ՄԱԿ-ը պատրաստակամ է աջակցել սիրիահայերին
Երեւան: Մեդիամաքս: Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը սիրիահայերին առնչվող հատուկ քննարկում է նախաձեռնել Հայաստանում ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի ներկայացուցիչ Քրիստոֆ Բիերվիրթի հետ:
Ինչպես հայտնում են ՀՀ օմբուդսմենի գրասենյակից, հանդիպմանը բարձրացվել են Սիրիայում ստեղծված իրավիճակի արդյունքում Հայաստան ժամանող սիրիահայերի համար բնակության պայմանների ապահովման հարցում ՄԱԿ-ի աջակցության հետ կապված հարցեր:
Արման Թաթոյանը կարեւորել է Հայաստան ժամանել պատրաստվող սիրիահայերի համար կեցության, ինչպես նաեւ իրավական խորհրդատվության հետ կապված խնդիրների առաջնահերթ կարգավորումը, քննարկվել է սպասվող նոր հոսքի դեպքում սիրիահայ ընտանիքներին ՄԱԿ-ի կողմից հնարավոր որոշակի դրամական օժանդակություն տրամադրելու հետ կապված հարցեր:
Քրիստոֆ Բիերվիրթը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցություն ցուցաբերելու սիրիահայ ընտանիքներին՝ ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գրասենյակի մանդատի ու հնարավորությունների շրջանակում՝ նշելով, որ այդ ուղղությամբ տարվում են համապատասխան աշխատանքներ:

ООН готова оказать помощь сирийским армянам
Ереван/Медиамакс/. Омбудсмен Арман Татосян инициировал специальное обсуждение с представителем Верховного комиссара ООН по делам беженцев в Армении Кристофом Биервиртом вокруг проблем сирийских армян.
Как сообщает офис Омбудсмена Армении, на встрече обсуждались вопросы, касающиеся предоставления со стороны ООН помощи в обеспечении жильем сирийских армян, прибывших в Армению из-за ситуации в Сирии.
Арман Татосян отметил важность приоритетного урегулирования вопросов, связанных с предоставлением жилья и юридической консультации сирийским армянам, готовым переехать в Армению. Обсуждались также вопросы, связанные с возможным предоставлением финансовой помощи армянским семьям из Сирии со стороны ООН в случае новой волны беженцев.
Кристоф Биервирт выразил готовность оказать содействие армянским семьям из Сирии в рамках мандата и возможностей Офиса ООН по делам беженцев, отметив, что в данном направлении ведется соответствующая работа.