Ֆրանկոֆոնիայի օրերը նվիրված կլինեն թվային տեխնոլոգիաներին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանությունը ֆրանկոֆոնիայի միջոցառումներ կանցկացնի մարտի 15-30-ը։
Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեն այսօր ասել է, որ միջոցառումները կանցկացվեն ամբողջ երկրում՝ ՀՀ արտգործնախարարության հովանու ներքո։
Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեն հայտնել է, որ Ֆրանսիայի դեսպանությանը միացել են Շվեյցարիայի, Կանադայի, Հունաստանի, Լիտվայի եւ Լիբանանի դեսպանությունները։
Ֆրանսիայի դեսպանության մշակութային եւ համագործակցության հարցերով խորհրդական Ալեքս Բորտոլանն էլ նշել է, որ մշակվել է բավական հարուստ եւ հագեցած ծրագիր։
«Այս տարվա առանցքային թեման տեղեկատվական եւ թվային տեխնոլոգիաներն են։ Այս թեման չափազանց հետաքրքիր է թե՛ Հայաստանի, թե՛ Ֆրանսիայի համար»,-ասել է նա։
Դեսպանության ներկայացուցչի խոսքով՝ այս տարվա ֆրանկոֆոնիայի միջոցառումների առանձնահատկություններից է Երեւանում կազմակերպված ֆրանկոֆոն ֆիլմերի փառատոնը:

Дни франкофонии будут посвящены цифровым технологиям - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Посольство Франции 15-30 марта проведет в Армении мероприятия, посвященные франкофонии.
Посол Франции в Армении Жан-Франсуа Шарпантье сказал сегодня, что мероприятия будут проводиться по всей стране под эгидой МИД Армении.
Жан-Франсуа Шарпантье сообщил, что к посольству Франции присоединились диппредставительства Швейцарии, Канады, Греции, Литвы и Ливана.
Советник посольства Франции по вопросам культуры и сотрудничества Алекс Бортола отметил, что разработана достаточно богатая и насыщенная программа.
«Ключевой темой в этом году станут информационные и цифровые технологии. Эта тема крайне интересна как для Армении, так и для Франции», - сказал он.
По словам представителя посольства, особенностью мероприятий по франкофонии в этом году станет проведения Фестиваля франкоязычных фильмов в Ереване.