Ներկայացվել է Մեդիամաքս-ի «100 վայրկյան» նախագիծը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մեդիամաքս մեդիա ընկերությունը եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն այսօր Երեւանում ներկայացրել են «100 վայրկյան» նախագիծը:
Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում տեղի ունեցած շնորհանդեսին մասնակցել է նաեւ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի քարտուղար, ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը:
«100 վայրկյան» նախագիծը հիմնված է Ցեղասպանության ականատեսների վկայությունների վրա, որոնք հրապարակվել են Հայաստանի Ազգային արխիվի կողմից: Աշխարհում կամ իրենց երկրներում հայտնի մարդկանց՝ գրողներին, երաժիշտներին, դերասաններին, լրագրողներին, առաջարկվել էր կարդալ 100 վայրկյան տեւողությամբ հատվածներ վկայություններից:
Ընդանուր առմամբ, նկարահանվել են 24 տեսահոլովակներ, որոնք մարտի 23-ից ապրիլի 23-ը ներկայացվելու են www.mediamax.am/100seconds հղումով եւ Youtube-ում բացված ալիքում:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը նախաձեռնության գլխավոր հովանավորն է, իսկ post-production աշխատանքները կատարել է «Թումո» ընկերությունը:
«100 վայրկյան» նախագծի գլխավոր նպատակը աշխարհի մարդկանց ուշադրությունը գրավելն է այն սոսկալի տառապանքներին, որոնց 100 տարի առաջ կրել են հայերը: Այդ վկայությունները հեշտ չէ կարդալ եւ լսել, սակայն որքան շատ մարդ ցնցվի լսածից, այդքան մեծ կլինի հավանականությունը, որ նրանք կանեն հնարավոր ամեն ինչ՝ նոր ցեղասպանություններ թույլ չտալու համար: Մեր նախագիծը կոչված է հերքել Ադոլֆ Հիտլերի այն խոսքերը, որոնք նա ասել էր 1939 թ-ին՝ Լեհաստան ներխուժելուց մեկ շաբաթ առաջ. «Եվ ո՞վ է այսօր հիշում հայերի վերացման մասին», - ասել է Մեդիամաքսի տնօրեն Արա Թադեւոսյանը:
«Երբ խոսում ենք 1,5 միլիոն զոհերի մասին, երբեմն չափազանց վիճակագրորեն ենք մոտենում ողբերգությանը՝ մոռանալով, որ այդ 1,5 միլիոնը կոնկրետ մարդիկ էին եւ գործ ունենք միլիոնավոր մարդկային ողբերգությունների հետ: Ցեղասպանությունը ոչ միայն ազգային, այլեւ անձնական ողբերգություն էր», - ասել է նա:
Խոսելով նախագծի՝ վկայությունը 100 վայրկյանում տեղավորելու ֆորմատի մասին, Մեդիամաքսի տնօրենը նկատել է, որ «ժամանակակից աշխարհում մատուցման ձեւը նույնքան կարեւոր է, որքան բովանդակության որակը»:
«Ցավոք, այսօրվա կյանքի ռիթմն այնպիսին է, որ մարդիկ ժամանակ չունեն ամբողջական վկայություններ կարդալու, իսկ 100 վայրկյանի ֆորմատը թույլ է տալիս ներկայացնել այն, ինչ ցանկանում ենք», - ասել է նա:
Արա Թադեւոսյանը շնորհակալություն է հայտնել ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությանը՝ նախագծի գլխավոր գործընկերոջ դերում հանդես գալու համար եւ տարբեր երկրներում նկարահանումների կազմակերպման հետ կապված ծախսերը ֆինանսավորելու համար:
«Հնարավոր թյուր ընկալումը բացառելու համար ասեմ, որ նախագծի բոլոր մասնակիցները վկայությունները կարդացել են առանց որեւէ վարձատրություն ստանալու», - ընդգծել է Մեդիամաքսի տնօրենը:
Արա Թադեւոսյանը հատուկ շնորհակալություն է հայտնել «Թումո» ընկերության տնօրեն Վիգեն Թումանյանին, դիզայներ Վահան Բալասանյանին՝ նախագծի լոգոն մշակելու համար եւ երգահան ու երաժիշտ Սերժ Մելքոնյանին՝ անչափ կարեւոր տեխնիկական աջակցության համար:
«Վերջին 10 տարի ընթացքում մենք Մեդիամաքսի հետ համատեղ շատ նշանակալի նախագծեր ենք իրականացրել, սակայն այս մեկը յուրահատուկ է, քանի որ պետք է աշխարհին հիշեցնի հայոց պատմության սարսափելի էջի մասին: Մենք շնորհակալ ենք տարբեր ազգության մարդկանց, ովքեր մասնակցեցին այս նախագծի, եւ դրանով ապացուցեցին, որ Ցեղասպանության խնդիրը միայն հայերին չէ վերաբերում», - շնորհանդեսին ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Այս նախագիծը մի պատգամ է քաղակակիրթ աշխարհին, որ չպիտի մոռանանք, պիտի հիշենք, պատմենք ու հիշեցնենք բոլորին ու եթե չդատապարտենք կատարվածը՝ կքաջալերենք նոր ցեղասպանությունները», - ասել է Ռալֆ Յիրիկյանը:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի քարտուղար Վիգեն Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Մեդիամաքսին՝ «100 վայրկյան» նախաձեռնության համար:
Նա հիշեցրել է, որ Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչումը կառուցվում է չորս հիմնական սյուների շուրջ՝ հիշողություն, երախտագիտություն, միջազգային պայքար եւ վերածնունդ:
««100 վայրկյան» նախագիծը մեծ ներդրում է «հիշողություն» բաժնում: Ցեղասպանությունը վերապրածների պատմությունների տարածումը բացառիկ նշանակություն ունի, որովհետեւ այդպիսով կարող ենք ցույց տալ, թե ինչպես է այս հանցագործությունը մուտք գործել յուրաքանչյուր ընտանիք», - ասել է Վիգեն Սարգսյանը:
«Ուզում եմ հատուկ շնորհակալություն հայտնել ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությանը, որը պարբերաբար կանգնում է նման կարեւորագույն նշանակություն ունեցող սոցիալական նախաձեռնությունների կողքին: Տվյալ դեպքում ունենք արդյունք, որը նաեւ կարեւոր է նրանով, որ նախագծի մասնակիցները առանց որեւէ վճարի՝ օգտագործելով իրենց բարի համբավն ու ճանաչելիությունը, նպաստել են մեր պատմությունը ավելի լսելի դարձնելու գործին: Որպես պետական հանձնաժողովի համակարգող ողջունում եմ նախագիծն ու բոլորին խնդրում եմ աջակցել դրա նյութերի տարածմանը», - ասել է Վիգեն Սարգսյանը:

Презентован проект Медиамакс «100 секунд» - Mediamax.am
На церемонии презентации в музее-институте Комитаса также присутствовал секретарь Государственной комиссии по реализации мероприятий в рамках 100-летия Геноцида армян, руководитель аппарата президента Армении Виген Саргсян.
