Պոլսո հայ համայնքը նոր պատրիարք կընտրի
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵՊՀ արեւելագիտության ֆակուլտետի փոխդեկան, թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանն այսօր ասել է, որ Պոլսո Հայոց պատրիարքարանում նախօրեին տեղի ունեցած եկեղեցական ընդհանուր ժողովում որոշվել է լուծարել գործող պատրիարք Մեսրոպ արքեպիսկոպոս Մութաֆյանի ուխտը, եւ նոր պատրիարք ընտրել:
Թուրքագետի խոսքով՝ Մեսրոպ արքեպիսկոպոս Մութաֆյանը ծանր հիվանդության պատճառով 2008-ից ի վեր փաստացիորեն անգործունակ է, ինչը համայնքում մեծ խնդիրներ է առաջացրել:
«Սա նորմալ գործընթաց է, որը պետք է վաղուց արվեր: Որոշման կայացման հարցում մեծ դեր են խաղացել Մայր Աթոռի եւ համայնքի ճնշումները»,- ասել է Ռուբեն Մելքոնյանը:
Նրա խոսքով՝ պոլսահայ պատրիարքությունը հանդիսանում է Թուրքիայի հայության կառավարման միակ մարմինը:
«Պատրիարքի ընտրության հարցը ոչ միայն եկեղեցական կամ հոգեւոր խնդիր է, այլեւ կազմակերպչական: Իսկ Թուրքիայի հայությունը կանգնած է բազմաթիվ խնդիրների առջեւ, որոնց լուծման համար պետք է ունենա գործունյա պատրիարք»,- նշել է Ռուբեն Մելքոնյանը:
Ընտրություններում առաջադրվել է երեք թեկնածու՝ Պոլսի պատրիարքության Գերագույն հոգեւոր խորհրդի նախագահ Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանը (2008-ից պատրիարքի փոխանորդն է), Գուգարաց թեմի առաջնորդ Սեպուհ եպիսկոպոս Չուլջյանը եւ Գերմանիայի թեմի առաջնորդ Գարեգին արքեպիսկոպոս Բեքչյանը:
Թուրքագետը հայտնել է, որ ըստ Թուրքիայի գործող օրենսդրության՝ Պոլսո հայոց պատրիարքարանը պետք է հայտ ներկայացնի ներքին գործերի նախարարությանը՝ ընտրությունների անցկացման համար:
«Նոյեմբերի սկզբին հայտը կներկայացվի, որի պատասխանները կստացվեն մոտ մեկ ամսից: Սակայն Թուրքիայի կառավարությունը, ինչպես մի քանի անգամ արդեն արել է, կարող է տարիներով ձգձգել այդ գործընթացը»,- հայտնել է թուրքագետը:
Ռուբեն Մելքոնյանն ընտրությունների արդյունքների երկու սցենար է կանխատեսել:
«Կարծում եմ, եթե արդար ընտրություններ լինեն, ապա կընտրվի Հայաստանի ներկայացուցիչ Սեպուհ եպիսկոպոս Չուլջյանը, իսկ եթե ճնշումներ լինեն, ապա պատրիարք կդառնա Թուրքիայի համար ցանկալի թեկնածուն՝ Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանը»,- ասել է թուրքագետը:

Armenian Patriarchate of Istanbul to elect a new Patriarch - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Deputy Dean of Yerevan State University Faculty of Oriental Studies Ruben Melkonyan said today that the Armenian Patriarchate of Istanbul has made a decision to elect a new Patriarch.
According to the Turkish Studies expert, Archbishop Mesrob II Mutafyan has been unable to carry out his duties since 2008 due to severe illness, which caused large issues within the Armenian community.
“This is a normal procedure, which was supposed to be realized ages ago. The pressure from the Mother See and the community played a great part in the decision making,” Ruben Melkonyan said.
According to him, the Patriarchate of Istanbul is the only governing body of the Armenian community in Turkey.
“Election of a Patriarch is not just a church or spiritual issue, but an organizational one as well. The Armenian community in Turkey faces plenty of problems and needs an active Patriarch to solve them,” Ruben Melkonyan observed.
There are currently three candidates in the election: General Vicar of Armenian Patriarch of Istanbul (since 2008), Archbishop Aram Ateshyan, Primate of the Diocese of Gougark,
Archbishop Sebouh Chouldjian, and Primate of German Diocese, Archbishop Garegin Bekchyan.
The expert stated that according to the Turkish Constitution, the Armenian Patriarchate of Istanbul has to apply to the Ministry of Interior of Turkey to get the permit to hold the elections.
“They will apply in early November and receive the answer in about a month. However, the Turkish Government can drag out this process for years, as it has done for several times already,” the expert said.
Ruben Melkonyan predicts two ways the elections can end:
“I think if the election is fair, Archbishop Sebouh Chouldjian will win, and if there is pressure, the winner will be the candidate, desirable for Turkey - Archbishop Aram Ateshyan”.