ԱԺ-ում բացվել է IDeA-ի նախաձեռնած ցուցահանդեսը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի Ազգային ժողովում այսօր բացվել է «Մեծ Հաղթանակի ուղիներով» ցուցահանդեսը՝ նվիրված Հայրենական մեծ պատերազմում Հաղթանակի 70-ամյակին:
Ցուցահանդեսը կազմակերպվել է Ազգային ժողովի եւ «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի կողմից:
Բացմանը ներկա էին ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, ՌԴ Դաշնային ժողովի Պետական դումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինը, ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Արմեն Գեւորգյանը, պատգամավորներ, հյուրեր:
Ցուցադրված կտավներն ընտրվել են գործարարներ եւ բարերարներ Ռուբեն Վարդանյանի, Վլադիմիր Ավետիսյանի եւ Վլադիմիր Նեկրասովի կողմից  «То Armenia with Arts» հիմնադրամին նվիրաբերված գեղանկարների հավաքածուից:
IDeA հիմնադրամը նպատակ ունի տարբեր ցուցադրությունների միջոցով Հայաստանի հանրությանը ներկայացնել հավաքածուն:
«Մեծ Հաղթանակի ուղիներով»  ցուցահանդեսի համար հավաքածուից ընտրվել է հայ եւ ռուս 11 հեղինակի 15 կտավ, որոնցում ներկայացված է պատերազմի, հաղթանակի եւ խաղաղության թեմատիկան:
«Ցուցահանդեսը նվիրված է հաղթանակի 70-ամյակին, սակայն այն ավելին է, քան պարզապես ցուցահանդեսը: Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» հիմնադրամին  եւ բարերարներին, ովքեր իրենց անձնական հավաքածուներից տրամադրել են այս կտավները», - ասել է Հայաստանի ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը:
ՌԴ Պետդումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինն իր խոսքում նկատել է, որ արվեստը հաճախ օգնում է ավելի լավ հասկանալ անցյալի իրադարձությունները: «Հաճախ նկարչի վրձինն ավելի պերճախոս է, քան ցանկացած խոսք: Շնորհակալ եմ կազմակերպիչներին՝  այս հրաշալի ցուցադրության համար, եւ կցանկանայի Հայաստանի եւ Ռուսաստանի ժողովուրդներին շնորհավորել Հաղթանակի 70-ամյակի կապակցությամբ»,- ասել է Սերգեհ Նարիշկինը:
Հիմնադրամը  նախաձեռնել է հայ եւ ռուս  գեղանկարիչների աշխատանքների ցուցադրությունը, ինչը հնարավորություն կտա վերահիշել մեր ժողովուրդների ընդհանուր անցյալի դժվար, բայց հաղթական էջերը, ասել է IDeA հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Արմեն Գեւորգյանը:
«Հիմնադրամը մտադիր է բարերարների  հավաքածուն ներկայացնել հանրությանը՝ տարբեր ցուցադրությունների, այդ թվում՝ մարզերում կազմակերպվելիք ցուցահանդեսների միջոցով: Սա հավաքածուի մասը կազմող կտավների առաջին ցուցադրություն է եւ, կարծում ենք, հետաքրքիր կլինի ծանոթանալ խորհրդային արվեստի այս բավականին հետաքրքիր շրջանի գործերին»,-նշեց Արմեն Գեւորգյանը:
Ռուբեն Վարդանյանի, Վլադիմիր Ավետիսյանի եւ Վլադիմիր Նեկրասովի կողմից  «То Armenia with Arts» հիմնադրամին նվիրաբերված  գեղանկարների հավաքածուն 100 կտավ է ներառում: Գործերի հեղինակները խորհրդային շրջանի շուրջ երեք տասնյակ գեղանկարիչներ են, այդ թվում՝ սոցռեալիզմի  հայտնի ներկայացուցիչներ: Հավաքածուում ընդգրկված են  նաեւ տարբեր ժանրեր ներկայացնող աշխատանքներ:

Выставка открылась в парламенте Армении по инициативе IDeA - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В Национальном собрании Армении сегодня открылась выставка «Дорогами Великой победы», посвященная 70-летию победы в Великой Отечественной войне.
Организаторы выставки - Национальное собрание и фонд «Инициативы развития Армении» (IDeA).
На открытии присутствовали спикер парламента Армении Галуст Саакян, председатель Госдумы РФ Сергей Нарышкин, премьер-министр Армении Овик Абрамян, гендиректор фонда IDeA Армен Геворгян, депутаты и гости.
Картины для выставки отобраны из коллекции, предоставленной предпринимателями и благотворителями Рубеном Варданяном, Владимиром Аветисяном и Владимиром Некрасовым.
Фонд IDeA намерен представить коллекцию посредством различных выставок в Ереване и регионах Армении.
В экспозицию «Дорогами Великой победы» вошли 15 картин 11 армянских и российских художников, посвященные теме войны, победы и мира.
«Выставка посвящена 70-летию победы, однако это больше, чем просто выставка. Хочу поблагодарить фонд «Инициативы развития Армении» и благотворителей, которые предоставили полотна из своих частных коллекций», - сказал спикер парламента Армении Галуст Саакян.
Глава Госдумы РФ Сергей Нарышкин отметил, что искусство помогает лучше понять события прошлого. «Часто кисть художника более красноречива, чем любые слова, и через полотна мы лучше понимаем ощущения людей того времени, их чувства, переживания и страдания. Благодарен организаторам выставки за эту замечательную экспозицию и хотел бы поздравить народы Армении и России, дорогих ветеранов, с приближающимся Днем победы», - сказал Сергей Нарышкин.
«Фонд инициировал экспозицию работ армянских и российских художников, чтобы вспомнить тяжелые, но победные страницы общего прошлого наших народов», - сказал генеральный директор фонда IDeA Армен Геворгян.
«Фонд намерен представить коллекцию общественности на различных экспозициях, в том числе в регионах Армении. Это первая выставка картин из коллекции. Мы считаем, что знакомство с работами художников этого знакового периода советского искусства будет интересным», - отметил Армен Геворгян.
Коллекция, переданная в дар фонду предпринимателями и благотворителями Рубеном Варданяном, Владимиром Аветисяном и Владимиром Некрасовым, включает в себя 100 полотен. Авторами работ являются около тридцати художников советского периода, в их числе известные представители соцреализма, чьи картины выставлялись на различных всесоюзных и международных выставках.