Ռուսաստանը կորցնում է Հայաստանի հասարակության աջակցությունը - Mediamax.am
Այդ մասին վկայում են «Ինտեգրացիոն ծանրաչափ» հարցման արդյունքները, որն անցկացրել է Եվրասիական զարգացման բանկի Ինտեգրացիոն հետազոտությունների կենտրոնը:
2016 թ. ԵՏՄ հասարակական աջակցության մակարդակը Հայաստանում 56%-ից նվազել է մինչեւ 46%:
«Եվրասիական ինտեգրման «մեղրամիսն» ավարտվել է: Քաղաքացիները սկսում են գնահատել ընթացիկ իրավիճակը, ինտեգրման արդյունքները եւ դրանց ազդեցությունը իրենց կյանքի վրա», - ասել է կենտրոնի տնօրեն Եվգենի Վինոկուրովը:
Հարցումը վկայում է, որ Հայաստանում լուրջ անկում է գրանցվել նաեւ Ռուսաստանի՝ որպես բարեկամական երկրի ընկալման առումով. 86%-ից 2015 թ. մինչեւ 69% 2016 թ.:

Россия теряет общественную поддержку в Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В Армении снижается уровень общественной поддержки Евразийского экономического союза.
Об этом свидетельствуют данные опроса «Интеграционный барометр», проведенного Центром интеграционных исследований Евразийского банка развития.
В 2016 году уровень общественной поддержки участия Армении в ЕАЭС снизился с 56% до 46%.
«Медовый месяц» евразийской интеграции закончился. Граждане всё чаще начинают оценивать текущее состояние, конкретные результаты интеграции и то, как она влияет на их жизнь», - сказал директор Центра Евгений Винокуров.
По данным опроса, в Армении за минувший год произошел также ощутимый спад восприятия России в качестве дружественной страны: с 86% в 2015 году до 69% в 2016.