Մարգարիտ Բարանկիցեն կայցելի Արցախ
«Ես այստեղ չեմ եկել որպես զոհ, ես եկել եմ որպես հույս, որպես փոքրիկ լույս խավարում: Դա նշանակում է, որ սերը ամեն դեպքում հաղթելու է: Ես տեսնում եմ հայ մարդկանց, ովքեր հրաժարվում են լռությունից, եւ դա ինձ հույս է տալիս:
Ցեղասպանության ժխտումը մեծ, շատ մեծ սխալ է: Հայերը տառապել են ցեղասպանությունից,  իսկ որոշ մարդիկ այն ժխտում են»,-ասել է Մարգարիտ Բարանկիցեն:
Նա շեշտել է, որ այս պահին իր երկրում էլ են տառապում ցեղասպանությունից, իսկ միջազգային հանրությունը այդ սպանությունները որակում է որպես հատ եւ կենտ դեպքեր:
«Հայոց ցեղասպանությունը պետք է հանրությանը ստիպի սթափ լինել եւ ասել`«այլեւս երբեք» այլ ժողովուրդների համար: Երբ այստեղ եկա անցած տարի եւ դա ինձ համար կարծես սփոփանք լիներ, քանի որ ես այնքան շատ էի տառապում: Ես այստեղ տեսա, որ տառապած մարդիկ փորձում են սփոփել մյուսներին եւ ցանկանում են փոխել իմ երեխաների կյանքը. Կոնգոյի, Բրազիլիայի, Եթովպիայի երեխաների կյանքը: Այն երիտասարդ մարդիկ, ովքեր փրկվեցին Ավրորայի շնորհիվ, կվերակառուցեն աշխարհը: Սա ինձ համար մեծ հույս է: Սա նշանակում է, որ մենք երբեք չպետք է հանձնվենք, պետք է շարունակենք մեր գործը»,- ասել է նա:
«Կրթությունը ամենահզոր գործիքն է, որը կարող է մեր աշխարհն ավելի լավը դարձնել: Մրցանակի գումարով երիտասարդներին կրթության ուղարկելը հույս է տալիս, որ այսուհետ  եւ այլեւս երբեք ցեղասպանություններ չեն լինի, քանի որ մենք կունենանք լավ առաջնորդներ, լավ նախարարներ, լավ բժիշկներ եւ կիրականանա ավելի լավ աշխարհ ունենալու մեր երազանքը»,- ասել է նա:
«Ավրորա» մրցանակի առաջին դափնեկիրը Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի պուրակում ծառ տնկեց՝ ի հիշատակ Մեծ Եղեռնի նահատակների:
Երեւանից Մարգարիտ Բարանկիցեն կուղեւորվի Հայաստանի հարավ. կայցելի Տաթեւի միջնադարյան վանական համալիր, Գորիսում կհանդիպի տեղի հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների, մշակութային գործիչների եւ ուսանողների հետ, կայցելի Աքսել Բակունցի տուն-թանգարան: Մարգարիտ Բարանկիցեն այնուհետեւ կմեկնի Արցախ, որտեղ Շուշիում կայցելի Ս. Ղազանչեցոց եկեղեցի եւ Վերին մզկիթ, «Նարեկացի» արվեստի կենտրոն:
Ստեփանակերտում Մարգարիտ Բարանկիցեն կհանդիպի Արցախի պետական համալսարանի ուսանողներին, կայցելի Զոհված ազատամարտիկների թանգարան, այնուհետեւ կմեկնի Գանձասար:
Նա կլինի նաեւ Գյումրիում, կայցելի Հայ կաթողիկե եկեղեցի, «Թռչունյան» մանկատուն: Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում Մարգարիտ Բարանկիցեն կհանդիպի Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ին, «Altitude 5165» մարդասիրական կազմակերպության ներկայացուցիչների հետ:
Մայիսի 26-ից Մարգարիտ Բարանկիցեն հարյուրավոր այլ հյուրերի հետ Երեւանում եւ Դիլիջանում կմասնակցի «Ավրորա» մրցանակի միջոցառումներին, որոնք կամփոփվեն մայիսի 28-ին, Երեւանում՝ մրցանակի շնորհման արարողությամբ:
Մարգարիտ Բարանկիցեն, ով Maison Shalom խնամքի տան եւ REMA հիվանդանոցի հիմնադիրն է, 2016թ. ապրիլի 24-ին «Ավրորա» մրցանակի է արժանացել այն բացառիկ ազդեցության համար, որ ունեցել է Բուրունդիում քաղաքացիական պատերազմի տարիներին: Նա փրկել է 30 հազար երեխայի՝ նրանց տալով օթեւան եւ խնամք:

Marguerite Barankitse to visit Artsakh
Yerevan/Mediamax/. First Aurora Prize Laureate Marguerite Barankitse has paid a visit to Armenia. First she attended Tsitsernakaberd monument and laid flowers to the eternal flame.
“I haven’t came here as a victim, I came as a hope and a sunlight in the darkness. I am convinced that love will always win. I see the Armenians refusing to be silenced, and it gives me a lot of hope. The denial of the Armenian Genocide is a terrible mistake. The Armenians suffered the Genocide while many have denied the fact up today,” Marguerite Barankitse said.
She emphasized that her country is currently suffering genocide, while the international community qualifies those killings as just “events”.
“The Armenian Genocide should inspire vigilance in communities to “never again” allow such a crime happen. My last visit to Armenia was a consolation for me. People tried to consolidate others, wishing to make my children’s lives, lives of those from Congo, Brazil and Ethiopia for the better. Young people saved with the help of Aurora Prize will change this world. It is a source of great inspiration for me. We should never stop, we should keep on working hard toward our goals,”  she said.
“Education is a powerful tool, which can make this world a better place. The opportunity to send young people to study with the help of this prize inspires hope that we will never have to witness another genocide, since we will have great leaders, ministers and qualified doctors. They will bring our dream of having a better world into reality,” she added.
First Aurora Prize Laureate  planted a tree at Tsitsernakaberd park in the memory of the victims of the Armenian Genocide.
Further Marguerite Barankitse will visit the South of the country. She will visit Tatev medieval monastery and Aksel Bakunts House-Museum, as well as meet with representatives of NGOs in Goris, cultural figures and students. Then Marguerite Barankitse will head to Artsakh to see Ghazanchetsots Cathedral, Upper Mosque and Narekatsi Art Institute in Shushi.
Marguerite Barankitse will meet the students of Artsakh State University in Stepanakert and visit Stepanakert's Museum of Fallen Soldiers. She will also visit Gandzasar monastery.
She will visit Cathedral of the Holy Martyrs and Trchunyan Tun orphanage during her stop in Gyumri. Marguerite Barankitse will meet Catholicos of All Armenians Karekin II in Mother See of Holy Etchmiadzin and then representatives of Altitude 5165 humanitarian organization.
Marguerite Barankitse along with other guests will participate in Aurora Prize events to take place in Yerevan and Dilijan on May 26. The events will be summed up by the award ceremony on May 28.
On April 24, 2016 Marguerite Barankitse, the founder of Maison Shalom and REMA hospital, received the Aurora Prize for the exceptional impact of her actions on preserving lives during the years of civil war in Burundi. To date, she has saved 30 thousand children and offered them shelter and care.