Լեռնահանքային արդյունաբերության ոլորտում կառավարության քաղաքականությունը ընդերքի կործանմանն է տանում, ասում են բնապահպանները - Mediamax.am
Լեռնահանքային արդյունաբերության ոլորտում կառավարության քաղաքականությունը ընդերքի կործանմանն է տանում, ասում են բնապահպանները
Երեւան: Մեդիամաքս: Մի շարք բնապահպանական կազմակերպություններ այսօր կառավարության շենքի առջեւ բողոքի ակցիա են կազմակերպել լեռնահանքային արդյունաբերության ասպարեզում իշխանության կողմից իրականացվող քաղաքականության դեմ:
Ինչպես Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում ասել է «Էկոլուր» հասարակական կազմակերպության ղեկավար Ինգա Զարաֆյանը, «ընդերքի կառավարման գործընթացն աջակցում է ոչ թե լեռնահանքային արդյունաբերության զարգացմանը, այլ ընդերքի կործանմանը»:
Նրա խոսքերով, այսօրվա դրությամբ Հայաստանում ավելի քան 700 հանքավայրեր են հաշվարկված, որոնց շահագործման համար արդեն 465 պայմանագրեր են կնքվել:
«Հայաստանը հարուստ է իր ընդերքներով` ոսկի, արծաթ, վանադիում, երկաթ, տիտան: Սակայն պետության պաշտոնական տվյալները վկայում են միայն մի քանի տեսակի մասին, ինչը կոռուպցիոն ռիսկեր է ստեղծում»,- ասել է նա:
Ինգա Զարաֆյանն ասել է, որ ընկերությունների հետ կնքված պայմանագրերում չնշված հանածոները «ուղղակի դուրս են բերվում երկրի սահմաններից»:

The government’s policy in the sphere of metal mining industry leads to subsoil plunder, state the ecologists - Mediamax.am
3905 views
The government’s policy in the sphere of metal mining industry leads to subsoil plunder, state the ecologists
Yerevan/Mediamax/. Тoday, several ecological organizations held protests in front of the building of Armenian Government against the policy in the sphere of the metal mining industry.
As the Head of the ''EcoLur'' NGO Inga Zarafyan said in her interview to Mediamax, ''the process of subsoil management contributes not to the metal mining industry development, but to the plunder of our subsoil''.
According to her, as of today Armenia numbers more than 700 deposits, and already 465 contracts on their purchase are concluded.
''Armenia is rich in subsoil - gold, silver, vanadium, iron, titanium. But only a few rocks are mentioned on the state's balance and this leads to corruption risks'', she said.
Inga Zarafyan explained that the soils which are not mentioned in the contracts concluded with the companies ''are simply exported abroad.''