ՀԲ-ն խորհուրդ չի տալիս արգելել երեխայի սեռի բացահայտումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Փորձագետները Հայաստանին խորհուրդ չեն տալիս արգելել կամ սահմանափակել պտղի սեռի բացահայտումը, ինչը այլ երկրներում դրական արդյունք չի տվել:
Այս մասին ասվում է Հետազոտական ռեսուրսների կովկասյան կենտրոն (ՀՌԿԿ) Հայաստանի եւ Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) երեւանյան գրասենյակի «Չծնված աղջիկները Հարավային Կովկասում» թեմայով համատեղ հետազոտության մեջ, որի արդյունքները ներկայացվել են այսօր Երեւանում:
Փոխարենն առաջարկվում է գենդերային հավասարության խթանում, պայքար գենդերային կարծրատիպերի դեմ եւ հավասար հնարավորությունների ստեղծում ինչպես տղա, այնպես էլ աղջիկ երեխաների համար:
ՀԲ երեւանյան գրասենյակի տնօրեն Լորա Բեյլը մտահոգիչ է համարել չծնված աղջիկների ցուցանիշը Հարավային Կովկասում: Հետազոտության համաձայն, յուրաքանչյուր 100 նորածին աղջկա դիմաց Հայաստանում ծնվում է 115 տղա, ինչը համեմատելի է Չինաստանի եւ Հնդկաստանի ցուցանիշների հետ:
«Սեռով պայմանավորված հղիության ընդհատումները հասարակության մեջ առաջացնում են սոցիալական անհավասարակշռություն, ինչը վաղ թե ուշ ազդելու է ժողովրդագրական զարգացման, ինչպես նաեւ աշխատաշուկայի վրա»,- ասել է նա:
«Չծնված աղջիկները Հայաստանում» հետազոտության համաձայն, Հայաստանի բնակչությունը հավասարաչափ չէ բաշխված ըստ սեռերի. 65 տարեկանից բարձր տարիքային խմբում կանայք կազմում են 62%, իսկ 0-14 տարեկանների խմբում՝ մոտ 46%: Հետազոտության համաձայն, արու զավակ ունենալու նախապատվությունը հիմնականում տրվում է գյուղերում, ինչն էլ, ըստ հարցվածների, հիմնականում պատճառաբանվում է տոհմը շարունակելու ցանկությամբ եւ ընտանիքի սոցիալական վիճակի բարելավման ցանկությամբ:
Ինչ վերաբերում է ծնելիության մակարդակի նվազմանը, ապա հետազոտությունը փաստում է, որ այն գրանցվել է դեռ նախորդ դարի 90-ականների սկզբից, ինչին զուգահեռ աճում է նորածինների սեռային հարաբերակցության տարբերությունը:
Վիճակագրությունը վկայում է, որ նշված ժամանակահատվածից սկսած ծնելությունը նվազել է թե՛ քաղաքներում, թե՛ գյուղերում, սակայն սեռի հարաբերակցության աճը հատկապես մեծ է գյուղերում: Հետազոտության համաձայն, սեռով պայմանավորված հղիության ընդհատման հարցում որոշիչ է ամուսնու խոսքը:
Հետագա խնդիրներից խուսափելու համար Չինաստանը, Հնդկաստանն ու Հարավային Կորեան, օրինակ, արգելել են նախածննդյան փուլում երեխայի սեռի բացահայտումը, իսկ Հնդկաստանն աղջիկ ունենալու համար տրամադրել է լրացուցիչ ֆինանսական լծակներ:

ВБ не советует запрещать определение пола ребенка - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Эксперты не советуют Армении вводить запрет или ограничивать определение пола плода, поскольку подобные меры не принесли положительных результатов в других странах.
Об этом говорится в совместном исследовании Кавказского центра исследовательских ресурсов (КЦИР) и Всемирного банка «Нерожденные девочки Южного Кавказа», которое было обнародовано сегодня в Ереване.
Вместо этого предлагается оказывать содействие установлению гендерного равенства, борьбе против гендерных стереотипов и созданию равных возможностей для мальчиков и девочек.
Руководитель ереванского офиса Всемирного банка Лора Бейли считает, что число нерожденных на Южном Кавказе девочек вызывает беспокойство. Согласно исследованию, против каждых 100 девочек в Армении рождается 115 мальчиков, что можно сравнить с показателями Китая и Индии.
«Обусловленное полом ребенка прерывание беременности вызывает социальное неравенство в обществе, что рано или поздно скажется на демографическом развитии, а также на рынке труда», - сказала она.
Согласно исследованию «Нерожденные девочки Армении», с гендерной точки зрения население Армении распределено неравномерно: в возрастной группе после 65 лет доля женщин составляет 62%, а в группе 0-14 лет – примерно 46%. Согласно исследованию, предпочтение рождению мальчиков в основном отдается в сельских местностях, что, по данным опросов, объясняется необходимостью иметь наследника, а также желанием улучшить социальное положение семьи.
Что касается сокращения рождаемости, то исследование констатирует, что этот процесс берет начало еще в начале 90-х гг. прошлого столетия. Параллельно с этим росла разница в соотношении полов новорожденных.
По данным статистики, в указанный период рождаемость сократилась как в городах, так и в селах, однако разница соотношения полов особенно значительна в сельских общинах. По результатам исследования, решающим в вопросе прерывания беременности является мнение главы семьи.
Во избежание дальнейших проблем в Китае, Индии и Южной Корее, например, было запрещено до родов определять пол ребенка, а в Индии в пользу рождения девочек созданы экономические рычаги.