ՀՀ դեսպանը մասնակցել է Մարիտե Կոնտրիմայտեի 70-ամյակի երեկոյին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Լիտվայում Հայաստանի դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը Լիտվայի գրողների միությունում մասնակցել է լիտվացի գրող, բանաստեղծ, հայագետ, հայ ժողովրդի մեծ բարեկամ Մարիտե Կոնտրիմայտեի 70-ամյակին նվիրված հուշ-երեկոյին։
«Հաճախ մենք ասում ենք, թե որքան ժամանակ հիշում ենք անձին, այդքան էլ նա ողջ է համարվում։ Մարիտե Կոնտրիմայտեն մշտապես ողջ կմնա հայերիս հոգում եւ սրտում՝ մեր ժամանակակից պատմության եւ մշակույթի մեջ անջնջելի հետք թողնելու համար։ Նա կշարունակի համարվել Հայաստան-Լիտվա ջերմ բարեկամության հրաշալի խորհրդանիշ։ Հայաստանի հետ իր կապը Մարիտեն հավերժացրել է՝ Արցախում ազատ եւ անկախ ապրելու հայերի իրավունքին աջակցելու միջոցով։ Նա աջակցել է հայերին՝ տեսնելով մի ժողովրդի բազմաթիվ ճնշումների ներքո մղած պայքարը՝ հանուն ազատության եւ անկախության», - ասել է Տիգրան Մկրտչյանը:
2016 թվականին կյանքից հեռացած Մարիտե Կոնտրիմայտեն եղել է Լիտվայի «Սայուդիս» շարժման անդամ, 1988թ. Սպիտակի երկրաշարժից հետո Լիտվայից օգնության կազմակերպման նախաձեռնողներից, Լեռնային Ղարաբաղի շարժման, Լիտվայի եւ Հայաստանի անկախացման, Հայոց Ցեղասպանության միջազգայնորեն ճանաչման ու հայ եւ լիտվացի ժողովուրդների բարեկամության խորացման եռանդուն պաշտպան։
Նա լիտվերեն է թարգմանել հատվածներ Գրիգոր Նարեկացու, Նահապետ Քուչակի, Սայաթ-Նովայի, Եղիշե Չարենցի, Սերո Խանզադյանի, Գեւորգ Էմինի, Պարույր Սեւակի, Հրանտ Մաթեւոսյանի եւ այլոց ստեղծագործություններից։
Մարիտե Կոնտրիմայտեի վերջին այցը Հայաստան կայացել էր 2015 թվականին, որի ընթացքում զրուցել էր Մեդիամաքսի հետ:

Yerevan/Mediamax/. Ambassador of Armenia to Lithuania Tigran Mkrtchyan participated in a memory-evening at Lithuanian Writers' Union, devoted to the 70th anniversary of Maryte Kontrimaite, Lithuanian writer, poet, armenologist and a good friend of the Armenian people.
“We often say that a person is alive as long as we remember. Maryte Kontrimaite will always be in the souls and hearts of the Armenian people for leaving an indelible mark on Armenian modern history and culture. She will continue to be the wonderful symbol of friendship between Armenia and Lithuania. Maryte Kontrimaite perpetuated her ties with Armenia by protecting the rights of Armenians to live in free and independent Artsakh. She supported Armenians, having seen their fight for peace and independence, despite all the pressure,”  Tigran Mkrtchyan said.
Maryte Kontrimaite passed away in 2016. She was a member of Sąjudis movement in Lithuania, one of the organizers of the aid from Lithuania after the of 1988 Spitak earthquake, passionate supporter of Karabakh movement, independence of Lithuania and Armenia, international recognition of the Armenian Genocide  and deeper ties between Armenia and Lithuania.
She translated into Lithuanian fragments of works by Grigor Narekatsi, Nahapet Kuchak, Sayat-Nova, Yeghishe Charents, Sero Khanzadyan, Gevorg Emin, Paruyr Sevak, Hrant Matevosyan and others.
Maryte Kontrimaite gave an interview to Mediamax (in Armenian) during her last visit to Armenia in 2015.