Լուսանկարը` 100LIVES
Երեւան: Մեդիամաքս: «Ավրորա» մրցանակի ընտրող հանձնաժողովի համանախագահ Ջորջ Քլունին այսօր այցելել է UWC Dilijan քոլեջ:
Քոլեջում Ջորջ Քլունին հանդիպել է լիբանանցի Պամելա Թեբչրանիի հետ՝ 100 Lives-ի հիմնադրած՝ Ամալ Քլունիի անվան ամենամյա կրթաթոշակին արժանացած առաջին ուսանողուհու հետ:
Ամալ Քլունիի անվան կրթաթոշակի միջոցով յուրաքանչյուր տարի Լիբանանից մեկ աշակերտուհի կսովորի Դիլիջանի քոլեջում՝ Միջազգային բակալավրիատ ծրագրով:
Կրթաթոշակը կշնորհվի օրինակելի ակադեմիական ունակություններ եւ մարդու իրավունքների ու միջազգային հարցերի շուրջ հետաքրքրություն դրսեւորած մասնակցին:
Ամալ Քլունիի անվան ամենամյա կրթաթոշակի մասին հայտարարվեց 2015 թվականի դեկտեմբերին:
«Այս կրթաթոշակը երիտասարդ լիբանանցի աղջիկներին կտա կյանքի ամենամեծ հնարավորություններից մեկը: Միջմշակութային կրթությունը եւ արտասահմանում սովորելը կարող է բեկումնային փոփոխություն ունենալ նրանց կյանքում: Ես շնորհակալ եմ «100 կյանք» նախագծին՝ երիտասարդ եւ պայծառ երիտասարդների առջեւ նոր դռներ բացելու համար»,- այն ժամանակ ասել էր Ամալ Քլունին:

Ереван/Медиамакс/. Сопредседатель жюри премии «Аврора» Джордж Клуни посетил сегодня колледж UWC Dilijan.
В колледже Джордж Клуни встретился Памелой Тебчрани из Ливана, которая является первой обладательницей премии имени Амаль Клуни, учрежденной инициативой
100LIVES.
Благодаря премии имени Амаль Клуни ежегодно одна школьница из Ливана получает возожность учиться в дилижанском колледже по программе Международного бакалавриата.
Стипендия присуждается претендентке с образцовой академической успеваемостью, проявляющей интерес к правам человека и международным проблемам.
Об учреждении ежегодной стипендии имени Амаль Клуни было объявлено в декабре 2015 года.
«Эта стипендия станет для юных ливанских девушек одной из самых больших возможностей в жизни. Межкультурное образование и обучение за рубежом может стать переломным моментом в их жизни. Я благодарна проекту «100 жизней», который открывает новые двери для ярких молодых людей»,- говорила тогда Амаль Клуни.