Ճարտարապետների պալատը կստեղծի «խաղի հավասար կանոններ» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Ճարտարապետների միության նախագահ Մկրտիչ Մինասյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանում «Ճարտարապետական գործունեության մասին» օրենքի առկայությունն անհրաժեշտություն է:
Այս մասին նա ասել է` լրագրողներին ներկայացնելով 2016թ. դեկտեմբերի 1-ին կառավարության կողմից հաստատված եւ Ազգային ժողովի քննարկմանը ներկայացված օրենքի նախագծի գլխավոր գործառույթները:
Օրենքի ընդունմամբ ստեղծվելու է «Հայաստանի ճարտարապետների պալատ» ոչ առեւտրային հաստատությունը, որի գործունեությունը կանոնակարգվելու է ինքնակարգավորման սկզբունքով:
Պալատն իրականացնելու է ճարտարապետների արտոնագրման եւ գրանցման, էթիկայի կանոնների հաստատման եւ մի շարք այլ գործառույթներ:
«ճարտարապետների պալատը դառնալու է ճարտարապետների միության ժառանգորդը: Այն իրավական հիմքով կարգավորելու է ճարտարապետների, կառուցապատողների, պետության հարաբերությունները»,- ասել է միության նախագահը:
Մկրտիչ Մինասյանի փոխանցմամբ՝ կարեւոր է ունենալ միասնական օրենք, որը խաղի նույն կանոնները կսահմանի դաշտում գործող բոլոր ճարտարապետների համար:
Ճարտարապետների միության վարչության անդամ Սաշուր Քալաշյանն էլ ընդգծել է, որ այս օրենքով ճարտարապետն ավելի պաշտպանված կդառնա:
Միության պատասխանատու քարտուղար Բորիս Քոչարյանն էլ հավելել է, որ օրենքով ճարտարապետը պաշտպանված կլինի կառուցապատողների կամայականություններից: Նրա խոսքով՝ իր տարբերություն միության, պալատն իրավասու կլինի իր վրա վերցնել շրջակա միջավայրի ստեղծման վերաբերյալ ողջ պատասխանատվությունը:
Բորիս Քոչարյանն ընդգծել է, որ այսօր միությունը դա չի կարող անել, քանի որ դաշտում գործող ճարտարապետներն անկախ են եւ իրենց չեն ենթարկվում:
«Պալատի ստեղծմամբ այդ հարցերը, եթե ոչ կատարյալ կերպով, ապա գոնե մասամբ կկարգավորվեն»,- հույս է հայտնել Բորիս Քոչարյանը:

Chamber of Architects to establish “equal rules of the game” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Chairman of the Union of Architects of Armenia Mkrtich Minasyan said today that “The Law on Architectural Activity” in Armenia is a necessity.
He said this, while introducing journalists to the main features of the draft law approved by the Government on December 1, 2016 and presented for discussion in National Assembly.
Should the law pass, Armenian Chamber of Architects NGO will be created with its activity regulated by the principle of self-regulation.
The chamber will perform licensing and registration of architects, establishment of code of ethics and a number of other functions.
“Chamber of Architects is going to be the successor of the Union of Architects. Based on law, it will regulate the relations between the architects, planners and the government,” Chairman of the Union said.
According to Mkrtich Minasyan, it is important to adopt a unified law, which will establish the same rules of the game for all architects.
Member of the Union of Architects Sashur Kalashyan emphasized that the architects will be more protected with the adoption of this law.
Executive secretary of Union of Architects of Armenia Boris Kocharyan added that this law will help the architects be protected from arbitrariness of the planners. According to him, unlike the union, the chamber will have the legitimacy to take the whole responsibility for creating the environment.
Boris Kocharyan emphasized that the union cannot accomplish it today, as all architects are currently independent and not subjected to them.