Թոմ Քաթինա. Պարզապես վերադառնալու եմ աշխատանքիս - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Ավրորա» միջազգային մարդասիրական մրցանակի 2017թ. դափնեկիր Թոմ Քաթինան արարողությանը հաջորդած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է, որ միջոցառումներից հետո պարզապես վերադառնալու է իր աշխատանքին:
«Ես բավականին ամաչկոտ եմ եւ բան էլ չեմ ասել իմ հիվանդներին: Ասացի՝ գնում եմ Հայաստան արարողության համար: Երբ վերադառնամ, պարզապես ասելու եմ՝ եկեք անցնենք մեր գործին: Չեմ կարծում, որ ասելու շատ բան ունեմ նրանց: Ես աղմուկի եւ բղավոցների կարիք չունեմ, պարզապես ուզում եմ վերադառնալ աշխատանքիս:  Բայց, իհարկե, հետաքրքրված եմ, թե ինչպես են դիմավորելու ինձ»,- ասել է Թոմ Քաթինան:
Բժիշկ Թոմը նշել է, որ մրցանակի $ 1 մլն գումարը բաժանվելու է իր առաջադրած 3 կազմակերպությունների միջեւ եւ վերջիններս այն կտնօրինեն իրենց կամքի համաձայն:
«Իհարկե լավ է, որ գումար է փոխանցվելու իմ առաջադրած կազմակերպություններին, բայց, առաջին հերթին, մրցանակի արժեքը նրանում է, որ «Ավրորան» մարդկանց ուշադրությունը հրավիրում է այն հանգամանքի վրա, թե ինչ է տեղի ունենում Սուդանի Նուբա լեռներում»,- նշել է նա:
Անդրադառնալով գումարի իր մասնաբաժնին, Թոմն ասել է. «Մարդիկ ինձ ասում են, որ գումարի իմ մասը փորձեմ ծախսել ճամփորդելու վրա, բայց ես հավանաբար այն կծախսեմ հիվանդանոցի վրա, մեզ դեռ սարքավորումներ են հարկավոր եւ այնտեղ բավականին շատ գործ կա անելու»:
Թոմը երազում է Նուբա լեռներում իրենց գործին նվիրված բժիշկներ ունենալու մասին, միայն այդ ժամանակ նա կարող է հեռանալ Սուդանից, երբ վստահ լինի, որ Նուբայի ժողովուրդն ապահով ձեռքերում է: Նա պատմել է, որ հիմա նուբացի երկու երիտասարդ բժշկական համալսարանում կրթություն է ստանում, մի քանիսն էլ վերապատրաստումներ են անցնում հենց հիվանդանոցում եւ օգնում են իրեն:
«Բժիշկները թող առանձնակի սպասելիքներ չունենան Նուբա գալով, առանձնատուն ունենալու եւ մեծ գումարներ վաստակելու հեռանկար չկա: Դրա համար շատերը ոգեւորված չեն այդ գործի համար: Իմ հույսն այն է, որ հենց Նուբայի մարդիկ պետք է բժիշկներ դառնան եւ աշխատեն իրենց տարածաշրջանում»,-ասել է բժիշկը:
Թոմ Քաթինան ասել է, որ հիմա Աֆրիկայի սեւամորթ բնակչության համար է աշխատում, բայց, ով գիտի, միգուցե ապագայում նա ուրիշ տեղ աշխատի եւ իր ոգեւորությունը դրանից չի ավելանա կամ նվազի: «Մենք բոլորս Աստծու զավակներ ենք, անկախ մաշկի գույնից: Ես նայում եմ նրանց եւ չեմ նկատում, որ տարբեր ենք: Նրանք իմ քույրերն ու եղբայրներն են»,-ասել է ամերիկացի միսիոները:
Արարողության ընթացքում իր ելույթի ժամանակ Թոմը պատմել է Նուբա լեռներում իր աշխատանքի եւ իր զգացողությունների մասին. «Երբեմն մարդիկ հարցնում են, թե որն է իմ աշխատանքի ամենադժվար մասը: Ամենադժվարն իմ աշխատանքում հիվանդի մահը տեսնելն է: Կարո՞ղ եք պատկերացնել, որ ամեն օր 3-4 հիվանդ է մահանում»:
Ռմբակոծության հետեւանքով  կամ համաճարակներից մահացող երեխաներ, մահեր քաղցկեղից, հղիությունից կամ ծննդաբերությունից, ծերությունից, հրազենի վնասվածքներից, այրվածքներից՝ այսպես են անցնում բժիշկ Թոմի օրերը հիվանդանոցում:
