Պերճ Սեդրակյան. «Մեր երազանքն է կառուցել ուժեղ Հայաստան»
Հունվարի 30-ին Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ) նախագահ Պերճ Սեդրակյանը Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի ուսանողների եւ դասախոսների հետ հանդիպման ժամանակ խոսել է Հայաստանի ներկայիս վիճակի, խնդիրների եւ ապագայի մասին:
Ներկայացնում ենք հատվածներ Պերճ Սեդրակյանի ելույթից:
Հայաստանի խնդիրների մասին
Այնպես չէ, որ միայն մենք խնդիրներ ունենք: Այսօր ողջ աշխարհն է լրջագույն խնդիրների բախվում` տեսեք, թե ինչ է տեղի ունենում Մերձավոր Արեւելքում, Ուկրաինայում: Պետք է դիմակայենք խնդիրներին եւ փորձենք լուծումներ գտնել»:
Իհարկե, Հայաստանում մեզ շատ բաներ են մտահոգում: Իհարկե, մեզ չի ուրախացնում պետական կոռուպցիան: Միաժամանակ, մենք իրատես ենք, եւ շատ բաներով հպարտանում ենք: Քաղաքական ռեժիմները եւ կուսակցությունները գալիս ու գնում են, բայց մենք ներգրավված ենք մեր երկրի կառուցման երկարատեւ ծրագրերի մեջ: Նույնիսկ կոմունիզմի ամենասեւ օրերին մենք շարունակում էինք աջակցել Հայաստանին:
ՀԲԸՄ-ը կառավարությանը հանրային քննադատելու խնդիր չունի, քանի որ մենք ընդդիմադիր քաղաքական ուժ չենք: Այդ իսկ պատճառով, Հայաստանի անկախությունից ի վեր ցանկացած կառավարություն մեզ վստահել է: Եվ հավատացնում եմ, մենք խոսում եւ քննարկում ենք իշխանությունների հետ Հայաստանի առջեւ ծառացած խնդիրները եւ մարտահրավերները: Պետք է շարունակենք պայքարել Հայաստանի ավելի լավ ապագայի համար, եւ ես շարունակում եմ լավատես մնալ:
Մի պահ մոռացեք բարեգործության մասին: Այժմ ՀԲԸՄ-ի գլխավոր ուղղություններից է ներգրավվել եւ աշխատանք տանել այնպիսի անհատների հետ, ինչպիսիք են Ռուբեն Վարդանյանը, Սեմ Սիմոնյանը, Էդուարդո Էռնեկյանը՝ այն մարդկանց հետ, ովքեր ջանք չեն խնայում Հայաստանին օգնելու համար: Մեր գլխավոր մտքերից է, թե ինչպե՞ս կարող ենք նոր աշխատատեղեր ստեղծել Հայաստանում: Այսօր մեր բոլոր ջանքերը դրան են ուղղված:
Մեր երազանքն է կառուցել ուժեղ Հայաստան: Որպես սփյուռքի ներկայացուցիչ, կարող եմ ասել, որ սփյուռքը չի կարողանա երկար գոյատեւել, եթե Հայաստանը մեզ համար հպարտության առարկա չդառնա:
Երիտասարդների դերի մասին
Երիտասարդությունը պետք է պատասխանատվություն ստանձնի Հայաստանի ապագայի համար: Հավատում եմ, որ մենք ունենք պայծառ ապագա, սակայն դրա կառուցման համար ժամանակ է անհրաժեշտ: Բազմաթիվ մարդկանց գիտեմ, ովքեր հավատարիմ են այդ գործին, եւ դուք էլ պետք է հավատարիմ լինեք:
Հայրենադարձության մասին
Պետք է կարողանանք խրախուսել պաշտոնաթող հայերին ԱՄՆ-ից եւ այլ երկրներից տեղափոխվել Հայաստան: Դա իհարկե, պետք է որոշակի սոցիալ-տնտեսական, տրամաբանական հիմքեր ունենա եւ կարող է իրագործվել համապատասխան պայմանների առկայության դեպքում` պետք է ի վիճակի լինենք ապահովել նրանց սոցիալական եկամուտները: Իհարկե, կարող եք առարկել, թե ինչո՞ւ է աջակցել տարեց մարդկանց վերադարձը Հայաստան: Բայց չէ՞ որ նրանք գումար են բերելու երկիր, նրանց երեխաները եւ թոռները կգան Հայաստան իրենց ծնողների մոտ: Դա այսօր մեր աշխատանքի ուղղություններից մեկն է:
Արվեստի մասին
Արվեստը եւ երաժշտությունը մեր ազգի ոգին է: 90-ականների սկզբում ՀԲԸՄ-ն ի թիվս այլ ծրագրերի ֆինանսավորում էր ֆիլհարմոնիկի գործունեությունը, ինչի համար շատերը մեզ քննադատում էին՝ ասելով, որ մարդիկ սոված են, իսկ դուք մշակույթին ենք աջակցում: Բայց չէ՞ որ, եթե հայ ազգի հոգին սոված մնա, այն այլեւս նույնը չի լինի:
Հերոսների մասին
Մեզ հերոսներ են անհրաժեշտ: Արամ Խաչատրյանը հերոս է: Ինքն ու Շառլ Ազնավուրն ավելի մեծ համբավ են բերել Հայաստանին, քան հարյուրավոր փաստաբաններ:

