Արկադի Տեր-Թադեւոսյանն առաջարկում է կանխարգելիչ հարվածներ հասցնել Ադրբեջանին
Երեւան: Մեդիամաքս: Ղարաբաղյան պատերազմի հերոս, գեներալ-մայոր Արկադի Տեր-Թադեւոսյանն այսօր ասել է, որ հայկական կողմը պետք է «կանխարգելիչ հարվածներ» հասցնի Ադրբեջանին, որպեսզի չեզոքացնի Բաքվի կողմից շփման գծում իրավիճակի մշտական լարումը:
«Ես բնավ ռազմական գործողությունների վերսկսման կոչ չեմ անում: Որպես ռազմական մասնագետ, ես առաջարկում եմ հասցնել ճիշտ մտածված, նպատակային հարվածներ եւ գրավել շփման գծում բարձրադիր դիրքերը: Եթե մենք դա չանենք, ապա ադրբեջանական կողմը մշտապես լարելու է իրավիճակը շփման գծում»,- ասել է Արկադի Տեր-Թադեւոսյանը:
Կոմանդոսի խոսքերով, Ադրբեջանը, պարբերաբար դիվերսիոն գործողություններ կազմակերպելով, փորձում է լարվածության մեջ պահել հայ հասարակությանը, մինչդեռ իրականում հակառակորդի զինված ուժերը պատրաստ չեն ռազմական գործողություններին, եւ դա են վկայում սահմանային վերջին միջադեպերը:
«Որպես ռազմական գործիչ, ես ճիշտ չեմ համարում նստելն ու սպասելը, թե Ադրբեջանը երբ կձեռնարկի հերթական դիվերսիան: Պետք է կանխարգելիչ միջոցառումներ ձեռնարկել: Այսօրվա տեխնիկական միջոցները եւ տեղանքի մեր իմացությունը թույլ են տալիս դա անել»,- ասել է նա:

Arkady Ter-Tadevosyan
Yerevan/Mediamax/. Hero of Karabakh war, Major-General Arkady Ter-Tadevosyan (Commandos) said today that the Armenian side should "start preventive attacks” against Azerbaijan to neutralize the permanent tension on the contact line initiated by Baku.
“I don’t call for restarting military actions at all. As a military specialist, I suggest considered and targeted attacks to achieve high-altitude positions on the contact line. If we don’t do that, the Azerbaijani side will always aggravate the situation on the contact line”, said Arkady Ter-Tadevosyan.
According to Commandos, by initiating subversive operations Azerbaijan tries to keep the Armenian society in tension while in reality, the rival’s armed forces are not ready for military actions which is evidenced by the recent incidents.
“As a military, I don’t think it right to sit and wait when Azerbaijan will start the next subversive action. We should take preventive measures. Our current equipment and awareness of the location allow us to do that”, he said.