2016-ին գնումների համակարգում բողոքների թիվն աճել է
Երեւան: Մեդիամաքս: «Թրանսփարենսի ինթերնեյշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի ղեկավար Վարուժան Հոկտանյանն այսօր ասել է, որ գնումների համակարգը շատ կարեւոր դերակատարում ունի երկրի տնտեսության համար:
Այս մասին նա նշել է լրագրողների հետ հանդիպմանը՝ ներկայացնելով 2015-2016թթ. ՀՀ հանրային մարմինների եւ կազմակերպությունների կողմից իրականացված գնումների մոնիտորինգի արդյունքները:
«2008-ից սկսած՝ մեր կողմից իրականացվող այս մոնիտորինգային ծրագիրը նպատակ ունի վեր հանել այն կոռուպցիոն ռիսկերը, որոնք կան գնումների համակարգում»,- ասել է նա:
Վարուժան Հոկտանյանը հայտնել է, որ այս տարի աշխատանքները կենտրոնացրել են երեք առավել զգայուն ուղղությունների վրա:
«Դրանք են՝ գնումների բողոքարկման համակարգ, շրջանակային համաձայնագրերի ուսումնասիրություն եւ մեկ անձից կատարվող գնումներ: Զուգահեռաբար ուսումնասիրել ենք ՊՈԱԿ-ների հետ կապված գնումները, էլեկտրոնային գնումները եւ այլն»,- ասել է հակակոռուպցիոն կենտրոնի ղեկավարը:
«Թրանսփարենսի ինթերնեյշնլ»-ի գնումների քաղաքականության գծով փորձագետ Արտակ Մանուկյանն էլ նշել է, որ հիմնականում ուսումնասիրվել են գնումների պաշտոնական կայքի «Բողոքարկում» խորագրում ներկայացված տեղեկությունները:
«Ուշագրավ է, որ ՊՆ-ի դեմ ներկայացված բողոքները հիմնականում աճել են ապրիլյան պատերազմից հետո: 2016թ. հունվարի 1-ից ապրիլի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում ստացվել է միայն 6 բողոք, իսկ ապրիլ-մայիս ամիսներին դրանք ավելացել են ավելի քան 1.5 անգամ»,- հայտնել է Արտակ Մանուկյանը:
Նրա խոսքով՝ ավելացել է հիմնականում առցանց քննության բողոքների թիվը:
«2016թ. հունվար-հունիս ամիսների բողոքների մոնիտորինգի տվյալները ցույց են տալիս, որ 2016թ. էականորեն ավելացել է բողոքների թիվը, մասնավորապես՝ 2015թ. ամբողջ տարվա համեմատ արձանագրվել է ավելի քան 25 տոկոս աճ»,- նշել է փորձագետը:

Число жалоб в системе закупок выросло в 2016 году
Ереван /Медиамакс/. Руководитель антикоррупционного центра «Трансперенси Интернешнл» Варужан Октанян сказал сегодня, что система закупок играет важную роль в экономике страны.
Об этом он сказал на встрече с журналистами, представляя результаты мониторинга закупок, осуществленных общественными органами и организациями Армении за 2015-2016 гг.
«Цель мониторинговой программы, которую мы осуществляем с 2008 года, выявлять коррупционные риски, которые существуют в системе закупок», - сказал он.
Варужан Октанян сообщил, что в этом году в центре внимания организации были три особо чувствительные направления.
«Это система обжалования закупок, изучение рамочных соглашений и закупки у единого лица. Параллельно изучались закупки, связанные с государственными некоммерческими организациями, электронные закупки и так далее», - сказал руководитель антикоррупционного центра.
Эксперт «Трансперенси Интернешнл» по политике закупок Артак Манукян, в свою очередь, отметил, что в основном изучалась информация в разделе «Жалобы» на официальном сайте закупок.
«Интересно, что жалобы против минобороны в основном выросли после апрельской войны. В период с 1 января по 1 апреля было получено всего 6 жалоб, а в апреле-мае их число увеличилось более чем в 1,5 раза», - сказал Артак Манукян.