Սեպտեմբերի 22-ին Երեւանում տեղի կունենա Նարինե Աբգարյանի «Հսկան, որը երազում էր ջութակ նվագել» մանկական գրքի շնորհանդեսը: Մինչ այդ Ռուս-հայկական համալսարանում Նարինեն հանդիպել է ընթերցողների հետ, պատասխանել է նրանց հարցերին ու մակագրել գրքերը։ Ներկայացնում ենք հանդիպման ընթացքում հնչած մտքերից մի քանիսը։
Բերդի մասին
Բերդցիները գրածներս չեն կարդում, ու դա ինձ փրկում է։ Եթե կարդային, յուրաքանչյուր բերդցի, ում պատահաբար կհանդիպեի փողոցում, կբողոքեր, որ սխալ եմ նկարագրել այս կամ այն իրադարձությունը ու նաեւ կասեր, որ իսկական բերդցին «աղբը տանից դուրս չի հանում»։
Հարավային Կորեայում ապրող ուսանողները «Մանյունյա»-ն էին կարդացել ու Բերդ մեկնել։ Այնտեղից ինձ լուսանկարներ էին ուղարկում՝ «Նարինե, ձեր ամրոցի ֆոնին ենք, այստեղ էլ թթի օղի խմեցինք ու ողջ մնացինք, այստեղ էլ ձեր խոզապուխտն ենք ուտում»: Հրաշալի լուսանկարներ էին։
Երկու օր առաջ էլ մի ընկերության ղեկավարից նամակ ստացա: Նա գրում էր, որ «Մանյունյա»-ն կարդալուց հետո ընկերության 50 աշխատակիցների հետ Հայաստան են գալու։ Այսպես էր գրել՝ «Շքեղ հանգիստ ենք պլանավորում, այնպես որ հաշվի առեք, որ բացի մարդկանց երջանկացնելուց, նաեւ ձեր երկրի տնտեսությունն եք խթանում»:
Նարինե Աբգարյանը Նարինե Աբգարյանը
Գրողների մասին
Հրատարակչական գործը Հայաստանում, ցավոք, այնպիսի վիճակում է, որ շատ տաղանդավոր գրողներ ստիպված են սեփական հաշվին գրքեր հրատարակել։ Իմ բախտը ժամանակին բերեց` հրատարակիչը նկատեց ինձ։
Ինձ հաճախ են տեքստեր ուղարկում։ Դա շատ մեծ սխալ է` գրողին պետք չէ տեքստ ուղարկել։ Գրողը սուբյեկտիվ է։ Գուցե շատ լավ բան եք գրել, իսկ նա կարող է չհավանել, դուք էլ հիասփափվեք ու դադարեք գրել։ Ձեր աշխատանքները խմբագրերին ուղարկեք։ Մի վախեցեք, որ դրանք կգողանան, նման բան չի լինի։ Եթե արժանի բան եք գրել, այն անպայման կտպագրեն։ Հավատացեք, հիմա լավ տեքստերի ու գրողների պակաս կա։
Նախանձի ու «աստղային հիվանդության» մասին
Նախանձն ահավոր բան է, գործընկերներիս մոտ հաճախ եմ նկատում։ Փորձեք ուրախանալ ուրիշների հաջողությանը, ու հաջողությունը ձեզ մոտ էլ կգա։ Այն պահին, երբ սկսում ես նախանձել, հաջողությունը երես է թեքում քեզնից։ Միանշանակ այդպես է․ նման բան տեսել եմ շատ գրողների մոտ։
Հաջողություն, որպես այդպիսին, գոյություն չունի։ Ճանաչումը՝ մեծ պարգեւ է, որը պետք է ընկալել որպես Աստծո շնորհ ու անսահման շնորհակալ լինել։ Մուսային սպասելն անիմաստ է՝ շատ ալարկոտ է ու հազվադեպ է գալիս։
Եթե մարդը չի օգտագործում շնորհը, այն սկսում է կամաց-կամաց սպանել իրեն։ Նման բանի միջով անցել եմ, մի պահ կար, որ որոշեցի՝ էլ չեմ գրելու։ Որոշ ժամանակ անց ընկա ու այնպես վնասեցի ուսս, որ երկար ժամանակ չէի կարողանում շարժվել։
Համարում եմ, որ ես տաղանդ չունեմ, շնորհ ունեմ, ավանակի համառություն եւ ջանասիրություն։
Ինձ փրկում է այն, որ էությամբ գյուղացի եմ մնացել։ Ինձ մանկուց ասել են, որ հանձնվելը լավ բան չէ։
Կանացի արձակի մասին
Կարող եմ երկար ու անսահման հպարտությամբ խոսել կանացի արձակի մասին։ Փառք Աստծո, որ ստեղծվեցին լվացքի մեքենաները, միկրոալիքային վառարաններն ու բլենդերները ու կանայք վերջապես կարողացան գրականությամբ զբաղվել։
Բնականաբար, կանանց ու տղամարդկանց ձեռագրերը տարբերվում են։ Տղամարդիկ դեռ մեզնից լավ են գրում, բայց կհասնենք նրանց։
Հիմա աշխատում եմ պատերազմի մասին պատմվածքների հավաքածուի վրա։ Դա պարտքս է այն մարդկանց հանդեպ, ովքեր պատերազմի միջով են անցել: Ես նրանց տեսել եմ, ես նրանց ճանաչում եմ։

22 сентября в Ереване состоится презентация книги Наринэ Абгарян «Великан, который мечтал играть на скрипке». Перед презентацией Наринэ встретилась с читателями в Российско-Армянском университете, ответила на вопросы и подписала книги.
