Ֆրանկոֆոնիայի օրերը նվիրված կլինեն թվային տեխնոլոգիաներին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանությունը ֆրանկոֆոնիայի միջոցառումներ կանցկացնի մարտի 15-30-ը։
Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեն այսօր ասել է, որ միջոցառումները կանցկացվեն ամբողջ երկրում՝ ՀՀ արտգործնախարարության հովանու ներքո։
Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեն հայտնել է, որ Ֆրանսիայի դեսպանությանը միացել են Շվեյցարիայի, Կանադայի, Հունաստանի, Լիտվայի եւ Լիբանանի դեսպանությունները։
Ֆրանսիայի դեսպանության մշակութային եւ համագործակցության հարցերով խորհրդական Ալեքս Բորտոլանն էլ նշել է, որ մշակվել է բավական հարուստ եւ հագեցած ծրագիր։
«Այս տարվա առանցքային թեման տեղեկատվական եւ թվային տեխնոլոգիաներն են։ Այս թեման չափազանց հետաքրքիր է թե՛ Հայաստանի, թե՛ Ֆրանսիայի համար»,-ասել է նա։
Դեսպանության ներկայացուցչի խոսքով՝ այս տարվա ֆրանկոֆոնիայի միջոցառումների առանձնահատկություններից է Երեւանում կազմակերպված ֆրանկոֆոն ֆիլմերի փառատոնը:

Francophonie events in Armenia to focus on digital technologies
French Ambassador to Armenia Jean-Francois Charpentier said today that the events will be held nationwide, under the auspices of the Armenian Foreign Ministry.
Jean-Francois Charpentier also informed that the French Embassy is joined in this project by the Embassies of Switzerland, Canada, Greece, Lithuania and Lebanon.
The French Embassy attache for culture and cooperation Alex Bortolan noted that they prepared quite a rich, saturated programme.
“The key theme this year is information and digital technologies. That topic is extremely interesting both for Armenia and France,” he said.
According to the Embassy representative, this year’s Francophonie will have a special feature – a festival of francophone films.