Ռուբեն Վարդանյան. «Ավրորա» շարժումը «ձնակույտի էֆեկտ» ունի - Mediamax.am
«Ավրորա մարդասիրության ինդեքս» հետազոտության արդյունքների ամփոփման ժամանակ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանն ասել է, որ շարժումը ձնակույտի ազդեցություն ունի ոչ միայն Հայաստանում , այլեւ երկրի սահմաններից դուրս:
««Ավրորան» վերածվում է մարդասիրական մի մեծ շարժման եւ ապացուցում է, որ չնայած ահաբեկչությանը, չնայած բոլոր խնդիրներին, չնայած Մանչեսթերի դեպքերին սովորական մարդիկ փորձում են ինչ-որ բան փոխել իրենց շուրջը, եւ նրանցից ոչ բոլորն են իրենց հերոս համարում: Թեպետ այս հետազոտության արդյունքներն այնքան էլ դրական չեն, քանի որ մարդկանցից շատերը կորցրել են վստահությունը միջազգային հաստատությունների հանդեպ, իսկ որոշ դեպքերում՝ նաեւ կարեկցանքը, այնուամենայնիվ, մենք հավատում ենք, որ, չնայած բոլոր խնդիրներին եւ բացասական տրամադրություններին, մեր ապագան մեր իսկ ձեռքերում է: Միգուցե փոքր ջանքերի եւ գործերի շնորհիվ մենք կարող ենք փոխել մեր ապագան»,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:
«Ավրորա մարդասիրության ինդեքս» հետազոտության արդյունքներով, հումանիտար գործունեությունն անկման փուլում է, եւ փախստականների ճգնաժամի հաղթահարման ուղղությամբ միջազգային առաջնորդների ու նրանց գործադրած ջանքերի հանդեպ առկա է լայնորեն տարածված անվստահություն:
Հանրային կարծիքի հետազոտությունը, որին մասնակցել է 6500 հոգի 12 երկրից, փաստում է, որ հարցվածների ընդամենը 9%-ն է հավատում, որ նրանց գործունեությունը կարող է փոփոխություններ բերել փախստականների համաշխարհային ճգնաժամի լուծման հարցում:
Արդեն երկրորդ տարին է, ինչ ահաբեկչությունը նշվում է որպես առաջնային հումանիտար խնդիր, այս տարի՝ հարցվածների 63%-ի կողմից: Դրան հետեւում են հարուստների եւ աղքատների միջեւ խորացող խզումը, սովը, կլիմայական փոփոխությունները եւ պարտադրված միգրացիան:
Ներկայացնում ենք որոշ տվյալներ «Ավրորա» մարդասիրության ինդեքսից.
- Չնայած հարցվածների 56%-ը ցավում է Սիրիայից փախստականների վերապրած դժվարությունների համար, 51%-ը կարծում է, որ չի կարող արդյունավետ ազդեցություն ունենալ այդ հարցում:
- Չնայած հարցվածների մեծամասնությունը համաձայն է, որ փախստականներին անհրաժեշտ է օգնել, միայն 37%-ն է պատրաստ սեփական երկրում հյուրընկալել փախստականների:
-Հարցվածների 42%-ը կարծում է, որ իրենց երկրներն արդեն չափազանց շատ փախստականներ են ընդունել:
- 12 երկրներից հարցվածները նշել են Գերմանիան, Ֆրանսիան եւ ԱՄՆ-ը որպես ամենաշատ փախստականներ ընդունող երկրներ: Իրականում, ամբողջ աշխարհում ամենաշատ թվով փախստականների հյուրընկալել են Պակիստանը, Իրանը եւ Թուրքիան:
- Հարցվածների 44%  կարծում է, որ իրենց երկրների համար ազգային փոքրամասնությունները սպառնալիք են: Այս ցուցանիշն աճում է հատկապես Մեծ Բրիտանիայում (56%), Քենիայում (56%), Թուրքիայում (55%) եւ Ֆրանսիայում (54%):
- Հարցվածների 32%-ը չի կարողացել նշել որեւէ առաջնորդի, որն ի վիճակի է կարգավորել փախստականների ճգնաժամը։
- Ըստ հարցվածների, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը (33%) եւ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը (31%) առավել լավ դիրքում են փախստականների ճգնաժամին լուծումներ տալու համար:
Համաշխարհային հարցումն իրականացվել է Kantar Public ընկերության կողմից, իսկ մեկնաբանությունները կատարել է Բրյուսելի ազատ համալսարանը: Այն իրականացվել է 2017թ. փետրվարի 21-ից մարտի 19-ը: Հարցազրույցներին մասնակցել են 6466 հոգի 12 երկրում, որոնցից 6-ն ընդգրկված էին նաեւ 2016թ. հետազոտությունում:
Բրյուսելի համալսարանի պրոֆեսոր Դըրք Յակոբսը նշել է, որ հետազոտության  ապշեցուցիչ եզրակացություններից է այն, որ հարուստ երկրներում փախստականներին օգնելու պատրաստակամությունն ավելի քիչ է, քան աղքատ երկրներում:
Պրոֆեսորի կարծիքով, 2017թ. ինդեքսի դրական կողմն այն է, որ երիտասարդությունն առաջ է ընկել ավագ սերնդից՝ առավել բաց ընդունելով եւ աջակցելով փախստականներին, եւ ցանկություն է հայտնել ներգրավվել հումանիտար գործունեության մեջ:
«Սա հույս է ներշնչում, որ գալիք սերունդների հետ աշխարհում պետք է ավելանա մարդասիրությունը»,- ասել է նա:

«Индекс Авроры»: лишь 9% респондентов убеждены, что могут помочь беженцам - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Согласно обнародованному сегодня в Ереване «Гуманитарному индексу Аврора-2017», количество сторонников гуманитарного вмешательства резко уменьшилось.
