ԱՄՆ դեսպանությունը կոչ է արել անհապաղ ազատ արձակել բժիշկներին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունը հանդես է եկել հայտարարությամբ Երեւանում տեղի ունեցող իրադարձությունների կապակցությամբ:
«Մենք ողջունում ենք Էրեբունում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի երեկվա հայտարարությունը, որտեղ նա փաստում է, որ ուշադիր հետեւում է իրադարձություններին եւ ձեռնամուխ լինում քայլերի, երբ օրինախախտումներ են լինում: Մենք ողջունում ենք եւ միանում շարունակաբար զսպվածություն դրսեւորելու վերաբերյալ բոլոր կողմերին ուղղված նրա կոչին: Հուլիսի 26-27-ի զարգացումները հաշվի առնելով` մենք բոլոր կողմերին հորդորում ենք ցուցաբերել առավելագույն զսպվածություն, գործել օրենքի սահմաններում ու հանդես բերել իրավիճակի խաղաղ հանգուցալուծման հանձնառություն»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Միեւնույն ժամանակ, ԱՄՆ դեսպանությունը մտահոգիչ է համարել Էրեբունու ոստիկանական շենքում բուժանձնակազմին պահելու մասին մամուլի հաղորդումները:
«Այսպիսի գործողություններն անընդունելի են, եւ եթե համապատասխանում են իրականությանը, ապա կոչ ենք անում անհապաղ ազատ արձակել այս անձանց»,-ասված է հայտարարության մեջ:

Посольство США призвало освободить медиков - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Посольство США в Армении выступило с заявлением относительно происходящих в Армении событий.
«Мы приветствуем вчерашнее заявление Омбудсмена относительно ситуации в Эребуни, в котором он констатирует, что внимательно следит за развитием событий и прибегает к необходимым действиям в случае необходимости. Мы приветствуем и присоединяемся к адресованному всем сторонам его призыву проявить сдержанность. Учитывая события 26-27 июля, мы призываем все стороны проявить максимум сдержанности, действовать в рамках закона и демонстрировать готовность к мирному разрешению ситуации», - говорится в заявлении.
В то же время обеспокоенность посольства США вызвали сообщения прессы о медиках, которых удерживают в качестве заложников.
«Подобные действия недопустимы, и если эти сообщения соответствуют действительности, то мы призываем немедленно освободить этих людей», - говорится в заявлении.