Մահացել է Վահագն Հովնանյանը
Մեդիամաքսին այս մասին տեղեկացրել են գործարարի ղեկավարած «Հովնանյան ինթերնեյշնլ» ընկերությունից, սակայն չեն հայտնել մահվան պատճառը:
Նշենք, որ Վահագն Հովնանյանի մոտ վերջերս քաղցկեղ էր հայտնաբերվել:
Վահագն Հովնանյանի բարեգործական ծրագրերը նպատակաուղղված էին հայ մշակույթի զարգացմանն ու պահպանմանը, Հայաստանում տուրիզմի զարգացմանը։
Նա ծնվել էր 1932թ. Իրաքի Քիրքուկ քաղաքում: 1959թ. եղբայրների հետ հիմնել է «Հովնանյան եղբայրներ» կորպորացիան, 1969թ. ՝ սեփական անշարժ գույքի շինարարության («Hovhit») ընկերությունը։ 1998-ից «Հովնանյան Ինթերնեյշնլ» եւ «Հովնանյան Գրուպ» ընկերությունների նախագահն էր։
Կնոջ՝ Հասմիկ Հովնանյանի հետ, 1976թ. ԱՄՆ-ում հայկական դպրոց է հիմնել, աջակցել ԱՄՆ-ի հյուսիսարեւելյան հայ համայնքի կրթական, կրոնական եւ մշակութային խնդիրների լուծմանը։
2000թ. ՀՀ-ում հիմնել են Սայաթ-Նովայի անվան, 2002թ.՝ «Վահագն» մրցանակաբաշխությունները։ 2001թ. մայիսին ստեղծել է Հայկական տուրիզմի զարգացման գործակալությունը (ՀՏԶԳ)։

Vahakn Hovnanian dies
Yerevan /Mediamax/. Diaspora Armenian philanthropist, entrepreneur and public figure Vahakn Hovnanian has died.
Mediamax learned about it from “Hovnanian International” LLC, but the cause of death was not disclosed.
It should be noted that Vahakn Hovnanian was recently diagnosed with cancer.
Vahakn Hovnanian’s charity projects were aimed at the development and preservation of the Armenian culture and the development of tourism in Armenia.
He was born on Kirkuk, Iraq, in 1932. In 1959, Vahakn Hovnanian founded “Hovnanian Brothers” Corporation and in 1969, he established his own real estate construction (“Hovhit”) company. He was the President of “Hovnanian International” and “Hovnanian Group” companies since 1998.
Along with his wife Hasmik Hovnanian, Vahakn Hovnanian opened an Armenian school in the U.S. in 1976, and supported the settlement of educational, religious and cultural issues of the Armenian community in northeastern U.S.
In 2000, he established Sayat Nova Awards in Armenia and in 2002 – Vahakn Awards. In May 2001, Vahakn Hovnanian founded Armenian Tourism Development Agency (ATDA).