Все меньше людей верит, что мировые лидеры смогут успешно справиться с кризисом беженцев.
Результаты индекса подкрепляются тем фактом, что только 9% респондентов убеждены, что их личный вклад может помочь решить глобальный кризис беженцев. Второй год подряд опрошенные называют терроризм главной гуманитарной проблемой (с этим согласны 63%). Далее следуют разрыв между богатыми и бедными, голод, изменение климата и вынужденная миграция.
Среди положительных результатов индекса 2017 года следует отметить мнение молодежи, которая, в отличие от более старших респондентов, демонстрирует большую открытость по отношению к беженцам и готова их поддерживать, а также вносить свой вклад в решение других гуманитарных проблем.
«Современное чувство апатии по отношению к гуманитарному движению подчеркивает острую необходимость решительных действий во всех областях», – сказал соучредитель Гуманитарной инициативы «Аврора» Рубен Варданян,. «И все же подобное негативное отношение уравновешивается невероятно позитивным настроем молодых людей, которые верят в свой личный вклад в решение кризиса беженцев. Мы должны дать молодежи всего мира образование и мотивировать ее, чтобы она не только понимала потенциальную важность своего вклада в решение этих проблем, но и переходила к активным действиям».
Некоторые выводы «Гуманитарного индекса Аврора»-2017»:
- Хотя 56% опрошенных расстраивает информация о проблемах сирийских беженцев, 51% респондентов не верит, что может как-то изменить ситуацию.
- Несмотря на то, что большинство респондентов согласны, что беженцам нужна помощь, только 37% будут рады видеть их в своих странах.
- Респонденты из 12 стран назвали Германию, Францию и США странами, принявшими наибольшее число беженцев. В действительности из всех стран мира больше всего беженцев приняли Пакистан, Иран и Турция.
- 44% респондентов чувствуют угрозу для своей страны со стороны этнических меньшинств. Эти цифры значительно выше в Соединенном Королевстве (56%), Кении (56%), Турции (55%) и Франции (54%).
- 32% опрошенных не смогли назвать лидера, способного решить кризис беженцев.
- Президент США Дональд Трамп (33%) и канцлер Германии Ангела Меркель (31%) воспринимаются как наиболее способные справиться с кризисом беженцев современные лидеры.
В подготовке индекса принимали участие исследовательские и научные партнеры «Авроры»: глобальный опрос проводился компанией Kantar Public, а результаты обрабатывались Брюссельским свободным университетом. Респонденты отвечали на вопросы с 21 февраля по 19 марта 2017 года. В опросе приняли участие 6466 человек из 12 стран- на шесть стран больше, чем в первом Гуманитарном индексе «Аврора», результаты которого были обнародованы в 2016 году.
Гуманитарный индекс «Аврора» – 2017 будет представлен общественности 28 мая в Ереване, в рамках Диалогов «Аврора». Эта платформа позволяет ведущим мировым гуманитарным и общественным деятелям, ученым, филантропам и предпринимателям привлечь внимание к самым острым гуманитарным проблемам современности. Кульминацией уикенда «Авроры» станет вручение премии «Аврора» – 2017, глобальной гуманитарной награды, присуждаемой современным героям за исключительный вклад в дело спасения человеческих жизней и продвижения идей гуманизма в тяжелых условиях.