ՀՔԾ. Ոստիկանությունը լրագրողների նկատմամբ գործադրել է բռնություն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Հատուկ քննչական ծառայությունը հայտարարել է, որ էլեկտրաէներգիայի թանկացման դեմ բողոքի ցույցերի ընթացքում ոստիկանությունը լրագրողների եւ քաղաքացիների նկատմամբ գործադրել է բռնություն:
Այս մասին ասված է ՀՔԾ-ի տարածած հաղորդագրությունում:
«Զանգվածային լրատվության միջոցներում հրապարակված հաղորդումների, նյութերի եւ տեսաձայնագրությունների ուսումնասիրությամբ ձեռք են բերվել տեղեկություններ այն մասին, որ Երեւանի Բաղրամյան պողոտայում էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման դեմ «Ոչ թալանին» քաղաքացիական նախաձեռնության կազմակերպած ցույցը, ապա նստացույցը դադարեցնելու նպատակով 2015թ. հունիսի 23-ին իրականացվող հատուկ միջոցառումների ընթացքում, ինչպես նաեւ հետագա օրերին, պետական հատուկ ծառայություն իրականացնող անձինք, ակնհայտորեն դուրս գալով իրենց լիազորությունների շրջանակից, Բաղրամյան պողոտայում, Ազատության հրապարակում, հարակից տարածքներում եւ ՀՀ ոստիկանության տարբեր ստորաբաժանումներում ցույցի մասնակիցների եւ իրադարձությունները լուսաբանող մի շարք լրագրողների նկատմամբ գործադրել են բռնություն, պատճառել մարմնական վնասվածքներ, վնասել կամ ոչնչացրել վերջիններիս տեսաձայնագրող սարքերը, որով խոչընդոտել են լրագրողների մասնագիտական օրինական գործունեությունը` անձանց, կազմակերպությունների իրավունքներին եւ օրինական շահերին, հասարակության եւ պետության օրինական շահերին պատճառելով էական վնաս»,- ասված է ՀՔԾ հաղորդագրությունում:
Քննչական ծառայությունում նշել են, որ բռնության գործադրմամբ զուգորդված՝ պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու, պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով` լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու, ուրիշի գույքը դիտավորությամբ ոչնչացնելու կամ վնասելու դեպքերի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ:

Yerevan /Mediamax/. The Special Investigation Service (SIS) of Armenia has stated that the police used violence against journalists and civilians protesting against rising electricity prices.
It is said in the press release disseminated by the SIS.
“The study of the programs, materials and videos published in mass media brought forth information on that the persons conducting special public service overtly went beyond their powers during special operations aimed at dispersing the rally and the strike-in organized by “No to Plunder” initiative protesting against electricity price rise on Baghramyan Avenue on June 23 and on subsequent days and used violence against the protesters and a number of journalists covering the events on Baghramyan Avenue, Freedom Square, adjacent areas and various police departments in Armenia,  caused bodily injuries and damaged or destroyed the latters’ recording equipment, thus impeding the legal professional activity of journalists considerably harming the rights and legal interests of persons and organizations and the legal interests of the society and the state,” reads the SIS press release.
The Investigation Service noted that a criminal proceeding was instituted on use of violence, going beyond the functions, hindering the legal professional activity of journalists through the abuse of power of officers, and deliberate destruction or damage of another person’s property.