«Քննարկելու ենք՝ ուր ենք տանում մեր երկիրը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր միջազգային դոնոր կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանն ասել է, որ կառավարությունը շահագրգռված է բարձրացնել գործակցության արդյունավետությունը:
«Առաջին՝ մենք նախաձեռնել ենք Ծրագրերի իրականացման գրասենյակները՝ ԾԻԳ-երն օպտիմալացնելու գործընթաց: Արդեն լուծարել ենք 5-ը եւ ներկայում սկսում ենք օպտիմալացման հաջորդ փուլը: Ուզում ենք ձեզ հետ այս հարցի շուրջ բանակցել եւ բացատրել մեր նպատակը՝ աշխատանքը դարձնել ավելի արդյունավետ, հաստատուն ծախսերն՝ ավելի պակաս:
Երկրորդ՝ վարկեր, վարկային ծրագրեր, դրանց առաջնահերթությունները: Մեր արտաքին պարտքի չափը բավական բարձր է, եւ մենք ուզում ենք ձեզ հետ քննարկել ու հաստատել այն առաջնահերթությունները, այն խաղի կանոնները, որով հետագայում առնչվելու ենք վարկերի հետ եւ ընտրություն ենք կատարելու, թե որ վարկային ծրագիրն ենք համարելու առաջնահերթ եւ որ ծրագրերն ենք ֆինանսավորելու:
Երրորդ՝ մոտ օրերս ստեղծելու ենք Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոն կամ, այլ կերպ ասած, բարեփոխումների կենտրոն, որի շրջանակում նախատեսում ենք համագործակցել մաքսիմալ շահագրգռված ուժերի, այդ թվում՝ մասնավոր հատվածի հետ եւ քննարկել՝ ուր ենք գնալու եւ ուր ենք տանելու մեր երկիրը»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:

Премьер Армении представил новые подходы донорам - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Карен Карапетян сказал сегодня на встрече с представителями организаций-доноров, что правительство заинтересовано в повышении эффективности взаимодействия с ними.
«Во-первых, мы инициировали процесс оптимизации офисов реализации программ (ОРП). Мы уже ликвидировали пять из них, и приступаем ко второму этапу оптимизации. Мы хотим провести с вами серьезные обсуждения по данному вопросу и объяснить свою цель, которая заключается в повышении эффективности работ и сокращении расходов.
Во-вторых, размер нашего внешнего долга достаточно велик, и мы хотим обсудить с вами и утвердить приоритеты, правила игры, согласно которым в будущем будем обращаться за кредитами и решать - какой кредитной программе отдать предпочтение и какие программы финансировать.
В-третьих, в ближайшие дни мы сформируем Центр стратегических инициатив или, иначе говоря, Центр реформ, в рамках которого будем сотрудничать с заинтересованными силами, в том числе, с частным сектором. Будем обсуждать, куда куда вести нашу страну», - сказал Карен Карапетян.