Դեյվիդ Մաքքենզին Հայաստանում կինոյի դպրոց կհիմնի
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կառավարությունն առաջարկ է ստացել միջազգային ճանաչում ունեցող շոտլանդացի ռեժիսոր եւ սցենարիստ Դեյվիդ Մաքքենզիի կողմից՝ Հայաստանում հեռուստատեսության եւ կինոյի դպրոց հիմնելու վերաբերյալ:
Այս մասին կառավարության այսօրվա նիստում հայտարարել է վարչապետ Կարեն Կարապետյանը՝ ընդգծելով, որ առաջարկի համաձայն՝ հայաստանյան դպրոցը հանդես կգա որպես Լոս Անջելեսի կինոյի դպրոցի գործընկեր կառույց:
«Դպրոցի հիմնման համար նախատեսվում է մինչեւ $ 5 մլն-ի ներդրում կատարել»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:
Մշակույթի նախարարին հանձնարարվել է երկշաբաթյա ժամկետում ուսումնասիրել Դեյվիդ Մաքքենզիի առաջարկը եւ բանակցելու նպատակով ռեժիսորին հրավիրել Հայաստան:

David Mackenzie to open film school in Armenia
Yerevan/Mediamax/. Armenian Government received an offer from the world-renowned Scottish director and screenwriter David Mackenzie to found a television and film school in Armenia.
Prime Minister Karen Karapetyan informed about that offer at the government session today, stressing that according to the offer, the school in Armenia will perform as partner agency of the one in Los Angeles.
“The foundation of the school implies investment of up to USD 5 million,” Karen Karapetyan said.
Armenian Minister of Culture was instructed to study David Mackenzie’s offer in two weeks time and invite the director to negotiations in Armenia.