Պոլսո հայ համայնքը նոր պատրիարք կընտրի
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵՊՀ արեւելագիտության ֆակուլտետի փոխդեկան, թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանն այսօր ասել է, որ Պոլսո Հայոց պատրիարքարանում նախօրեին տեղի ունեցած եկեղեցական ընդհանուր ժողովում որոշվել է լուծարել գործող պատրիարք Մեսրոպ արքեպիսկոպոս Մութաֆյանի ուխտը, եւ նոր պատրիարք ընտրել:
Թուրքագետի խոսքով՝ Մեսրոպ արքեպիսկոպոս Մութաֆյանը ծանր հիվանդության պատճառով 2008-ից ի վեր փաստացիորեն անգործունակ է, ինչը համայնքում մեծ խնդիրներ է առաջացրել:
«Սա նորմալ գործընթաց է, որը պետք է վաղուց արվեր: Որոշման կայացման հարցում մեծ դեր են խաղացել Մայր Աթոռի եւ համայնքի ճնշումները»,- ասել է Ռուբեն Մելքոնյանը:
Նրա խոսքով՝ պոլսահայ պատրիարքությունը հանդիսանում է Թուրքիայի հայության կառավարման միակ մարմինը:
«Պատրիարքի ընտրության հարցը ոչ միայն եկեղեցական կամ հոգեւոր խնդիր է, այլեւ կազմակերպչական: Իսկ Թուրքիայի հայությունը կանգնած է բազմաթիվ խնդիրների առջեւ, որոնց լուծման համար պետք է ունենա գործունյա պատրիարք»,- նշել է Ռուբեն Մելքոնյանը:
Ընտրություններում առաջադրվել է երեք թեկնածու՝ Պոլսի պատրիարքության Գերագույն հոգեւոր խորհրդի նախագահ Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանը (2008-ից պատրիարքի փոխանորդն է), Գուգարաց թեմի առաջնորդ Սեպուհ եպիսկոպոս Չուլջյանը եւ Գերմանիայի թեմի առաջնորդ Գարեգին արքեպիսկոպոս Բեքչյանը:
Թուրքագետը հայտնել է, որ ըստ Թուրքիայի գործող օրենսդրության՝ Պոլսո հայոց պատրիարքարանը պետք է հայտ ներկայացնի ներքին գործերի նախարարությանը՝ ընտրությունների անցկացման համար:
«Նոյեմբերի սկզբին հայտը կներկայացվի, որի պատասխանները կստացվեն մոտ մեկ ամսից: Սակայն Թուրքիայի կառավարությունը, ինչպես մի քանի անգամ արդեն արել է, կարող է տարիներով ձգձգել այդ գործընթացը»,- հայտնել է թուրքագետը:
Ռուբեն Մելքոնյանն ընտրությունների արդյունքների երկու սցենար է կանխատեսել:
«Կարծում եմ, եթե արդար ընտրություններ լինեն, ապա կընտրվի Հայաստանի ներկայացուցիչ Սեպուհ եպիսկոպոս Չուլջյանը, իսկ եթե ճնշումներ լինեն, ապա պատրիարք կդառնա Թուրքիայի համար ցանկալի թեկնածուն՝ Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանը»,- ասել է թուրքագետը:

Ереван/Медиамакс/. Замдекана факультета востоковедения ЕГУ, тюрколог Рубен Мелконян сказал сегодня, что на общем церковном совете Константинопольского патриархата Армянской Апостольской церкви принято решение выбрать нового патриарха.
По словам тюрколога, действующий патриарх, архиепископ Месроп Мутафян с 2008 года фактически нетрудоспособен из-за тяжелой болезни, что стало причиной возникновения множества проблем в общине.
«Решение о проведении выборов - это нормальный процесс, который должен был начаться давно. В принятии этого решения большую роль сыграло давление Первопрестольного Св. Эчмиадзина и общины», - сказал Рубен Мелконян.
По его словам, Константинопольский патриархат является единственным органом управления армянской общины в Турции.
«Выборы патриарха – не только церковный, но и организационный вопрос. Армяне Турции сталкиваются со множеством проблем, для решения которых им нужен деятельный патриарх», - отметил Рубен Мелконян.
На выборах будут представлены три кандидата: глава Верховного совета Константинопольского патриархата архиепископ Арам Атешян (наместник патриарха с 2008 года), глава Гугаркской епархии епископ Сепух Чулджян и глава Германской епархии архиепископ Гарегин Бекчян.
Тюрколог сообщил, что, согласно турецкому законодательству, Константинопольский патриархат для проведения выборов должен подать заявку в министерство внутренних дел.
«Заявка будет подана в начале ноября, и примерно через месяц должен быть получен ответ. Однако правительство Турции, как это уже бывало не раз, может затянуть этот процесс на годы», - сказал тюрколог.
Рубен Мелконян предвидит два варианта развития событий на выборах.
«Думаю, если выборы будут честными, будет избран епископ Сепух Чулджян, а если будут давления, то патриархом станет желательный для Турции кандидат – архиепископ Атешян», - сказал тюрколог.