Проект основан на документальных свидетельствах очевидцев Геноцида, опубликованных Национальным архивом Армении. Отрывки из свидетельств длиной в 100 секунд были предложены для прочтения людям, обладающим общественным влиянием в мире и в своих странах - писателям, музыкантам, режиссерам, актерам.
В общей сложности снято 24 видеоролика, которые с 23 марта по 23 апреля будут выкладываться на странице http://www.mediamax.am/100seconds, а также на специальном канале в Youtube.
Главным партнером проекта выступила компания ВиваСелл-МТС, услуги пост-продакшн предоставила компания «Тумо».
«Главная цель проекта «100 секунд» - привлечь внимание людей всего мира к тем ужасающим страданиям, которым 100 лет назад подверглись армяне. Читать и слышать эти свидетельства нелегко, но чем больше людей содрогнутся от услышанного, тем больше вероятность того, что они сделают все возможное, чтобы не допустить новых геноцидов. Наш проект призван опровергнуть слова Адольфа Гитлера, сказанные в 1939 году, за неделю до вторжения в Польшу: «И кто сегодня помнит об уничтожении армян?», - сказал директор Медиамакс Ара Тадевосян.
«Когда мы говорим о 1,5 млн жертвах, иногда наш подход к трагедии становится слишком статистическим: мы забываем, что эти 1,5 млн - конкретные люди, и мы имеем дело со страданиями миллионов разных людей. Геноцид - это не только национальная, но и персональная трагедия», - сказал он.
Говоря о формате свидетельств, сжатых в рамки 100 секунд, директор Медиамакс отметил, что «в современном мире форма подачи настолько же важна, как и качество контента».
«К сожалению, сегодняшний ритм жизни таков, что у людей нет времени читать полные тексты свидетельств», - сказал он.
Ара Тадевосян выразил благодарность компании ВиваСелл-МТС, которая выступила в качестве генерального партнера проекта и профинансировала съемочные работы в разных странах.
«Чтобы избежать возможного недопонимания, хочу сказать, что все участники читали свидетельства абсолютно безвозмездно», - подчеркнул директор Медиамакс.
Ара Тадевосян выразил благодарность директору компании «Тумо» Вигену Туманяну, дизайнеру Ваану Баласаняну - за разработку логотипа проекта, а также композитору и музыканту Сержу Мелконяну - за чрезвычайно важную техническую помощь.
«За последние 10 лет мы реализовали немало важных проектов в партнерстве с Медиамакс, но этот проект особенный, поскольку он должен напомнить миру о страшной странице в истории нашего народа. Мы благодарны людям разных национальностей, которые приняли участие в этом проекте, продемонстрировав тем самым, что проблема Геноцида касается не только армян», - сказал гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
«Этот проект – завет всему цивилизованному миру, что нельзя забывать, нужно помнить, рассказывать и напоминать всем. Если не осудить произошедшее, это поощрит новые геноциды», - сказал Ральф Йирикян.
Секретарь Государственной комиссии по реализации мероприятий в рамках 100-летия Геноцида армян Виген Саргсян выразил благодарность Медиамакс за осуществление проекта «100 секунд».
Он напомнил, что мероприятия памяти 100-летней годовщины геноцида армян строятся на 4 основных столпах: память, благодарность, международная борьба и возрождение.
«Проект «100 секунд» станет большим вкладом в раздел «память». Распространение воспоминаний людей, переживших Геноцид, имеет исключительно важное значение, потому что таким образом мы можем показать, как это преступление коснулось каждой семьи», - сказал Виген Саргсян.
«Хочу поблагодарить компанию ВиваСелл-МТС, которая периодически поддерживает подобные важнейшие социальные инициативы. В данном случае у нас есть результат, который важен тем, что участники проекта без какого-либо вознаграждения, используя свою признание, помогли озвучить нашу историю. Как координатор государственной комиссии я приветствую данный проект и прошу всех поддержать распространение его материалов», - сказал Виген Саргсян.