Դիլիջանի խոշորացված համայնքում կարվեն $ 4 մլն ներդրումներ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարար Դավիթ Լոքյանը ներկայացրել է Դիլիջանի խոշորացված համայնքի զարգացման ծրագրերը:
Դավիթ Լոքյանը մասնակցել է «Դիլիջանը երկու տարի անց» քննարկմանը, որին ներկա են եղել վարչապետի գլխավոր խորհրդական Գագիկ Մարտիրոսյանը, Տավուշի մարզպետ Հովիկ Աբովյանը, Դիլիջանի քաղաքապետ Արմեն Սանթրոսյանը, Տարածքային զարգացման հիմնադրամի տնօրեն Աշոտ Կիրակոսյանը, շահագրգիռ այլ կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Նախարարը նշել է, որ շուրջ $ 4 մլն ուղղակի ներդրումներ են արվելու Դիլիջանի խոշորացված համայնքում:
«Համոզված եմ, որ այդ ծրագրերը մեծ թափ են հաղորդելու Դիլիջանի զարգացմանը: Դրան նպաստելու են Եվրամիության երկու խոշոր ծրագրերը: Մեկով տրանսպորտային խնդիրներ են լուծվելու, մյուսով Դիլիջանը տուրիստական գոտու է վերածելու: Ծրագիրն իր մեջ ներառում է հատուկ մեքենաներով շրջագայություն Դիլիջանի պարկում, էքստրեմալ զբոսաշրջության ձեւերի զարգացում, գյուղական համայնքներում տուրիստական կենտրոնների ստեղծում»,- նշել է Դավիթ Լոքյանը:

USD 4 mln to be invested to enlarged Dilijan community - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Minister of Territorial Administration and Development Davit Lokyan introduced development projects for enlarged Dilijan community.
Davit Lokyan participated in Dilijan in Two Years discussion, which was attended by Gagik Martirosyan, Chief Adviser to the Prime Minister, Governor of Tavush Hovik Abovyan, Mayor of Dilijan Armen Santrosyan, CEO of Regional Development Foundation of Armenia Ashot Kirakosyan and representatives of other interested organizations.
The Minister remarked that about USD 4 mln will be directly invested to enlarged Dilijan community.
“I am convinced that these projects will boost Dilijan’s development. Two large projects of the European Union will contribute to this. One will solve transportation issues and the other will transform Dilijan into a tourism zone. The project includes tours around Dilijan Park in special vehicles, development of extreme sports, and creation of tourism centers in rural communities,” Davit Lokyan noted.