Միլս. ԱՄՆ-ը կաջակցի կոռուպցիայի դեմ «իրական պայքարողներին» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս:Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսնն այսօր ասել է, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարում դեռեւս անելիքներ կան, եւ Միացյալ Նահանգները պատրաստ է աջակցել ՀՀ կառավարությանն այդ հարցում:
Դեսպանն այս մասին նշել է ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հետ հանդիպմանը, որին ներկա է եղել նաեւ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Դեբորա Գրիսերը:
«Հայաստանին կոռուպցիայի դեմ պայքարում աջակից լինելու Միացյալ Նահանգների հանձնառության վերաբերյալ կասկած չի կարող լինել: Մենք պատրաստ ենք աշխատել ՀՀ պետական կառույցների հետ, որոնք կոռուպցիայի դեմ պայքարելու իրական կամք են դրսեւորում»,- ասել է Ռիչարդ Միլսը՝ ողջունելով այդ առնչությամբ ՀՀ վարչապետի հրապարակային հայտարարություններն ու գործողությունները:
Ռիչարդ Միլսի խնդրանքով վարչապետը ներկայացրել է ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի հիման վրա ստեղծվելիք հակակոռուպցիոն անկախ կանխարգելիչ մարմնի հետ կապված մանրամասներ:
«Կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված քայլերը հաջողելու եւ հետեւողականություն ապահովելու գործում մեծապես կարեւորում եմ հասարակության ակտիվ քաղաքացիական դիրքորոշումը, կառավարություն-հասարակություն հետադարձ գործուն կապը եւ գործընկեր կառույցների հետ կառուցողական համագործակցությունը: Ցանկանում եմ եւս մեկ անգամ ընդգծել, որ կառավարությունը բաց է քննարկումների եւ առաջարկությունների համար», - ասել է վարչապետը:

Миллс: США поддержат «реальных борцов» с коррупцией - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Посол США Ричард Миллс сказал сегодня, что в сфере борьбы с коррупцией еще предстоит многое сделать, и Соединенные Штаты готовы поддержать правительство Армении в этом вопросе.
Посол сказал об этом на встрече с премьер-министром Армении Кареном Карапетяном, на которой присутствовала также глава армянского офиса Международного агентства развития США (USAID) Дебора Грисер.
«Готовность США помогать Армении в борьбе с коррупцией не подлежит сомнению. Мы готовы работать с государственными структурами Армении, которые проявляют реальную волю по борьбе с коррупцией», - сказал Ричард Миллс, приветствуя публичные заявления и действия премьер-министра Армении в этом отношении.
По просьбе Ричарда Миллса премьер-министр представил детали, связанные с созданием независимого органа на базе Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц.
«В успехе борьбы против коррупции и обеспечении ее последовательности я считаю  важным активную гражданскую позицию общества, действенную обратную связь между правительством и обществом, а также конструктивное сотрудничество с партнерскими организациями. Хочу еще раз подчеркнуть, что правительство открыто для обсуждений и предложений», - сказал премьер-министр.