Վերոնիկա Զոնաբենդ. Դուք եք ձեր կյանքի ճարտարապետը - Mediamax.am
Ապրիլի 20-ին Ռուս-հայկական (Սլավոնական) համալսարանում IDeA եւ Scholae Mundi հիմնադրամների համահիմնադիր, UWC Դիլիջան քոլեջի կառավարման խորհրդի նախագահ Վերոնիկա Զոնաբենդը հանդես է եկել դասախոսությամբ: Ներկայացնում ենք հատվածներ Վերոնիկա Զոնաբենդի ելույթից:
Արհեստական բանականությունն ու «նախահարմարեցումը»
Թվային աշխարհում պայքար է մղվելու ստեղծագործական ներուժի համար` այն մարդկանց համար, որոնք կկարողանան տեղեկատվական հոսքերից որեւէ նոր բան ստեղծել: Արհեստական բանականության զարգացման արդյունքում ստանդարտ գործողությունները կսկսեն իրականացնել ռոբոտներն ու համակարգիչները: Ամենասկզբում կսկսեն անհետանալ իրավաբանի, ֆինանսիստի, հաշվապահի, մարդկային ռեսուրսների կառավարման մասնագետների մասնագիտությունները, քանի որ մեքենան ավելի արագ կարող է իրականացնել ստանդարտ գործողություններ եւ ընտրել բազում տարբերակներից որեւէ մեկը:
Այդ դեպքում ո՞վ պահանջված կլինի ապագայում: Առաջին հերթին` ստեղծագործ անհատը: Ստեղծագործ է այն անհատը, որը փորձում է ոչ ստանդարտ լուծումներ գտնել: Նա կարող է միավորել ալգորիթմական լուծման չտրվող այն կետերը, որոնք նախկինում ոչ ոք չի միավորել: Դա անելու համար լայն մտահորիզոն է հարկավոր: Ստեղծարար միտք հնարավոր չէ զարգացնել առանց խորը գիտելիքների:
«Նախահարմարեցումը» ապագայի տերմին է: Ի՞նչ է նշանակում «նախահարմարեցում»: Ադապտացիան կյանքի նոր պայմաններում հարմարվելու եւ գոյատեւելու կարողությունն է: Հայերի մոտ դա լավ է ստացվում: Դրան է նվիրված նաեւ «Ավրորա» նախաձեռնության նշանաբանը` From survival to prosperity (Փրկությունից դեպի բարգավաճում): Ի տարբերություն ադապտացիայի, «նախահարմարեցումն» ուղղված է նոր հնարավորությունների եւ նորարար լուծումների ստեղծմանը: «Նախահարմարեցումը» որակ է, որն ամեն մարդ պետք է զարգացնի իր մեջ: Դա անորոշությունը ոչ թե որպես փորձություն կամ սթրեսի աղբյուր, այլ որպես նոր հնարավորությունների աղբյուր ընկալելու կարողությունն է:
Այս պահին մենք չգիտենք այն մասնագիտությունների 80%-ը, որոնք պահանջված կլինեն 15-20 տարի հետո: Սակայն ապագայում, ամենայն հավանականությամբ, պահանջված կլինեն այն մասնագիտությունները, որոնք կապված են մարդկանց միջեւ փոխհարաբերությունների հետ:
Ուսուցիչը` ապագայի մասնագիտություն
Ուսուցչի մասնագիտությունը միշտ եղել է եւ կլինի պահանջված: Ապագայում ուսուցիչները կլինեն նորարարներ: Նրանք կփորձեն անծանոթ իրավիճակների համար նոր լուծումներ գտնել: Ուսուցչի մասնագիտությունը ստեղծագործական է: Ապագայի կրթությունը նվիրված կլինի երկխոսություններին, կարծիքների փոխանակմանն ու մենթորությանը:
Կրթության ժամանակակից համակարգը, որը ձեւավորում է ապագայի հիմնական ակտիվը, ծայրաստիճան անարդյունավետ է: Այդ համակարգը ստեղծվել է արդյունաբերական հասարակարգի ներքո, որը պահանջում էր պատրաստել մեծ թվով ստանդարտ գործողություններ իրականացնող մասնագետներ:
«Free from school» շարժման մասին
Կարծում եմ, որ «Free from school»-ը բողոքի ակցիա է, քանի որ գոյություն ունեցող կրթական համակարգն իրեն չի արդարացնում: Բազմաթիվ ծնողներ վերջին շրջանում մտածում են, որ իրենց երեխան տանը կարող է ավելի շատ բան սովորել, քան դպրոցում: Մտածում եմ, որ առաջիկայում օնլայն կրթության մասնաբաժինը կավելանա: Սակայն ժամանակակից անհատին անհրաժեշտ են նաեւ սոցիալական հմտություններ, թիմում աշխատելու կարողություն: Ինձ թվում է, որ «Free from school»-ը բողոքի ակցիացից կվերածվի կրթական նոր ձեւաչափի:
Դիլիջանի կլաստերը` որպես կրթության էկոհամակարգ
Ուսուցումն այն չէ, ինչ իրականացվում է դասարաններում: Ուսուցումը վերաբերվում է ողջ էկոհամակարգին: Այս պահին մենք փորձում ենք ստեղծել Դիլիջանի կրթական կլաստերը, որտեղ կենտրոնական տեղ է զբաղեցնում ուսուցիչների վերապատրաստման գաղափարը:
Խոսքը գնում է կրթական այնպիսի միջավայրի ստեղծման մասին, որը երեխաների մոտ հետինդուստրիալ հասարակության մեջ հաջողության հասնելու համար անհրաժեշտ հմտություններ կձեւավորի: Մենք փորձում ենք ստեղծել մի ընդհանուր տարածություն, որտեղ կրտսեր, միջին, ավագ դպրոցների եւ միջին մասնագիտական հաստատությունների ուսուցիչների աշխատանքը կհամաձայնեցվի: Դիլիջանի կլաստերը ստեղծվում է մասնավոր-պետություն համագործակցության սկզբունքով, ինչը թույլ է տալիս կրթության ոլորտում պատրաստել մասնագետներ, լավագույններին ներգրավվելով դեպի ուսուցչի մասնագիտություն: Այս նպատակին հասնելու համար մենք սերտորեն համագործակցում ենք Teach for Armenia նախաձեռնության հետ:
Եթե հավատաս, ամեն ինչի կարող ես հասնել
Ես անկեղծորեն հավատում եմ, որ Հայաստանը կարող է դառնալ տարածաշրջանի լավագույն կրթական հանգույցը, որտեղ կգան սովորելու աշխարհի տարբեր երկրներից: Մեր դպրոցի օրինակը ցույց է տալիս, որ դա հնարավոր է: Հայաստանը շատ գրավիչ տեղ է ոչ ստանդարտ լուծումներ փնտրող ստեղծարար մարդկանց համար: Իհարկե, երկիրն ունի աշխարհաքաղաքական խնդիրներ, սակայն իրականությունը շատ արագ է փոխվում: Երկիրը կարող են ոչնչացնել միայն անտարբերությունը եւ այն զգացողությունը, թե քեզնից ոչինչ կախված չէ: Ես շատ լավ տպավորություն ունեմ Հայաստանի երիտասարդ սերնդից: Ուզում եմ, որ դուք հավատաք, որ դուք եք ձեր կյանի տերը եւ ճարտարապետը, եւ որ դուք ազդում եք այն միջավայրի վրա, որտեղ գտնվում եք: Եթե հավատաք, ամեն ինչի կարող եք հասնել:

