Իրանը Հայաստանը դիտարկում է որպես մեծ ներուժ ունեցող երկիր
Երեւան: Մեդիամաքս: Իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը գտնում է, որ Իրանը շարունակում է դիտարկել Հայաստանը որպես կարեւորագույն երկիր Հարավային Կովկասում:
«Իրանի դեսպանի հայտարարությունն այն մասին, որ առաջիկայում նախատեսվում է Իրանի նախագահի այցը Հայաստան, ցույց է տալիս, որ այսօր Իրանն առավել քան երբեւէ հետաքրքրված է հարաբերությունների խորացմամբ»,- ասել է փորձագետը:
Նրա խոսքով՝ Իրանը, մոտ մեկ տարի առաջ ազատվելով պատժամիջոցներից, որոշակի ուշադրություն է սեւեռել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի վրա՝ «փորձելով որոշ տարբերություններով հանդերձ՝ հարաբերություններ զարգացնել բոլոր կողմերի հետ»:
«Իրանցիների համար թե՛ քաղաքական, թե՛ տնտեսական առումով Հայաստանը շարունակում է մնալ կարեւորագույն գործընկեր: Իրանը Հայաստանը դիտարկում է որպես լրջագույն ներուժ ունեցող երկիր՝ կապված Հյուսիս-Հարավ ավտոմայրուղու, Հայաստան-Իրան երկաթուղու կառուցման ծրագրերի հետ», - ասել է Վարդան Ոսկանյանը: Նա նկատել է, որ ավտոմայրուղու շինարարությունը պետք է հնարավորինս արագացվի, քանի որ «իրանական բեռնափոխադրողները լուրջ դժվարություններ են ունենում Թուրքիայի տարածքը օգտագործելիս, եւ Իրանը շահագրգիռ է, որպեսզի դեպի Սեւ ծով իր ելքը ապահովվի Հայաստանի եւ Վրաստանի տարածքով»:
Նա նշել է, որ Հայաստանը եւս քայլեր է ձեռնարկել Իրանի հետ հարաբերությունների խորացման համար:
«Կարեւորագույն քայլ էր վիզաների չեղարկումը, ինչը ցույց տվեց, որ Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ հաստատվել են վստահության եւ չափազանց բարձր մակարդակի հարաբերություններ»,-ասել է նա:

Iran views Armenia as a country with great potential
Yerevan /Mediamax/. Iranian Studies expert Vardan Voskanyan believes that Iran continues to view Armenia as the most important country in the South Caucasus.
“Iranian Ambassador’s statement that President of Iran scheduled a visit to Armenia soon shows that Iran is interested in strengthening relations with Armenia today more than ever,” the expert said.
According to him, Iran turned its attention towards the South Caucasus after the lifting of sanctions nearly a year ago, “trying to develop relations with all parties.”
“Armenia remains the most important partner for Iran both politically and economically. Iran views Armenia as a country with great potential regarding North-South Road and Armenia-Iran Railway project,” Vardan Voskanyan observed. He noted that the construction of the road North-South should be accelerated, as “Iranian transport operators experience significant difficulties while passing through Turkey, and Iran is interested to have an exit to the Black Sea through Armenia and Georgia.”
He remarked that Armenia also took measures to strengthen ties with Iran.
“The cancellation of visa regime was the most important step, which showed that Armenia and Iran have established high-level relations based on trust,” he said.