Համայնքները սանիտարական տեսուչներ կունենան - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետի պաշտոնակատար Կարեն Կարապետյանն անդրադարձել է «Մաքուր Հայաստան» ծրագրի ընթացքին՝ տեղեկացնելով, որ նախատեսվում է ներդնել համայնքների աղբահանության ու սանիտարական տեսուչների ինստիտուտը։
«Մինչեւ 2017թ. վերջը նախատեսվում է հանդես գալ օրենսդրական նախաձեռնությամբ՝ աղբահանության եւ սանիտարական մաքրման ոլորտը կարգավորող հատուկ իրավական ակտի վերաբերյալ»,- ասել է Կարեն  Կարապետյանը։
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարարությանը հանձնարարվել է երկամսյա ժամկետում ուսումնասիրել ու կառավարության աշխատակազմ ներկայացնել առաջարկություններ՝ համայնքների աշխատակազմում չսահմանված վայրերում աղբ թափելու դեպքերով վարչական պատասխանատվության, այդ թվում՝ տուգանքի կիրառման հատուկ ստորաբաժանման ձեւավորման վերաբերյալ։
Կարեն Կարապետյանի խոսքով՝ առաջարկվում է սանիտարական տեսուչի ինստիտուտը ֆինանսավորել կիրառված տուգանքների հաշվին:
Տարածքային կառավարման ու զարգացման, ինչպես նաեւ ֆինանսների նախարարություններին հանձնարարել է 15-օրյա ժամկետում քննարկել ու կառավարության աշխատակազմ ներկայացնել առաջարկություն՝ փակման ենթակա աղբավայրերի աշխատանքները պատշաճ կազմակերպելու նպատակով համայնքներին անհրաժեշտ պետական օժանդակության տրամադրման վերաբերյալ:
Վարչապետը կոչ է արել նաեւ ակտիվ մասնակցություն ունենալ մայիսի 27-ին նախատեսված համապետական շաբաթօրյակին:

В общинах появятся санитарные инспектора - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Сегодня на заседании правительства премьер-министр Карен Карапетян коснулся процесса реализации проекта «Чистая Армения», сообщив, что в общинах планируется учредить институт санитарных инспекторов.
«До конца 2017 года планируется представить законопроект, касающийся специального правового акта, регулирующего сферу вывоза мусора и санитарной очистки», - сказал Карен Карапетян.
Министерству территориального управления и развития поручено в двухмесячный срок изучить и представить аппарату правительства предложения по введению административной ответственности в отношении лиц и организаций, выбрасывающих мусор вне отведенных мест.
Также должен быть разработан проект создания специального подразделения, которое будет взимать штрафы.
По словам Карена Карапетяна, финансировать институт санитарных инспекторов предлагается из взимаемых штрафов.