Դեյվիդ Մաքքենզին Հայաստանում կինոյի դպրոց կհիմնի
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կառավարությունն առաջարկ է ստացել միջազգային ճանաչում ունեցող շոտլանդացի ռեժիսոր եւ սցենարիստ Դեյվիդ Մաքքենզիի կողմից՝ Հայաստանում հեռուստատեսության եւ կինոյի դպրոց հիմնելու վերաբերյալ:
Այս մասին կառավարության այսօրվա նիստում հայտարարել է վարչապետ Կարեն Կարապետյանը՝ ընդգծելով, որ առաջարկի համաձայն՝ հայաստանյան դպրոցը հանդես կգա որպես Լոս Անջելեսի կինոյի դպրոցի գործընկեր կառույց:
«Դպրոցի հիմնման համար նախատեսվում է մինչեւ $ 5 մլն-ի ներդրում կատարել»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:
Մշակույթի նախարարին հանձնարարվել է երկշաբաթյա ժամկետում ուսումնասիրել Դեյվիդ Մաքքենզիի առաջարկը եւ բանակցելու նպատակով ռեժիսորին հրավիրել Հայաստան:

Дэвид Маккензи откроет в Армении киношколу
Ереван /Медиамакс/. Правительство Армении получило предложение от всемирно известного шотландского режиссера и сценариста Дэвида Маккензи по созданию киношколы в Армении.
Об этом сегодня на заседании правительства заявил премьер-министр Армении Карен Карапетян, подчеркнув, что, согласно предложению, армянская школа будет выступать в качестве партнерской организации киношколы Лос-Анджелеса.
«В основание школы планируется вложить до $ 5 млн», - сказал Карен Карапетян.
Министру культуры было поручено в двухнедельный срок изучить предложение Дэвида Маккензи и пригласить режиссера в Армению для проведения переговоров.