Ռուբեն Վարդանյան. «Ավրորա» շարժումը «ձնակույտի էֆեկտ» ունի - Mediamax.am
«Ավրորա մարդասիրության ինդեքս» հետազոտության արդյունքների ամփոփման ժամանակ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանն ասել է, որ շարժումը ձնակույտի ազդեցություն ունի ոչ միայն Հայաստանում , այլեւ երկրի սահմաններից դուրս:
««Ավրորան» վերածվում է մարդասիրական մի մեծ շարժման եւ ապացուցում է, որ չնայած ահաբեկչությանը, չնայած բոլոր խնդիրներին, չնայած Մանչեսթերի դեպքերին սովորական մարդիկ փորձում են ինչ-որ բան փոխել իրենց շուրջը, եւ նրանցից ոչ բոլորն են իրենց հերոս համարում: Թեպետ այս հետազոտության արդյունքներն այնքան էլ դրական չեն, քանի որ մարդկանցից շատերը կորցրել են վստահությունը միջազգային հաստատությունների հանդեպ, իսկ որոշ դեպքերում՝ նաեւ կարեկցանքը, այնուամենայնիվ, մենք հավատում ենք, որ, չնայած բոլոր խնդիրներին եւ բացասական տրամադրություններին, մեր ապագան մեր իսկ ձեռքերում է: Միգուցե փոքր ջանքերի եւ գործերի շնորհիվ մենք կարող ենք փոխել մեր ապագան»,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:
«Ավրորա մարդասիրության ինդեքս» հետազոտության արդյունքներով, հումանիտար գործունեությունն անկման փուլում է, եւ փախստականների ճգնաժամի հաղթահարման ուղղությամբ միջազգային առաջնորդների ու նրանց գործադրած ջանքերի հանդեպ առկա է լայնորեն տարածված անվստահություն:
Հանրային կարծիքի հետազոտությունը, որին մասնակցել է 6500 հոգի 12 երկրից, փաստում է, որ հարցվածների ընդամենը 9%-ն է հավատում, որ նրանց գործունեությունը կարող է փոփոխություններ բերել փախստականների համաշխարհային ճգնաժամի լուծման հարցում:
Արդեն երկրորդ տարին է, ինչ ահաբեկչությունը նշվում է որպես առաջնային հումանիտար խնդիր, այս տարի՝ հարցվածների 63%-ի կողմից: Դրան հետեւում են հարուստների եւ աղքատների միջեւ խորացող խզումը, սովը, կլիմայական փոփոխությունները եւ պարտադրված միգրացիան:
Ներկայացնում ենք որոշ տվյալներ «Ավրորա» մարդասիրության ինդեքսից.
- Չնայած հարցվածների 56%-ը ցավում է Սիրիայից փախստականների վերապրած դժվարությունների համար, 51%-ը կարծում է, որ չի կարող արդյունավետ ազդեցություն ունենալ այդ հարցում:
- Չնայած հարցվածների մեծամասնությունը համաձայն է, որ փախստականներին անհրաժեշտ է օգնել, միայն 37%-ն է պատրաստ սեփական երկրում հյուրընկալել փախստականների:
-Հարցվածների 42%-ը կարծում է, որ իրենց երկրներն արդեն չափազանց շատ փախստականներ են ընդունել:
- 12 երկրներից հարցվածները նշել են Գերմանիան, Ֆրանսիան եւ ԱՄՆ-ը որպես ամենաշատ փախստականներ ընդունող երկրներ: Իրականում, ամբողջ աշխարհում ամենաշատ թվով փախստականների հյուրընկալել են Պակիստանը, Իրանը եւ Թուրքիան:
- Հարցվածների 44%  կարծում է, որ իրենց երկրների համար ազգային փոքրամասնությունները սպառնալիք են: Այս ցուցանիշն աճում է հատկապես Մեծ Բրիտանիայում (56%), Քենիայում (56%), Թուրքիայում (55%) եւ Ֆրանսիայում (54%):
- Հարցվածների 32%-ը չի կարողացել նշել որեւէ առաջնորդի, որն ի վիճակի է կարգավորել փախստականների ճգնաժամը։
- Ըստ հարցվածների, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը (33%) եւ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը (31%) առավել լավ դիրքում են փախստականների ճգնաժամին լուծումներ տալու համար:
Համաշխարհային հարցումն իրականացվել է Kantar Public ընկերության կողմից, իսկ մեկնաբանությունները կատարել է Բրյուսելի ազատ համալսարանը: Այն իրականացվել է 2017թ. փետրվարի 21-ից մարտի 19-ը: Հարցազրույցներին մասնակցել են 6466 հոգի 12 երկրում, որոնցից 6-ն ընդգրկված էին նաեւ 2016թ. հետազոտությունում:
Բրյուսելի համալսարանի պրոֆեսոր Դըրք Յակոբսը նշել է, որ հետազոտության  ապշեցուցիչ եզրակացություններից է այն, որ հարուստ երկրներում փախստականներին օգնելու պատրաստակամությունն ավելի քիչ է, քան աղքատ երկրներում:
Պրոֆեսորի կարծիքով, 2017թ. ինդեքսի դրական կողմն այն է, որ երիտասարդությունն առաջ է ընկել ավագ սերնդից՝ առավել բաց ընդունելով եւ աջակցելով փախստականներին, եւ ցանկություն է հայտնել ներգրավվել հումանիտար գործունեության մեջ:
«Սա հույս է ներշնչում, որ գալիք սերունդների հետ աշխարհում պետք է ավելանա մարդասիրությունը»,- ասել է նա:

Yerevan /Mediamax/. A new international study released today, the 2017 Aurora Humanitarian Index, revealed support for humanitarian action is on a steep decline and there is an overwhelming lack of confidence in world leaders to address the refugees crisis.
