«Քննարկելու ենք՝ ուր ենք տանում մեր երկիրը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր միջազգային դոնոր կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանն ասել է, որ կառավարությունը շահագրգռված է բարձրացնել գործակցության արդյունավետությունը:
«Առաջին՝ մենք նախաձեռնել ենք Ծրագրերի իրականացման գրասենյակները՝ ԾԻԳ-երն օպտիմալացնելու գործընթաց: Արդեն լուծարել ենք 5-ը եւ ներկայում սկսում ենք օպտիմալացման հաջորդ փուլը: Ուզում ենք ձեզ հետ այս հարցի շուրջ բանակցել եւ բացատրել մեր նպատակը՝ աշխատանքը դարձնել ավելի արդյունավետ, հաստատուն ծախսերն՝ ավելի պակաս:
Երկրորդ՝ վարկեր, վարկային ծրագրեր, դրանց առաջնահերթությունները: Մեր արտաքին պարտքի չափը բավական բարձր է, եւ մենք ուզում ենք ձեզ հետ քննարկել ու հաստատել այն առաջնահերթությունները, այն խաղի կանոնները, որով հետագայում առնչվելու ենք վարկերի հետ եւ ընտրություն ենք կատարելու, թե որ վարկային ծրագիրն ենք համարելու առաջնահերթ եւ որ ծրագրերն ենք ֆինանսավորելու:
Երրորդ՝ մոտ օրերս ստեղծելու ենք Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոն կամ, այլ կերպ ասած, բարեփոխումների կենտրոն, որի շրջանակում նախատեսում ենք համագործակցել մաքսիմալ շահագրգռված ուժերի, այդ թվում՝ մասնավոր հատվածի հետ եւ քննարկել՝ ուր ենք գնալու եւ ուր ենք տանելու մեր երկիրը»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:

Armenian PM briefed the donors on his new approaches - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. At the meeting with representatives of international donor organizations today Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan said that the government is interested in increasing efficiency of cooperation.
“First, we initiated optimization of programmes implementation units, PIUs. We already dissolved 5 of those, and now we begin the next stage of optimization. We want to negotiate on this topic and explain our goal - to increase our work efficiency and decrease the fixed expenses.
Second, our foreign debt is rather large, and we want to discuss with you and establish the priorities, the rules of the game that we’ll face with loans, and make our choice on which loan programs we consider a priority and which programs we fund.
Third, in coming days we’ll create a Center for strategic initiatives or in other words, a Center for reforms, where we anticipate cooperation with the powers most interested, including the private sector, and discuss where we go and where we take our country,” Karen Karapetyan said.