ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը բանակցվում է «դրական մթնոլորտում»
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարի առաջին տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանի եւ Եվրոպական Միության միջեւ նոր շրջանակային համաձայնագրի շուրջ բանակցություններն ընթանում են դրական եւ կառուցողական մթնոլորտում:
«Այս օրերին Երեւանում տեղի է ունենում համաձայնագրի Առեւտուր եւ ներդրումներ բլոկի չորրորդ բանակցային փուլը: Կարող եմ ասել, որ սեղանին դրված փաստաթղթի զգալի մասը համաձայնեցվել է»,- ասել է փոխնախարարը Երեւանում մեկնարկած «ԵՄ-ն բիզնեսի համար» միջոցառումների շրջանակում:
Գարեգին Մելքոնյանի խոսքով՝ դեռեւս կան «զգայուն հարցեր, որոնք նեղ մասնագիտական են եւ քննարկումների կարիք ունեն»:
Այդուհանդերձ, փոխնախարարը վստահություն է հայտնել, որ լուծումներ կարող են գտնել:
Խոսելով համաձայնագրի ստորագրման ժամկետների մասին՝ Գարեգին Մելքոնյանը նկատել է, որ «ամենակարեւորը փաստաթղթի բովանդակությունն է»:
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալիսկին էլ նշել է, որ «բանակցվող համաձայնագրի քաղաքական մասի եզրագիծը քիչ թե շատ տեսանելի է, իսկ այսօր հիմնական աշխատանքները տարվում են տնտեսական մասով»:

Соглашение Армения-ЕС обсуждается в «позитивной атмосфере»
Ереван /Медиамакс/. Первый замминистра экономического развития и инвестиций Армении Гарегин Мелконян сказал сегодня, что переговоры о новом рамочном соглашении между Арменией и Европейским Союзом проходят в позитивной и конструктивной атмосфере.
«В данный момент в Ереване проходит четвертый переговорный этап по блоку «Торговля и инвестиции». Могу сказать, что большая часть обсуждаемых документов уже согласована», - сказал замминистра в рамках стартовавшего в Ереване цикла мероприятий «ЕС для бизнеса».
По словам Гарегина Мелконяна, еще остаются «чувствительные вопросы, которые являются узко специализированными и нуждаются в обсуждении».
Тем не менее, замминистра выразил уверенность, что решения могут быть найдены.
Говоря о сроках подписания документа, Гарегин Мелконян отметил, что «главное – содержание договора».
Руководитель делегации ЕС в Армении, посол Петр Свитальский также отметил, что «политический силуэт договора уже вырисовывается, а основная работа ведется по экономической части».