2016-ին գնումների համակարգում բողոքների թիվն աճել է
Երեւան: Մեդիամաքս: «Թրանսփարենսի ինթերնեյշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի ղեկավար Վարուժան Հոկտանյանն այսօր ասել է, որ գնումների համակարգը շատ կարեւոր դերակատարում ունի երկրի տնտեսության համար:
Այս մասին նա նշել է լրագրողների հետ հանդիպմանը՝ ներկայացնելով 2015-2016թթ. ՀՀ հանրային մարմինների եւ կազմակերպությունների կողմից իրականացված գնումների մոնիտորինգի արդյունքները:
«2008-ից սկսած՝ մեր կողմից իրականացվող այս մոնիտորինգային ծրագիրը նպատակ ունի վեր հանել այն կոռուպցիոն ռիսկերը, որոնք կան գնումների համակարգում»,- ասել է նա:
Վարուժան Հոկտանյանը հայտնել է, որ այս տարի աշխատանքները կենտրոնացրել են երեք առավել զգայուն ուղղությունների վրա:
«Դրանք են՝ գնումների բողոքարկման համակարգ, շրջանակային համաձայնագրերի ուսումնասիրություն եւ մեկ անձից կատարվող գնումներ: Զուգահեռաբար ուսումնասիրել ենք ՊՈԱԿ-ների հետ կապված գնումները, էլեկտրոնային գնումները եւ այլն»,- ասել է հակակոռուպցիոն կենտրոնի ղեկավարը:
«Թրանսփարենսի ինթերնեյշնլ»-ի գնումների քաղաքականության գծով փորձագետ Արտակ Մանուկյանն էլ նշել է, որ հիմնականում ուսումնասիրվել են գնումների պաշտոնական կայքի «Բողոքարկում» խորագրում ներկայացված տեղեկությունները:
«Ուշագրավ է, որ ՊՆ-ի դեմ ներկայացված բողոքները հիմնականում աճել են ապրիլյան պատերազմից հետո: 2016թ. հունվարի 1-ից ապրիլի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում ստացվել է միայն 6 բողոք, իսկ ապրիլ-մայիս ամիսներին դրանք ավելացել են ավելի քան 1.5 անգամ»,- հայտնել է Արտակ Մանուկյանը:
Նրա խոսքով՝ ավելացել է հիմնականում առցանց քննության բողոքների թիվը:
«2016թ. հունվար-հունիս ամիսների բողոքների մոնիտորինգի տվյալները ցույց են տալիս, որ 2016թ. էականորեն ավելացել է բողոքների թիվը, մասնավորապես՝ 2015թ. ամբողջ տարվա համեմատ արձանագրվել է ավելի քան 25 տոկոս աճ»,- նշել է փորձագետը:

Number of complaints in procurement system increases in 2016
Yerevan /Mediamax/. Executive Director of Transparency International Anticorruption Center Varuzhan Hoktanyan noted today that procurement system plays a significant role in the country’s economy.
He made this statement at the meeting with journalists, while presenting the results of procurement monitoring conducted by Armenian’s public agencies and organizations in 2015-2016.
“This monitoring program we conduct since 2008 aims to find out the corruption risks that exist in the procurement system,” he said.
Varuzhan Hoktanyan informed that this year they focused their efforts on three particularly sensitive directions.
“They are procurement complaints system, research of framework agreements and purchases per person. We also studied simultaneously SNCO-related procurement, online procurement, etc,” Hoktanyan said.
Procurement expert at Transparency International Artak Manukyan noted that they studied mainly the data in the Protest section of the official procurement website.
“It is noteworthy that complaints against Ministry of Defense increased after the April war. Only 6 complaints were received in the period of January 1-Apil 1, 2016, but the index grew by 1.5 times between April and May,” Artak Manukyan observed.
According to him, the increase concerns mostly the complaints on online investigation.
“The monitoring data of January-June 2016 shows that the number of complaints grew substantially in 2016, in particular, it registered a 25% increase compared to 2015,” the expert noted.