинорежиссер.
После интервью Фатиха Акина двое турецких актеров - Риза Кочаоглу и Сарп Аккая - написали в твиттере, что хотели бы сыграть роль Гранта Динка.
В конце августа текущего года на Венецианском кинофестивале состоится премьера фильма Фатиха Акина «Порез», рассказывающего об армянине, который остался в живых после Геноцида 1915 года и обошел весь мир в поисках дочери.
«Тем, кто боится этого фильма, я скажу: «Это всего лишь фильм», - отметил режиссер.
«Уверен, что турецкое общество, одним членом которого являюсь и я, готово к этому фильму»,- сказал Фатих Акин.
Фильм «Порез», съемки которого финансировали Германия, Франция, Италия, Россия, Польша, Канада и Турция, является заключительной частью трилогии Фатиха Акина «Любовь, Смерть и Дьявол».