О Берде
Бердцы меня не читают, и это меня спасает. Если бы они меня читали, то каждый бердец, которого бы я встречала на улице, предъявлял бы мне претензии, что я что-то не так описала и вообще, какой я бердец, если выношу сор из избы.
Студенты из Южной Кореи прочитали «Манюню», приехали в Берд, прислали мне оттуда фотографии: «Наринэ, вот мы на фоне вашей крепости, вот мы выпили тутовку и выжили, вот мы едим вашу ветчину». Это было удивительно. Позавчера я получила письмо от топ-менеджера одной компании. Она написала, что тоже прочитала «Манюню» и через несколько дней 50 человек из ее коллектива поедет в Армению отдыхать. Она мне написала: «Отдыхать будем с размахом, так что имейте в виду, что Вы не только радуете людей, но и помогаете экономике вашей страны». Это невероятно.
Нарине Абгарян Нарине Абгарян
О писателях
К сожалению, сегодня в Армении издательское дело на таком уровне, что талантливые, потрясающие писатели часто вынуждены издавать книги за свой счет.
Мне повезло - меня заметил издатель и сам вызвался меня издавать.
Мне часто присылают тексты. Это большая ошибка - присылать тексты писателю, ведь писатель – человек субъективный. Может, вы написали хороший текст, а ему не понравилось, и он «зарубил» ваш текст. И вдруг после этого вы перестанете писать. Профессиональные люди – это редакторы, рукописи нужно присылать им. Не бойтесь, что ваши рукописи украдут, ничего такого не будет. Но если вы написали что-то достойное, вас обязательно издадут. Поверьте, хороших авторов и текстов очень мало.
О зависти и о звездной болезни
Зависть - страшная штука, часто наблюдаю ее среди своих коллег. Постарайтесь радоваться удачам других, тогда она придет и к вам. Как только ты начинаешь завидовать, удача от тебя отворачивается. Это абсолютно точно – я видела это у писателей, которые очень плохо кончали, потому-что решали, что являются пупом Земли.
Успех – понятие эфемерное. Признание – большой подарок, к которому следует относиться как к божьему дару, нести над своей головой с бесконечной благодарностью. Не ждите музу, она ленивая и приходит редко. Писательство – тяжелый труд, похожий на работу кочегара.
Я считаю, что у меня нет таланта. У меня дар, ослиное упрямство и большое трудолюбие.
Меня спасает то, что в своей сути я так и осталась деревенским человеком. У меня мощный деревенский стержень. Мне повезло с родственниками, которые с детства говорили мне, что сдаваться плохо. Ещё меня спасает самоирония. Когда меня начинают хвалить, я просто даю себе установку, что это не про меня.
О женской прозе
Я могу долго и с бесконечной гордостью говорить о женской прозе. Слава Богу, наконец придумали стиральные машины, микроволновые печки, блендеры и прочее и женщины дорвались до литературы. Естественно, женская проза отличается от мужской. Пока что мужчины пишут лучше нас, но мы их ещё догоним.
Сейчас я работаю над сборником рассказов о войне. Это мой долг перед людьми, которые прошли войну, я их видела, я их знала.