Արա Նռանյանը ներկայացրել է ԵՏՄ-ի առավելությունները
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի անդամ Արա Նռանյանը բարձր է գնահատում հայկական ապրանքների հեռանկարները ԵՏՄ-ի շուկայում:
Ինչպես հայտնում է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի մամուլի ծառայությունը, Արա Նռանյանն այդ մասին ասել է Մոսկվայում փետրվարի 9-13-ը անցկացվող «Պրոդէքսպո-2015» ցուցահանդեսի ընթացքում՝ պատասխանելով Հայաստանի բիզնես հանրության ներկայացուցիչների հարցերին:
Արա Նռանյանը, մասնավորապես, պատմել է այն հնարավորությունների մասին, որ հայ արտադրողները ձեռք են բերել ԵՏՄ-ին միանալուց հետո, ինչպես նաեւ ապրանքների մաքսային ձեւակերպման նոր կարգի, ապրանքների հավաստագրման նորմերի, ալկոհոլի ակցիզային քաղաքականության մասին եւ այլն:
«Ես շատ բարձր եմ գնահատում հայկական ապրանքների հեռանկարները ԵՏՄ-ի շուկաներում եւ, հատկապես, Ռուսաստանում, որտեղ սպառողները շատ լավ են վերաբերվում հայկական ապրանքներին՝ գնահատելով դրանց որակը: Եթե նախկինում արտահանման ընդլայնումը խոչընդոտում էին տարբեր հանգամանքներ, ապա Հայաստանի՝ ԵՏՄ մուտք գործելուց հետո դրանք նվազագույնի կհասցվեն: Մոտակա ժամանակում կմեկնարկեն Հայաստանում արտադրված մսամթերքի ուղիղ արտահանումները ռուսական շուկա: Արդեն իսկ կան համապատասխան համաձայնագրեր: Բելառուսի հետ եւս Հայաստանն արդեն առեւտրային որոշ կապեր է հաստատել: Ղազախստանի հետ դրանք ավելի թույլ են, բայց վստահ եմ, որ այսուհետ կապերն ամրապնդվելու են ԵՏՄ բոլոր երկրների հետ»,- ասել է նա:
Արա Նռանյանի խոսքով՝ Հայաստանի ու ԵՏՄ պետությունների միջեւ ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի ու աշխատուժի տեղաշարժման ազատության ոլորտում մի շարք կարգեր պարզեցվել են:
«Դեռ բոլորը չէ, որ հասկանում են դա, քանի որ ընթանում է նոր իրողություններին հարմարվելու շրջանը՝ ինչպես Հայաստանի բնակիչների, այնպես էլ պետական մարմինների շրջանում, որոնք պետք է կարգավորեն իրենց աշխատանքը նոր կանոններին ու նորմերին համապատասխան»,- ասել է Արա Նռանյանը:

Yerevan /Mediamax/. Member of Board (Minister) of Eurasian Economic Commission Ara Nranyan hailed the prospects of the Armenian production on the EEU markets.
Ara Nranyan said this answering the questions of Armenian businesses community representatives within Prodexpo- 2015 held in Moscow on February 9-13, the press service of the Eurasian Economic Commission reports.
Ara Nranyan particularly spoke about the opportunities that the Armenian manufacturers obtained after the republic’s membership to the EEU, novelties in customs methods, norms of product certification, excise policy for alcohol etc..
“I hail the prospects of the Armenian production on the EEU markets and especially Russia where consumers evaluate the quality of Armenian products. Earlier, various barriers hindered the expansion of supplies, while now, after Armenia’s membership to the Union, they are minimized. In near future, the first Armenian meat products will be exported to the Russian market; relevant agreements have already been reached. Armenia has already set certain commercial ties with Belarus as well. The links are weaker with Kazakhstan but I’m sure the contacts will strengthen with all the member states of the Union”, he said.
According to Ara Nranyan, procedures of free movement of goods, services, equity and workforce among Armenia and other EEU states have been much facilitated.
“Not everyone understands that, as Armenian residents and state structures responsible for handling the work by rules and norms are still being adjusted to the new realities.