Հայաստանը հումանիտար օգնություն է առաքել Սիրիա - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Հայաստանի անունից Սիրիա է առաքվել սիրիական հակամարտությունից տուժած բնակիչների համար նախատեսված մարդասիրական օգնության հերթական խմբաքանակը:
ՀՀ ՊՆ-ում նշել են, որ առաքումը կազմակերպվել է ՀՀ եւ ՌԴ պաշտպանության նախարարությունների միջեւ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն եւ ՀՀ նախագահի հանձնարարությամբ:
18 տոննա մարդասիրական օգնությունը (հիմնականում` սննդամթերք) Սիրիա է առաքվել ՌԴ ռազմաօդային ուժերի Իլ-76 ինքնաթիռով:
«Էրեբունի» օդանավակայանում այն ճանապարհել են ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը եւ ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իվան Վոլինկինը:
Մարդասիրական օգնությունն ուղեկցելու եւ տեղում բաշխման գործընթացը կազմակերպելու նպատակով Սիրիա են մեկնել ՀՀ պաշտպանության, արտակարգ իրավիճակների եւ սփյուռքի նախարարությունների ներկայացուցիչները:

Армения направила гуманитарную помощь Сирии - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Сегодня в Сирию была доставлена очередная партия гуманитарной помощи из Армении, предназначенная для пострадавшего в ходе военных действий населения.
В минобороны Армении отметили, что доставка была организована согласно договоренности между оборонными ведомствами Армении и России и по поручению президента Армении.
18 тонн гуманитарной помощи (в основном - продовольствие) были доставлены в Сирию на самолетах Ил-76 ВКС России.
В аэропорту «Эребуни» за отправкой груза следили министр обороны Армении Виген Саргсян и посол России в Армении Иван Волынкин.
Груз сопровождают представители министерств обороны, по чрезвычайным ситуациям и диаспоры Армении, которые будут заниматься организацией распределения помощи в Сирии.