Գեոթիմը ռադիոսարքեր է նվիրել Մատենադարանին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսուհետեւ Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանի թանգարանային համալիրում խմբային շրջայցերը կիրականացվեն ռադիոգիդերի օգնությամբ:
«Գեոթիմ» ՓԲԸ աջակցությամբ ձեռք բերված 7 հաղորդիչներն ու 120 ընդունիչները զբոսավարներին թույլ կտան իրականացնել մեծաքանակ խմբերի միաժամանակյա շրջայցեր՝ ստեղծելով ուղիղ կապ զբոսավարի եւ զբոսաշրջիկի միջեւ:
Այսօր Մատենադարանում տեղի է ունեցել սարքավորումների հանձնման արարողությունը, որին անմիջապես հաջորդել է դրանց գործարկումը:
Մատենադարանի տնօրեն Հրաչյա Թամրազյանը կարեւորել է «Գեոթիմ»-ի կողմից  ստացած աջակցությունը՝ նկատելով, որ  ռադիոգիդերը գալիս են ամբողջացնելու թանգարանային համալիրի տեխնիկական վերազինման եւ արդիականացման գործընթացը,  նպաստելու թանգարանային ընդունելությունների որակի բարձրացմանը:
«Գեոթիմ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Հայկ Ալոյանը նշել է, որ Հայաստանում կրթության ու զբոսաշրջության զարգացումը ընկերության սոցիալական պատասխանատվության քաղաքականության առաջնահերթությունների թվում են:
«Վերջին տարիներին մեր ընկերությունն ավելի քանի $ 650 հազար է ներդրել Ամուլսարի համայնքներում իրականացրած կրթական եւ զբոսաշրջության զարգացման ծրագրերում: Մեր ընկերությունը ներդրում է կատարել նաեւ «Լույս» հիմնադրամի կրթական ծրագրերում՝ ակնկալիքով, որ լավագույն երիտասարդ մասնագետներից մի քանիսն աշխատելու են Ամուլսարի ծրագրում: Զբոսաշրջության զարգացման ուղղությամբ ներդրումներ ենք կատարել նաեւ Ջերմուկում», - ասել է Հայկ Ալոյանը:
Ընկերության ղեկավարը նկատել է, որ «հսկայական գիտական ու մշակութային կենտրոն լինելուց բացի՝ Մատենադարանը Հայաստանի խոշոր զբոսաշրջային վայրերից է, կարեւոր կրթական հաստատություն, որին աջակցելով ՝ «Գեոթիմ»-ն աջակցում է զբոսաշրջության եւ կրթության զարգացմանը»:
Հայկ Ալոյանը նաեւ ասել է, որ «Գեոթիմ»-ի եւ Մատենադարանի համագործակցությունը շարունակական բնույթ է կրելու:
Առաջիկայում «Գեոթիմ»-ը նախատեսում է Մատենադարանի թանգարանային համալիրում շրջայց կազմակերպել Ամուլսարի հարակից համայնքների երեխաների համար:

Yerevan /Mediamax/. From now on, group tours at Matenadaran, Mesrop Mashtots Institute of Ancient Manuscripts, will be carried out through radio guides.
Geoteam CJSC funded purchasing of 7 transmitters and 120 receivers. At today’s ceremony, the equipment was handed over to Matenadaran.
Director of Matenadaran Hrachya Tamrazyan has attached importance to Geoteam’s support noting that the radio guides came to complete the process of technical equipment and modernization of the museum complex and contribute to enhancing the quality of museum services.
Geoteam CJSC Director General Hayk Aloyan has noted that development of education and tourism in Armenia is one of the company’s social responsibility policy priorities.
“Over the past years, the company has invested more than USD650 thousand to programs for developing education and tourism in Amulsar communities. Our company has also invested in the educational programs funded by Luys expecting that a few of the best young specialists will work at Amulsar project. We have also invested in tourism development in Jermuk”, said Hayk Aloyan.
The company head has noted that “besides being a prominent scientific and cultural center, Matenadaran is one of the major Armenian sights, a significant educational institution and, supporting it, Geoteam also benefits development of tourism and education”.
Hayk Aloyan has also said that the cooperation between Geoteam and Matenadaran will be ongoing. In particular, Geoteam is planning to organize a tour at Matenadaran museum complex for children from Amulsar’s adjacent communities.