Results from the Index, which surveyed nearly 6,500 people in 12 countries, were compounded by the fact that only nine percent of individuals believe their actions can make a difference in solving the global refugee crisis. For the second year in a row, terrorism is cited as the undisputed top humanitarian issue at 63 percent, followed by the widening gap between the rich and poor, hunger, climate change and forced migration.
The annual public opinion survey gauges attitudes towards humanitarian issues worldwide, the effectiveness of humanitarian intervention, and individuals’ motivations to intervene on behalf of others. A bright spot in the 2017 Index showed youth outpacing their older counterparts, showing greater openness toward and support of refugees, and willingness to take humanitarian action.
“The sense of apathy towards humanitarianism today highlights an urgent need for engagement in every sector,” said Ruben Vardanyan, Co-founder of the Aurora Humanitarian Initiative (AHI) and United World College at Dilijan. “However, this negativity is counter-balanced by the incredibly positive attitudes of youth towards humanitarianism and the individual impact on the refugee crisis. All of us need to educate and motivate the young people around the world so they not only understand their capacity for meaningful impact, but are inspired to act upon it.”
Some key findings from the 2017 Aurora Humanitarian Index:
- Only 9 percent of respondents feel they can make a difference in solving humanitarian issues.
- Although 56 percent of respondents are upset upon hearing the hardship that Syrian refugees are experiencing, 51 percent feel they are unable to make a meaningful impact.
- Though a majority of respondents agree refugees deserve help, only 37 percent would welcome refugees into their own countries.
- 42 percent of respondents feel their countries have already taken in too many refugees.
- Respondents across the 12 countries identified Germany, France and the U.S. as the countries accepting the highest number of refugees. In actuality, Pakistan, Iran and Turkey have permitted the most refugees into their countries worldwide.
- 44 percent of respondents feel their country is threatened by ethnic minorities. This figure rises significantly in the UK (56 percent); Kenya (56 percent); Turkey (55 percent); and France (54 percent).
- 32 percent of respondents could not identify a leader capable of addressing the refugee crisis.
- United States President Donald Trump (33 percent) and German Chancellor Angela Merkel (31 percent) are perceived as the leaders best positioned to provide solutions to the refugee crisis today.
The global survey, led by research partner Kantar Public and interpreted by academic partner Université Libre de Bruxelles, was fielded between February 21 and March 19, 2017. Interviews were conducted with 6,466 individuals in 12 markets, up from six markets surveyed in the inaugural 2016 Index.
“The results from this year’s Aurora Humanitarian Index compel the Aurora Humanitarian Initiative to continue its mission to celebrate and empower those who offer life and hope to this in need, inspire those individuals who have been saved to become saviors themselves, and rekindle hope in humanity,” said Noubar Afeyan, co-founder of the Aurora Humanitarian Initiative. “Each of the five 2017 Aurora Prize for Awakening Humanity finalists are brilliant examples of the deep and meaningful impact a single person can have on the world.”
The 2017 Aurora Humanitarian Index will be presented on May 28 in Yerevan during the Aurora Dialogues, a platform for the world’s leading humanitarians, academics, philanthropists, business leaders and civil society to bring awareness to today’s most pressing humanitarian challenges. A panel discussion featuring Aurora Prize Selection Committee Members Gareth Evans, Hina Jilani and Mary Robinson, Kantar Public Methods Director Hayk Gyuzalyan, American University in Cairo Professor of Global Affairs and Center for Migration and Refugee Studies Ibrahim Awad, and RefugePoint Founder and Executive Director Sasha Chanoff will be live-streamed at www.auroraprize.com.