Թուրք դերասանները հրաժարվել են մարմնավորել Դինքին, պնդում է ռեժիսորը
Երեւան: Մեդիամաքս: Ծագումով թուրք գերմանացի կինոռեժիսոր Ֆատիհ Աքինը հայտարարել է, որ հրաժարվում է «Ակօս» թերթի խմբագիր Հրանտ Դինքի մասին ֆիլմի նկարահանման գաղափարից, քանի որ ոչ մի թուրք դերասան չի ցանկանում մարմնավորել 2007 թ. Ստամբուլում սպանված հայտնի լրագրողին:
Ինչպես հաղորդում է AFP-ն, «Ակօս»-ի հետ հարցազրույցում Ֆատիհ Աքինն ասել է, որ բոլոր այն թուրք դերասանները, որոնց ինքը դիմել է, հրաժարվել են դերից՝ նշելով, որ ֆիլմի սցենարը «չափազանց խիստ» է:
«Ես չկարողացա համոզել որեւէ դերասանի խաղալ Հրանտի դերը: Բոլորը գտնում են, որ սցենարը չափազանց խիստ եւ կտրուկ է, ուստի ես ստիպված էի դադարացնել այս նախագիծը: Չէի ցանկանում վնասել որեւէ մի դերասանի, բայց ինձ համար կարեւոր էր, որպեսզի Հրանտի մասին պատմող ֆիլմը լինի թուրքական: Ամերիկացի կամ ֆրանսիացի դերասանը չի կարող մարմնավորել Հրանտին: Մենք ինքներս պետք է առերեսվենք այս հարցերի հետ»,- ասել է կինոռեժիսորը:
Ֆատիհ Աքինի հարցազրույցից հետո երկու երիտասարդ թուրք դերասաններ՝ Ռիզա Քոչաօղլուն եւ Սարպ Ակկայան իրենց Twitter-ներում գրել են, որ կցանկանային խաղալ Հրանտ Դինքի դերը:
Ս.թ. օգոստոսի վերջում Վենետիկի կինոփառատոնում կկայանա Ֆատիհ Աքինի «Կտրվածք» ֆիլմի պրեմիերան, որը պատմում է հայ տղամարդու մասին, ով ողջ է մնում 1915 թ. Ցեղասպանությունից հետո եւ շրջում է ողջ աշխարհը իր դստերը գտնելու համար:
«Նրանց, ովքեր վախենում են այս ֆիլմից, ես կասեմ. «Սա պարզապես ֆիլմ է»:
«Վստահ եմ, որ թուրք հասարակությունը, որի մեկ անդամն էլ ես եմ, պատրաստ է այս ֆիլմին»,- ասել է Ֆատիհ Աքինը:
«Կտրվածք» ֆիլմը, որի նկարահանումները ֆինանսավորել են Գերմանիան, Ֆրանսիան, Իտալիան, Ռուսաստանը, Լեհաստանը, Կանադան եւ Թուրքիան Ֆատիհ Աքինի «Սեր, Մահ եւ Սատանա» եռապատման եզրափակիչ մասն է հանդիսանում:

Photo: http://www.belbios.nl
Yerevan /Mediamax/. German film director of Turkish descent Fatih Akin said he dropped plans to make a film about "Agos” newspaper Editor-in Chief Hrant Dink because no Turkish actor wanted to play the lead role of the journalist murdered in Istanbul in 2007.
In an interview with “Agos” weekly, Fatih Akin said that all the Turkish actors he asked to play in the movie refused saying that they found the movie script “too harsh”, AFP reports.
"I could not persuade any Turkish actor to play Hrant's role. All of them found the script too harsh. That's why I had to cancel the project," he said, without naming the actors. I did not want any actor to get hurt. But it was important to make a “Turkish film” about Hrant. A U.S. or French actor could not play Hrant. We have to deal with this issue ourselves”, said the film director.
Following Akin’s interview, two popular young Turkish actors took to Twitter to lament that they had missed the chance to star as Dink.
"The Cut" movie directed by Fatih Akin will premiere at Italy's Venice International Film Festival in late August. It tells the story of an Armenian man who survives the 1915 killings and embarks on a journey across the world to find his daughter.
"For those who are afraid of this film, I tell them: 'This is just a film'.
“But I am now sure that the Turkish society, of which I am a member, is ready for this film," said Fatih Akin.
“The Cut” movie co-produced by Germany, France, Italy, Russia, Poland, Canada and Turkey, the film is the latest part of the director's Love, Death, and the Devil trilogy.