ՄԻՊ. Ոստիկաններից շատերը չեն տիրապետում իրենց գործին
Երեւան: Մեդիամաքս: Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն այսօր ասել է, որ 2016 հուլիսյան իրադարձությունների ընթացում ոստիկանության ծառայողներից շատերի գործողությունները հակաօրինական են եղել։
Պաշտպանն ներկայացրել է հուլիսի 17-ից 31-ն ընկած ժամանակահատվածում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ արտահերթ զեկույցը։
ՄԻՊ աշխատակազմի արագ արձագանքման թեժ գծին այդ օրերին ստացվել է 200-ից ավելի հաղորդում ազատությունից զրկելու 335 դեպքի վերաբերյալ։ 500-ից ավելի անձ ոստիկանության ստորաբաժանումներ են բերման ենթարկվել։
Արման Թաթոյանի խոսքով, զեկույցում կարմիր թելով անցնում են ոստիկանների կողմից թույլ տված ապօրինությունները։
«Ոչինչ չէր ենթադրում, որ ՊՊԾ գրավմանը հաջորդած հավաքները խաղաղ չէին լինելու, սակայն ոստիկանությունն իրականացրեց ապօրինի միջամտություն, ինչը նպաստեց լարվածության աճին»,- ասել է նա։
Պաշտպանի խոսքով, ապագայում նման դեպքերից խուսափելու համար անհրաժեշտ է հաճախակի գործնական դասընթացներ կազմակերպել ոստիկանների համար, քանի որ «նրանցից շատերն ակնհայտորեն չեն տիրապետում իրենց պարտականություններին»։
Արման Թաթոյանը նշել է, որ զեկույցում առանձնահատուկ խիստ գնահատական է տրվել լրագրողների դեմ բռնության դեպքերին։
«Ակնհայտ է, որ լրագրողները թիրախավորված էին։ Նրանց նկատմամբ բռնություններն եղել են քաղաքացիական հագուստով մարդկանց կողմից, բայց ոստիկանների ներկայությամբ, եւ զեկույցում պատասխանատվության հարց է բարձրացվում»,- ասել է նա:

Ombudsman: Many policemen are not qualified for their work
Yerevan /Mediamax/. Human Rights Defender of Armenia Arman Tatoyan said today that many policemen acted illegally during the developments that took place in July of 2016 (seizure of Erebuni Police Station).
The Ombudsman introduced the special report on the events of July17-31.
The OMB Hotline received more than 200 reports on detention of 335 people on the mentioned period. More than 500 people were detained in the police divisions.
According to Arman Tatoyan, the report outlines the illegal acts, undertaken by the representative of Armenian Police.
“Nothing implied that the gatherings following the seizure of Erebuni Police Station would not be peaceful, thought the police undertook an illegal interference, which resulted in escalation of the situation,” he said.
According to the Ombudsman, certain practical trainings should be organized for police officers for avoiding such incidents in the future, as many of them are not evidently aware of their responsibilities.
Arman Tatoyan remarked that special criticism was attached in the report on the violence against journalists.
“It is evident that the journalists were targeted. Those violations were accomplished by people in civilian clothes but in the presence of the police, which implies responsibility from their side,” he said.
Armenian and English versions of the full report are available on the official web page of Human Rights Defender of the Republic of Armenia.