Վիկտոր Սողոմոնյանը՝ Ժաննայի, ստեղծագործելու եւ գիտության մասին - Mediamax.am
Քաղաքական գիտությունների դոկտոր, ՀՀ երկրորդ նախագահի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանը հանդես է եկել որպես НТВ հեռուստաալիքով մեծ հաջողությամբ ցուցադրված «Տեսնում եմ - գիտեմ» («Вижу - знаю») սերիալի գաղափարի հեղինակ եւ պրոդյուսեր: Հայաստանում սերիալը դեռ չեն տեսել՝ ներկայում այն ակտիվ գովազդվում է НТВ Мир ալիքի եթերում եւ, ամենայն հավանականությամբ, շուտով կցուցադրվի:
Վիկտոր Սողոմոնյանը ստեղծել է ֆիլմի գլխավոր հերոսուհու՝ Ժաննայի կերպարը: Նա մասնագիտությամբ հոգեբան է, ով սկսում է աշխատել ոստիկանությունում: Նա ունի հատուկ շնորհ՝ կարողանում է մարդկանց դեմքին նայելով որոշել նրանց բնավորությունը, վարքի առանձնահատկությունները ու նույնիսկ սոցիալական կարգավիճակը:
Իր համար նոր զբաղմունքի մասին Վիկտոր Սողոմոնյանը պատմել է «Семь дней» ամսագրին: Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում որոշ հատվածներ այդ հարցազրույցից:
Գաղափարների ծնունդը
Գաղափարների ծնունդը շատ հետաքրքիր գործընթաց է, անկախ նրանից, թե ինչին է դա վերաբերում՝ գիտությանը, քաղաքականությանը, թե կինոյին: Գիտության մեջ ամեն ինչ քիչ թե շատ պարզ է. սկզբում նոր գիտելիքներ ես ձեռք բերում, հետո նոր գաղափարներ են առաջանում՝ բացահայտումների, նոր գիտական հոդվածների ու գրքերի համար: Իսկ թե որտեղից են ստեղծագործական գաղափարները ծնվում, ես չգիտեմ: Չեմ կարող Ախմատովայի պես ասել, թե «տողերը աղբից են աճում»… Պարզապես մի օր իմ աչքերի առջեւ հայտնվեց մի աղջիկ, Ժաննա անունով: Անգամ նրա մազերի գույնն եմ հիշում… Երբ սցենարի հեղինակներից մեկն առաջարկեց հերոսուհու անունը Ալեքսանդրա դնել, ես անկեղծ զարմացա: Ինչպե՞ս թե Ալեքսանդրա, չէ՞ որ նրա անունը Ժաննա է (ծիծաղում է):
Առաջին զգացողությունները
«Շփման իմ սեփական փորձում առաջին տպավորությունները գրեթե միշտ ամենաճիշտն են եղել: Հենց ծանոթության պահին մարդու խորքային հատկությունները հանկարծ ինչ-որ կերպ դուրս են գալիս երես: Նա ինքն իրեն բացահայտում է, նույնիսկ եթե հակառակն է ուզում: Դա կամ պաշտպանական ինչ-որ համակարգ է, կամ ինքնաներկայացման… Արդեն հաջորդ հանդիպումների ժամանակ մարդն արդեն կարող է փակված լինել: Ի դեպ, երկար տարիներ աշխատելով որպես նախագահի մամուլի քարտուղար, ծանոթացել ու շփվել եմ շատ պետական գործիչների գետ, ովքեր, ռենտգենի պես, կարող են շատ ճիշտ բաներ ասել մարդու մասին ընդամենը մեկ հանդիպումից հետո…
Հաճույքի հորմոնը
Բրիտանացի գիտնականները մի քանի տարի առաջ հայտնաբերեցին, որ մարդու օրգանիզմը ստեղծագործության, նոր բանի արարման, բացահայտում անելու պահին հաճույքի հորմոն է արտադրում… Գուցե՞ հենց դրանում է գաղտնիքը: Բայց հարցը միայն այն չէ, թե ինձ ինչ է դուր գալիս անել. Դեռ պետք է համապատասխան պայմաններ ու հնարավորություններ լինեն: Իսկ դրանք ես, բարեբախտաբար, ունեմ: Ռոբերտ Քոչարյանը մշտապես աջակցել է իմ գիտական ու ստեղծագործական գործունեությունը: Ընտանիքս էլ ըմբռնմամբ է մոտենում իմ պարբերաբար կրկնվող աշխատանքային «հանգստյան օրերին»: Իսկ բոլոր ընկերներս, այդ թվում եւ Մոսկվայում, շարունակում են ուշադրությամբ վերաբերել իմ տարաբնույթ ստեղծագործական գաղափարներին:
Հաղորդակցության մետամորֆոզները
Մասնագիտական գիտական գործունեությանս մեջ մի նոր մեծ գործ եմ սկսել: Գործընկերներիս՝ հայ եւ ռուս լեզվաբանների ու քաղաքագետների հետ, աշխատում ենք նոր գիտական հավաքածուի վրա, որը նվիրված է լինելու քաղաքական դիսկուրսի ուսումնասիրությանը: Մոտ օրերս «Քաղաքական գիտություն» («Политическая наука») ամսագրում լույս կտեսնի իմ «Հրապարակային դիսկուրսում հաղորդակցության մետամորֆոզները» հոդվածը, որը նվիրված է գլոբալ հասարակության մեջ սրընթաց փոփոխվող շփման եւ փոխըմբռնման մեխանիզմներին:

