ԱՄՆ դեսպանությունը կոչ է արել անհապաղ ազատ արձակել բժիշկներին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունը հանդես է եկել հայտարարությամբ Երեւանում տեղի ունեցող իրադարձությունների կապակցությամբ:
«Մենք ողջունում ենք Էրեբունում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի երեկվա հայտարարությունը, որտեղ նա փաստում է, որ ուշադիր հետեւում է իրադարձություններին եւ ձեռնամուխ լինում քայլերի, երբ օրինախախտումներ են լինում: Մենք ողջունում ենք եւ միանում շարունակաբար զսպվածություն դրսեւորելու վերաբերյալ բոլոր կողմերին ուղղված նրա կոչին: Հուլիսի 26-27-ի զարգացումները հաշվի առնելով` մենք բոլոր կողմերին հորդորում ենք ցուցաբերել առավելագույն զսպվածություն, գործել օրենքի սահմաններում ու հանդես բերել իրավիճակի խաղաղ հանգուցալուծման հանձնառություն»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Միեւնույն ժամանակ, ԱՄՆ դեսպանությունը մտահոգիչ է համարել Էրեբունու ոստիկանական շենքում բուժանձնակազմին պահելու մասին մամուլի հաղորդումները:
«Այսպիսի գործողություններն անընդունելի են, եւ եթե համապատասխանում են իրականությանը, ապա կոչ ենք անում անհապաղ ազատ արձակել այս անձանց»,-ասված է հայտարարության մեջ:

US Embassy in Armenia calls for doctors’ immediate release - Mediamax.am
“We welcome the Armenian Ombudsman’s statement yesterday regarding the ongoing situation in Erebuni, in which he says he is closely monitoring the situation and pledges action if laws are broken. We applaud and echo his call for continued restraint on all sides of the stand-off. With a particular note of the events of July 26-27, we urge all sides to show maximum restraint, act within the confines of the law, and demonstrate a commitment to the peaceful resolution of the standoff,” the statement reads.
At the same time, US Embassy expressed concern over media reports that medical personnel have been detained in the Erebuni Police building.
“Such actions are unacceptable, and if true, we call for the immediate and safe release of these individuals,” the statement reads.