Իրանը Հայաստանը դիտարկում է որպես մեծ ներուժ ունեցող երկիր
Երեւան: Մեդիամաքս: Իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը գտնում է, որ Իրանը շարունակում է դիտարկել Հայաստանը որպես կարեւորագույն երկիր Հարավային Կովկասում:
«Իրանի դեսպանի հայտարարությունն այն մասին, որ առաջիկայում նախատեսվում է Իրանի նախագահի այցը Հայաստան, ցույց է տալիս, որ այսօր Իրանն առավել քան երբեւէ հետաքրքրված է հարաբերությունների խորացմամբ»,- ասել է փորձագետը:
Նրա խոսքով՝ Իրանը, մոտ մեկ տարի առաջ ազատվելով պատժամիջոցներից, որոշակի ուշադրություն է սեւեռել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի վրա՝ «փորձելով որոշ տարբերություններով հանդերձ՝ հարաբերություններ զարգացնել բոլոր կողմերի հետ»:
«Իրանցիների համար թե՛ քաղաքական, թե՛ տնտեսական առումով Հայաստանը շարունակում է մնալ կարեւորագույն գործընկեր: Իրանը Հայաստանը դիտարկում է որպես լրջագույն ներուժ ունեցող երկիր՝ կապված Հյուսիս-Հարավ ավտոմայրուղու, Հայաստան-Իրան երկաթուղու կառուցման ծրագրերի հետ», - ասել է Վարդան Ոսկանյանը: Նա նկատել է, որ ավտոմայրուղու շինարարությունը պետք է հնարավորինս արագացվի, քանի որ «իրանական բեռնափոխադրողները լուրջ դժվարություններ են ունենում Թուրքիայի տարածքը օգտագործելիս, եւ Իրանը շահագրգիռ է, որպեսզի դեպի Սեւ ծով իր ելքը ապահովվի Հայաստանի եւ Վրաստանի տարածքով»:
Նա նշել է, որ Հայաստանը եւս քայլեր է ձեռնարկել Իրանի հետ հարաբերությունների խորացման համար:
«Կարեւորագույն քայլ էր վիզաների չեղարկումը, ինչը ցույց տվեց, որ Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ հաստատվել են վստահության եւ չափազանց բարձր մակարդակի հարաբերություններ»,-ասել է նա:

Иран считает Армению страной с большим потенциалом
Ереван /Медиамакс/. Востоковед Вардан Восканян считает, что Иран продолжает рассматривать Армению как важнейшую страну на Южном Кавказе.
«Заявление посла Ирана о том, что вскоре планируется визит президента Ирана в Армению, говорит о том, что сегодня Иран больше чем когда-либо заинтересован в углублении отношений»,- сказал эксперт.
По его словам, примерно год назад освободившись от санкций, Иран стал уделять повышенное внимание Южному Кавказу, «стараясь, с некоторыми поправками, развивать отношения со всеми сторонами».
«Для иранцев Армения продолжает оставаться важнейшим партнером, как в политическом, так и в экономическом плане. Иран рассматривает Армению как страну с большим потенциалом в связи с проектами автомагистрали Север-Юг и строительства железной дороги Армения-Иран»,- сказал Вардан Восканян. Он отметил, что строительство автомагистрали нужно форсировать, поскольку «иранские перевозчики сталкиваются с серьезными трудностями, исполльзуя для транзита Турцию, и Иран заинтересован в выходе к Черному морю через Армению и Грузию».
Он отметил, что Армения также предприняла определенные шаги для углубления отношений с Ираном.
«Важнейшим событием стала отмена визового режима. Это говорит о том, что между Арменией и Ираном установлены доверительные отношения высокого уровня», - сказал эксперт.