Արա Նռանյանը ներկայացրել է ԵՏՄ-ի առավելությունները
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի անդամ Արա Նռանյանը բարձր է գնահատում հայկական ապրանքների հեռանկարները ԵՏՄ-ի շուկայում:
Ինչպես հայտնում է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի մամուլի ծառայությունը, Արա Նռանյանն այդ մասին ասել է Մոսկվայում փետրվարի 9-13-ը անցկացվող «Պրոդէքսպո-2015» ցուցահանդեսի ընթացքում՝ պատասխանելով Հայաստանի բիզնես հանրության ներկայացուցիչների հարցերին:
Արա Նռանյանը, մասնավորապես, պատմել է այն հնարավորությունների մասին, որ հայ արտադրողները ձեռք են բերել ԵՏՄ-ին միանալուց հետո, ինչպես նաեւ ապրանքների մաքսային ձեւակերպման նոր կարգի, ապրանքների հավաստագրման նորմերի, ալկոհոլի ակցիզային քաղաքականության մասին եւ այլն:
«Ես շատ բարձր եմ գնահատում հայկական ապրանքների հեռանկարները ԵՏՄ-ի շուկաներում եւ, հատկապես, Ռուսաստանում, որտեղ սպառողները շատ լավ են վերաբերվում հայկական ապրանքներին՝ գնահատելով դրանց որակը: Եթե նախկինում արտահանման ընդլայնումը խոչընդոտում էին տարբեր հանգամանքներ, ապա Հայաստանի՝ ԵՏՄ մուտք գործելուց հետո դրանք նվազագույնի կհասցվեն: Մոտակա ժամանակում կմեկնարկեն Հայաստանում արտադրված մսամթերքի ուղիղ արտահանումները ռուսական շուկա: Արդեն իսկ կան համապատասխան համաձայնագրեր: Բելառուսի հետ եւս Հայաստանն արդեն առեւտրային որոշ կապեր է հաստատել: Ղազախստանի հետ դրանք ավելի թույլ են, բայց վստահ եմ, որ այսուհետ կապերն ամրապնդվելու են ԵՏՄ բոլոր երկրների հետ»,- ասել է նա:
Արա Նռանյանի խոսքով՝ Հայաստանի ու ԵՏՄ պետությունների միջեւ ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի ու աշխատուժի տեղաշարժման ազատության ոլորտում մի շարք կարգեր պարզեցվել են:
«Դեռ բոլորը չէ, որ հասկանում են դա, քանի որ ընթանում է նոր իրողություններին հարմարվելու շրջանը՝ ինչպես Հայաստանի բնակիչների, այնպես էլ պետական մարմինների շրջանում, որոնք պետք է կարգավորեն իրենց աշխատանքը նոր կանոններին ու նորմերին համապատասխան»,- ասել է Արա Նռանյանը:

Ара Нранян представил преимущества членства в ЕАЭС
Ереван/Медиамакс/. Член Коллегии (министр) Евразийской экономической комиссии Ара Нранян высоко оценивает перспективы армянской продукции на рынках ЕАЭС.
Как сообщает пресс-служба Евразийской экономической комиссии, Ара Нранян сказал об этом, отвечая на вопросы представителей бизнес-сообщества Армении в рамках выставки «Продэкспо-2015», проходящей 9-13 февраля в Москве.
Ара Нранян, в частности, рассказал о возможностях, которые появились у армянских производителей после вступления республики в ЕАЭС, новшествах в таможенном оформлении товаров, нормах сертификации продукции, акцизной политике на алкоголь и т.д.
«Я очень высоко оцениваю перспективы армянской продукции на рынках ЕАЭС и особенно России, где потребители очень хорошо относятся к продуктам из Армении, ценят их качество. Если раньше расширению поставок мешали разнообразные барьеры, то после вступления Армении в Союз, они сведены к минимуму. В ближайшее время впервые начнутся поставки мясной продукции армянского производства на российский рынок. Уже есть соответствующие договоренности. С Беларусью у Армении также налажены определенные торговые связи. С Казахстаном они слабее, но уверен, что теперь контакты будут укрепляться со всеми странами Союза», - сказал он.
По словам Ара Нраняна, в сфере свободы перемещения товаров, услуг, капитала и рабочей силы между Арменией и другими странами ЕАЭС упрощены многие формальности.
«Еще не все это понимают, так как происходит процесс адаптации к новым реалиям как жителей Армении, так и государственных органов, которые должны наладить работу по новым правилам и нормам», - отметил Ара Нранян.