Виктор Согомонян: о Жанне, творчестве и науке - Mediamax.am
Доктор политических наук, руководитель офиса второго президента Армении Виктор Согомонян выступил продюсером и автором идеи сериала «Вижу - знаю», с успехом прошедшего на российском телеканале НТВ. Жители Армении сериала пока не видели: в настоящее время он активно анонсируется на канале «НТВ Мир», и, скорее всего, показ начнется в ближайшее время.
Придуманная Виктором Согомоняном Жанна - главная героиня сериала «Вижу - знаю». Она профессиональный психолог, поступившая на работу в полицию. Ее особый дар распознавать характер, повадки и даже социальный статус людей по лицу, помогают коллегам Жанны раскрывать самые запутанные преступления.
Виктор Согомонян рассказал о новом для себя занятии в интервью журналу «Семь дней», некоторые отрывки из которого мы предлагаем вашему вниманию.
Рождение идей
Рождение идей - занимательный процесс, чего бы это ни касалось: науки, политики или кино. В науке все более-менее понятно: набираешься новых знаний – и рождаются новые идеи для открытий, для новых научных статей и книг. А вот откуда берутся творческие идеи – не знаю. Я не могу, вслед за Ахматовой, сказать, мол, «из какого сора растут стихи»… Просто однажды у меня перед глазами появилась девушка по имени Жанна. Сразу вся, вплоть до цвета волос… Когда один из сценаристов предложил назвать главную героиню Александрой, я даже удивился: как это – Александра? Ведь ее же Жанной зовут (смеется).
Первые ощущения
В моей собственной практике общения первые ощущения почти всегда оказывались самыми верными. Именно при знакомстве глубинные качества человека вдруг на какой-то миг оказываются на поверхности, он выкладывается, даже если не хочет. Срабатывает то ли система самозащиты, то ли система самопрезентации… А вот при следующих встречах человек уже может быть закрыт. Кстати, за годы работы пресс-секретарем президента Армении, мне довелось познакомиться и поработать с государственными деятелями, которые, как рентген, могут многое сказать о человеке – безошибочно! – после одной-единственной встречи...
Гормон удовольствия
Знаменитые британские ученые несколько лет назад обнаружили, что организм человека вырабатывает гормон удовольствия в момент творчества, создания чего-то нового, в момент открытия... Может быть, секрет именно в этом? К тому же, ведь дело не только в том, что мне нравится делать: ведь еще должны быть соответствующие условия и возможности. А они у меня, к счастью, есть: Роберт Кочарян всегда поощрял и сейчас поощряет мою научную и творческую деятельность; семья с пониманием относится к моим периодически повторяющимся рабочим «выходным». А все друзья, в том числе  московские, продолжают трепетно относиться к моим разнообразным творческим идеям.
Метаморфозы коммуникаций
В профессиональной научной сфере взялся за новое большое дело. С армянскими и российскими коллегами – лингвистами и политологами – работаем над новым научным сборником, который будет посвящен исследованиям политического дискурса. Буквально на днях в журнале «Политическая наука» выходит моя статья «Метаморфозы коммуникаций в публичном дискурсе» - о стремительно меняющихся сегодня механизмах общения и взаимопонимания в глобальном обществе.