Լեռնահանքային արդյունաբերության ոլորտում կառավարության քաղաքականությունը ընդերքի կործանմանն է տանում, ասում են բնապահպանները - Mediamax.am
Լեռնահանքային արդյունաբերության ոլորտում կառավարության քաղաքականությունը ընդերքի կործանմանն է տանում, ասում են բնապահպանները
Երեւան: Մեդիամաքս: Մի շարք բնապահպանական կազմակերպություններ այսօր կառավարության շենքի առջեւ բողոքի ակցիա են կազմակերպել լեռնահանքային արդյունաբերության ասպարեզում իշխանության կողմից իրականացվող քաղաքականության դեմ:
Ինչպես Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում ասել է «Էկոլուր» հասարակական կազմակերպության ղեկավար Ինգա Զարաֆյանը, «ընդերքի կառավարման գործընթացն աջակցում է ոչ թե լեռնահանքային արդյունաբերության զարգացմանը, այլ ընդերքի կործանմանը»:
Նրա խոսքերով, այսօրվա դրությամբ Հայաստանում ավելի քան 700 հանքավայրեր են հաշվարկված, որոնց շահագործման համար արդեն 465 պայմանագրեր են կնքվել:
«Հայաստանը հարուստ է իր ընդերքներով` ոսկի, արծաթ, վանադիում, երկաթ, տիտան: Սակայն պետության պաշտոնական տվյալները վկայում են միայն մի քանի տեսակի մասին, ինչը կոռուպցիոն ռիսկեր է ստեղծում»,- ասել է նա:
Ինգա Զարաֆյանն ասել է, որ ընկերությունների հետ կնքված պայմանագրերում չնշված հանածոները «ուղղակի դուրս են բերվում երկրի սահմաններից»:

Политика правительства в сфере горнорудной промышленности приводит к разграблению недр, заявляют экологи - Mediamax.am
3904 просмотров
Политика правительства в сфере горнорудной промышленности приводит к разграблению недр, заявляют экологи
Ереван/Медиамакс/. Несколько экологических организаций провели сегодня перед зданием правительства Армении акцию против проводимой правительством политики в сфере горнорудной промышленности.
Как сказала в беседе с Медиамакс председатель общественной организации «Эколур» Инга Зарафян, «процесс управления недрами способствует не развитию горнорудной промышленности, а разграблению наших недр».
По ее словам, на сегодняшний день в Армении насчитывается более 700 месторождений, по освоению которых уже заключено 465 договоров.
«Армения богата своими недрами - это золото, серебро, ванадий, железо, титан. Однако на балансе государства указываются всего несколько пород, это приводит к коррупционным рискам»,- сказала она.
Инга Зарафян пояснила, что не указанные в заключенных с компаниями договорах недра «просто вывозятся за пределы страны».