Վարչապետը նախարարներին հորդորել է լինել «մաքսիմալ ուշադիր» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը կառավարության այսօրվա նիստում նախարարներին հորդորել է լինել «մաքսիմալ ուշադիր» եւ պատրաստվել ԱԺ-ում պետբյուջեի վերաբերյալ առաջիկա քննարկումներին:
«Կարեւորում եմ, որ ձեր ոլորտների վերաբերյալ ներկայացումները լինեն ավելի շատ ծրագրային բյուջետավորման ձեւաչափով եւ բխեն կառավարության ներկայացրած ծրագրային դրույթներից: Մասնավորապես, անհրաժեշտ է պատգամավորներին եւ հանրությանը հասկանալի ձեւով ներկայացնել այն մոտեցումներն ու սկզբունքները, որոնց ներքո ձեւավորվել են ձեր ոլորտի բյուջեները»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:
Վարչապետն ընդգծել է, որ հատկացված ֆինանսավորումը պետք է ներկայացնել` ելնելով իրականացվելիք ծրագրերի որակական եւ քանակական արդյունքներից ու ցուցանիշներից, որպեսզի հնարավոր լինի պատկերացում կազմել դրանց նպատակի եւ անհրաժեշտության մասին:
Տրվել են նաեւ բնապահպանությանն ու ընդերքի օգտագործմանն առնչվող հանձնարարականներ:
«Հանձնարարում եմ բնապահպանության, էներգետիկ ենթակառուցվածքների եւ բնական պաշարների նախարարներին, համագործակցելով Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի հետ, 15-օրյա ժամկետում Ջրի ազգային խորհրդին ներկայացնել փոքր հէկերի ջրօգտագործման թույլտվությունների եւ շահագործման լիցենզիաների տրամադրման ոլորտում տիրող ներկա վիճակի վերաբերյալ առաջարկություններ»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:
Վարչապետը հանձնարարել է նաեւ վերանայել փոքր հէկերի զարգացման սխեման, ուսումնասիրել նոր կայանների կառուցման, ինչպես նաեւ 20 տարի շահագործված փոքր հէկերի գնագոյացման նոր մեխանիզմների կիրառման նպատակահարմարությունը:
Ընդերքի օգտագործման հետ կապված՝ Կարեն Կարապետյանը հորդորել է վերացնել ոլորտում ներդրումների ներգրավման արհեստական խոչընդոտները՝ հիմք ընդունելով միջազգային համապատասխան փորձը:

Премьер призвал министров быть «крайне внимательными» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Карен Карапетян на заседании правительства призвал сегодня министров быть «крайне внимательными» и готовиться к обсуждению бюджета в Национальном собрании.
«Важно, чтобы презентации по вашим сферам имели формат программного бюджетирования и исходили из положений представленной программы правительства. В частности, необходимо доступно донести до депутатов и общества те подходы и принципы, на основании которых был сформирован проект бюджет для каждой сферы», - сказал Карен Карапетян.
Премьер подчеркнул, что предоставленное финансирование нужно изложить, исходя из качественных и количественных результатов запланированных программ, чтобы можно было составить представление об их целях и значительности.
Также премьер отдал распоряжения, касающиеся охраны природы и эксплуатации месторождений.
«Поручаю министрам охраны природы, энергетической инфраструктуры и природных ресурсов через 15 дней в сотрудничестве с Комиссией по регулированию общественных услуг представить Национальному совету по воде предложения относительно ситуации в области предоставления малым ГЭС лицензий на эксплуатацию и разрешений на использование воды», - сказал Карен Карапетян.
Премьер поручил также пересмотреть схему развития малых ГЭС, изучить целесообразность строительства новых станций и применения новых механизмов при ценообразовании малых ГЭС, срок эксплуатации которых превышает 20 лет.
Карен Карапетян призвал ликвидировать искусственные препятствия по привлечению инвестиций в сферу добывающей промышленности, основываясь на соответствующем международном опыте.