Berge Setrakian: “Our dream is to build strong Armenia”
At the meeting with the students and academic staff of the American University of Armenia (AUA) on January 30, President of Armenian Benevolent General Union (ABGU) Berge Setrakian spoke about the current state of Armenia, its challenges and future.
We present some excerpts from Berge Setrakian’s speech:
Armenia’s challenges
It’s not that we lack challenges. The present-day world faces most serious challenges – see what’s going on in the Middle East or Ukraine. We should confront our challenges and seek solutions.
Of course, there are many things that raise concern in Armenia, and of course, we are not happy with the state corruption. But at the same time we are realistic and there is much to be proud of as well. The political regimes and parties come and go but we are involved in long-term programs aimed at building our country. We did not cease to support Armenia even in the darkest days of the communism.
AGBU does not commit to subjecting the Armenian government to public criticism inasmuch as we are not an opposition force. That is why every Armenian government that has come to power since its independence has trusted us. And I should assure you that we speak about and discuss with the authorities all the tasks and challenges Armenia faces. We should persist with our struggle for the better future of Armenia and I remain optimistic about that.
Let’s forget about charity for a moment. Presently, one of AGBU’s main areas is to engage and work with such individuals as Ruben Vardanyan, Sam Simonian and Eduardo Eurnekian – these are people who spare no effort to help Armenia. One of the things we consider is how we can create new jobs in Armenia. All our efforts are committed to this end today.
Our dream is to build strong Armenia. As Diaspora representative, I should say that the Diaspora won’t be able to survive for a long while if Armenia does not become a subject of pride for us.
Role of youth
The youth should assume responsibility for the future of Armenia. I believe bright future awaits Armenia but it requires time. I know many people who are committed to that and you should also abide by it.
Repatriation
We should be able to encourage retired Armenians from the U.S. and other countries to move to Armenia. Beyond a shadow of doubt, it should have certain social, economic and logical grounds and can be realized in case of relevant conditions – we should be able to ensure their social incomes. You might object saying why we should support the return of elderly people to Armenia. But let’s not forget they will bring money to their country and their children and grandchildren will also come to Armenia with their parents. It’s one of the areas of our work today.
Art
Art and music are the soul of our nation. In early 90s, AGBU was providing financing for the Armenian State Philharmonic Orchestra as well. Many people were laying strictures on us saying people are starving but you are supporting culture. But would the soul of the Armenian nation be the same had it been left starving?
Heroes
We need heroes. Aram Khachaturian is a hero. Aram Khachaturian and Charles Aznavour have both won Armenia greater fame than hundreds of lawyers.