Соучредитель фондов IDeA и Scholae Mundi, председатель Совета управляющих колледжа UWC Dilijan Вероника Зонабенд выступила 20 апреля с лекцией в Российско-Армянском (Славянском) университете. Представляем отрывки из выступления.
Искусственный интеллект и «приадаптивность»
В цифровом мире будет борьба за творческий потенциал: за тех, кто может содавать что-то новое из информационного потока. Вследствие развития искусственного интеллекта большинство стандартных операций перейдет к роботам и компьютерам. Одними из первых исчезнут профессии юриста, финансиста, бухгалтера, специалиста по отбору персонала: выполнять стандартные операции и расчеты различных вариантов машина сможет быстрее.
Кто же тогда будет востребован? В первую очередь - творческий человек. Творческим является человек, который может находить нестандартные решения. Он может соединить не подверженные алгоритму точки, которые никто раньше не соединял. Чтобы это сделать, нужен широкий кругозор. Без глубоких знаний невозможно творчески мыслить.
Преадаптивность - это термин будущего. Что это такое ? Адаптивность - это умение приспособиться к жизни в новых условиях и выжить. Армяне умеют делать это хорошо. Этому посвящен лозунг инициативы «Аврора»: From survival to prosperity. В отличие от адаптивности, преадаптивность включает создание новых возможностей и инновационных решений. Преадаптивность это качество, которое нужно развивать в себе. Это умение воспринимать неопределенность не как наказание или источник стресса, а как источник новых возможностей.
Мы не знаем 80% профессий, которые будут востребованы через 15-20 лет. Но, в будущем, скорее всего, будут востребованы профессии, связанные с взаимоотношениями человека с человеком.
Учитель - профессия будущего
Профессия учителя всегда была и будет востребованной. Учителя будут основными инноваторами. Они будут придумывать новые пути, новые решения для незнакомых ситуаций. Учитель - это творческая профессия. В образовании будущего будет большая потребность в диалогах, обмене мнениями и менторстве.
Нынешняя индустрия образования, которая формулирует основной актив будущего, крайне неэффективна. Система образования создавалась под индустриальное общество, которое требовало большое количество исполнителей стандартных операций.
О движении «Free from school»
Я думаю, что «Free from school» - это протестное движение, поскольку существующая система образования не делает того, что требуется. Многие родители в последнее время думают, что ребенок получит больше знаний дома, чем в школе. Думаю, что сектор онлайн образования значительно вырастет. Но необходимо наличие социальных навыков, умение работать в команде. Мне кажется, что «Free from school» из протеста превратится в другую форму образования.
Дилижанский кластер как экосистема образования
Образование - это не то, что происходит в классе. Это то, что касается всей экосистемы. Сейчас мы пытаемся создать Дилижанский кластер, в центре которого лежит идея переподготовки учителей.
Речь идет о создании образовательной среды, которая поспособствует развитию у детей навыков, необходимых для успеха в постиндустриальном обществе. Мы пытаемся создать общее пространство, где учителя начальных, средних, старших школ и профтехучилищ будут работать сообща. В Дилижане кластер создается по принципу частно-государственного партнерства, которое позволяет готовить профессионалов в сфере образования, привлекая в профессию учителя лучших. Для реализации этой цели мы плотно работаем с инициативой Teach for Armenia.
Если верить, то всего можно достичь
Я искренне верю, что Армения может стать региональным образовательным хабом, в который будут приезжать учиться из разных стран. Пример нашей школы показывает, что это возможно. Армения - очень привлекательное место для творческих людей, ищущих нестандартные решения. Конечно, у страны есть геополитические сложности, но мир быстро меняется. Страну могут погубить только индифферентность и ощущение того, что от тебя ничего не зависит. У меня очень хорошее впечатление от молодого поколения Армении. Я хочу, чтобы вы поверили, что вы хозяева и творцы вашей жизни и что вы влияете на ту среду, в которой вы находитесь. Если верить, то всего можно достичь.