Պերճ Սեդրակյան. «Մեր երազանքն է կառուցել ուժեղ Հայաստան»
Հունվարի 30-ին Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ) նախագահ Պերճ Սեդրակյանը Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի ուսանողների եւ դասախոսների հետ հանդիպման ժամանակ խոսել է Հայաստանի ներկայիս վիճակի, խնդիրների եւ ապագայի մասին:
Ներկայացնում ենք հատվածներ Պերճ Սեդրակյանի ելույթից:
Հայաստանի խնդիրների մասին
Այնպես չէ, որ միայն մենք խնդիրներ ունենք: Այսօր ողջ աշխարհն է լրջագույն խնդիրների բախվում` տեսեք, թե ինչ է տեղի ունենում Մերձավոր Արեւելքում, Ուկրաինայում: Պետք է դիմակայենք խնդիրներին եւ փորձենք լուծումներ գտնել»:
Իհարկե, Հայաստանում մեզ շատ բաներ են մտահոգում: Իհարկե, մեզ չի ուրախացնում պետական կոռուպցիան: Միաժամանակ, մենք իրատես ենք, եւ շատ բաներով հպարտանում ենք: Քաղաքական ռեժիմները եւ կուսակցությունները գալիս ու գնում են, բայց մենք ներգրավված ենք մեր երկրի կառուցման երկարատեւ ծրագրերի մեջ: Նույնիսկ կոմունիզմի ամենասեւ օրերին մենք շարունակում էինք աջակցել Հայաստանին:
ՀԲԸՄ-ը կառավարությանը հանրային քննադատելու խնդիր չունի, քանի որ մենք ընդդիմադիր քաղաքական ուժ չենք: Այդ իսկ պատճառով, Հայաստանի անկախությունից ի վեր ցանկացած կառավարություն մեզ վստահել է: Եվ հավատացնում եմ, մենք խոսում եւ քննարկում ենք իշխանությունների հետ Հայաստանի առջեւ ծառացած խնդիրները եւ մարտահրավերները: Պետք է շարունակենք պայքարել Հայաստանի ավելի լավ ապագայի համար, եւ ես շարունակում եմ լավատես մնալ:
Մի պահ մոռացեք բարեգործության մասին: Այժմ ՀԲԸՄ-ի գլխավոր ուղղություններից է ներգրավվել եւ աշխատանք տանել այնպիսի անհատների հետ, ինչպիսիք են Ռուբեն Վարդանյանը, Սեմ Սիմոնյանը, Էդուարդո Էռնեկյանը՝ այն մարդկանց հետ, ովքեր ջանք չեն խնայում Հայաստանին օգնելու համար: Մեր գլխավոր մտքերից է, թե ինչպե՞ս կարող ենք նոր աշխատատեղեր ստեղծել Հայաստանում: Այսօր մեր բոլոր ջանքերը դրան են ուղղված:
Մեր երազանքն է կառուցել ուժեղ Հայաստան: Որպես սփյուռքի ներկայացուցիչ, կարող եմ ասել, որ սփյուռքը չի կարողանա երկար գոյատեւել, եթե Հայաստանը մեզ համար հպարտության առարկա չդառնա:
Երիտասարդների դերի մասին
Երիտասարդությունը պետք է պատասխանատվություն ստանձնի Հայաստանի ապագայի համար: Հավատում եմ, որ մենք ունենք պայծառ ապագա, սակայն դրա կառուցման համար ժամանակ է անհրաժեշտ: Բազմաթիվ մարդկանց գիտեմ, ովքեր հավատարիմ են այդ գործին, եւ դուք էլ պետք է հավատարիմ լինեք:
Հայրենադարձության մասին
Պետք է կարողանանք խրախուսել պաշտոնաթող հայերին ԱՄՆ-ից եւ այլ երկրներից տեղափոխվել Հայաստան: Դա իհարկե, պետք է որոշակի սոցիալ-տնտեսական, տրամաբանական հիմքեր ունենա եւ կարող է իրագործվել համապատասխան պայմանների առկայության դեպքում` պետք է ի վիճակի լինենք ապահովել նրանց սոցիալական եկամուտները: Իհարկե, կարող եք առարկել, թե ինչո՞ւ է աջակցել տարեց մարդկանց վերադարձը Հայաստան: Բայց չէ՞ որ նրանք գումար են բերելու երկիր, նրանց երեխաները եւ թոռները կգան Հայաստան իրենց ծնողների մոտ: Դա այսօր մեր աշխատանքի ուղղություններից մեկն է:
Արվեստի մասին
Արվեստը եւ երաժշտությունը մեր ազգի ոգին է: 90-ականների սկզբում ՀԲԸՄ-ն ի թիվս այլ ծրագրերի ֆինանսավորում էր ֆիլհարմոնիկի գործունեությունը, ինչի համար շատերը մեզ քննադատում էին՝ ասելով, որ մարդիկ սոված են, իսկ դուք մշակույթին ենք աջակցում: Բայց չէ՞ որ, եթե հայ ազգի հոգին սոված մնա, այն այլեւս նույնը չի լինի:
Հերոսների մասին
Մեզ հերոսներ են անհրաժեշտ: Արամ Խաչատրյանը հերոս է: Ինքն ու Շառլ Ազնավուրն ավելի մեծ համբավ են բերել Հայաստանին, քան հարյուրավոր փաստաբաններ:

Перч Седракян: «Наша мечта - построить сильную Армению»
30-го января председатель Армянского всеобщего благотворительного союза (AGBU) Перч Седракян на встрече со студентами и преподавателями Американского университета Армении поделился своим видением нынешнего положения Армении, вызовах и возможностях.
Представляем отрывки из выступления Перча Седракяна.
О проблемах Армении
Проблемы существуют не только у нас. Сегодня во всем мире множество глубочайших проблем: посмотрите, что происходит на Ближнем Востоке, в Украине. Мы должны противостоять проблемам и найти решения.
Конечно, в Армении нас многое беспокоит. Конечно, коррупция в государственных органах не может нас радовать. В то же время, мы реалисты. Политические режимы и партии приходят и уходят, но мы вовлечены в долгосрочные проекты по строительству будущего нашей страны. Даже в самые черные дни коммунизма мы продолжали содействовать Армении.
Перед AGBU не стоит задачи критиковать правительство Армении, поскольку мы не являемся оппозиционной политической силой. По этой причине с момента провозглашения независимости Армении в 1991 году все правительства Армении доверяли нам. Заверяю, что мы обсуждаем с властями все проблемы и вызовы, с которыми сталкивается страна. Мы должны продолжать борьбу за лучшее будущее Армении, и я продолжаю быть оптимистом.
Забудьте на минуту о благотворительности. Сейчас одним из наших главных направлений является вовлечение и работа с такими личностями как Рубен Варданян, Сэм Симонян, Эдуардо Эрнекян –людьми, которые не жалеют усилий для помощи Армении. Одной из наших главных мыслей является содействие созданию новых рабочих мест в Армении. Сегодня все наши усилия направлены на это.
Нашей мечтой является построить сильную Армению. Как представитель диаспоры, я могу сказать, что диаспора не сможет быть сильной, если Армения не станет для нас предметом гордости.
О роли молодежи
Молодежь должна взять на себя ответственность за будущее Армении. Я верю, что у нас светлое будущее, но нужно время, чтобы его построить. Я знаю многих людей, которые привержены этому.
О репатриации
Мы должны содействовать возвращению в Армению вышедших на пенсию армян из США и других стран. Конечно, для этого нужны определенные социально-экономические предпосылки, и это может быть реализовано при наличии соответствующих условий, например, мы должны быть в состоянии обеспечивать их социальные доходы. Конечно, вы можете возразить и спросить - зачем нам содействовать возвращению пожилых людей в Армению? Но эти люди привезут с собой деньги, их будут навещать дети и внуки. Это является одним из направлений нашей работы сегодня.
Об искусстве
Искусство и музыка являются душой нашего народа. В начале 90-х когда наш Союз в числе прочих мероприятий спонсировал деятельность Государственного филармонического оркестра Армении, нас многие критиковали, говоря, что люди голодают, а мы спонсируем культуру. Но думаю, что если душа армянского народа останется голодной, это будет уже совсем другая нация.
О героях
Нам нужны герои. Арам Хачатурян – герой. Он и Шарль Азнавур принесли Армении намного больше славы, чем сотни адвокатов.