«Երբ մարդիկ մահանում են, ամբողջ աշխարհի տխրությունն ու վիշտը գլխիս վերեւում է հավաքվում, կուրծքս սեղմվում է, չեմ էլ կարողանում շնչել: Նստում եմ, գլուխս ափերիս մեջ առնում եւ սկսում եմ մտածել: Հետո դուրս գալիս սենյակից, ուզում եմ, որ ռումբը ինձ հարվածի, քանի որ այդ կսկիծն իմ ուժերից վեր է:  Հետո մի քիչ քայլում եմ եւ տեսնում եմ մի երեխայի, որն ասում է՝ հե՜յ, բժիշկ: Նա պարզապես ուզում է խաղալ ինձ հետ: Հետո մի տատիկ ինձ շնորհակալություն է հայտնում այնտեղ գտնվելու համար: Հետո մեկ ուրիշն ասում է՝ խնդրում եմ, մեզ չլքեք: Եվ իմ զգայարանները դանդաղորեն վերադառնում են: Հասկանում եմ, որ մենք պերֆեկցիոնիստներ ենք: Այս մարդիկ, որ հալածվել են եւ տրավմաների ենթարկվել դարեր շարունակ, կատարելության կամ հրաշքների կարիք չունեն: Նրանք պարզապես կարեկցանքի կարիք ունեն, որ ինչ-որ մեկը կիսի իրենց տառապանքը»,-ասել է Թոմ Քաթինան՝ մրցանակը ստանալիս:
Հայաստան իր այցը Թոմն այսպես է նկարագրել. «Իմ ողջ կյանքի ընթացքում այսքան ջերմ եւ այսքան հյուրընկալ մարդկանց չէի հանդիպել: Այստեղ ինձ զգում եմ, ինչպես կզգայի մեր տանը՝ խոհանոցում, ընտանիքիս անդամների հետ կերակուր պատրաստելիս: Շնորհակալություն դրա համար»:

Yerevan /Mediamax/. Laureate of the 2017 Aurora Prize for Awakening Humanity Tom Catena said at the press conference after the ceremony that he will simply get back to work once the award events are over.
“I’m a pretty shy person. I told my patients nothing about this. I just said I was going to Armenia to participate in a ceremony. When I’m back, I’ll just tell them, let’s get to work. I don’t think I have much to say. I don’t need na hoopla. I just want to go back to work. But of course, I’m curious how they’ll meet me,” Tom Catena said.
Dr. Tom noted he will divide the USD 1m of the prize money between 3 organizations of his choosing to manage as they see fit.
“Of course, it’s great that the money will go to the organizations I named, but the value of Aurora Prize first is that it draws people’s attention to what is happening in Nuba Mountains of Sudan,” he noticed.
Touching on his share of the prize money, Dr. Tom said: “People tell me to spend some of it on traveling, but I think I’ll spend it on my patients. We need equipment, and we have lots of work to do.”
Tom Catena dreams that dedicated doctors would work in Nuba Mountains. He can leave Sudan only when he’s certain that the people of Nuba are in safe hands. He told that two young Nuba people are studying medicine and several others are on a re-training course in his hospital, assisting him.
“Doctors shouldn’t have any expectations when coming to Nuba. They won’t live in their own house and earn a lot. That’s why many doctors aren’t excited about the job. I hope that the Nuba people themselves will become doctors and work in their region,” Dr. Catena said.
Tom Catena said that now he’s working for black people in Africa, but who knows, perhaps, he would work in other place in the future, which won’t make him more or less dedicated. “We all are God’s children, regardless of the colour of our skin. I look at them and I don’t see them as different. They are my sisters and brothers,” the American missioner said.
Tom told about his work in Nuba Mountains and his feelings during the speech he gave at the ceremony:
“Sometimes people ask me, “What is the most difficult part of the job?” The most difficult part is to watch your patients die. Imagine you have three or four patients in a single day.”
Children dying from shelling or epidemics, cancer, pregnancy or childbirth-related deaths, gunshots, burns – this is how Dr. Tom’s day goes in the hospital.
“At that point [when people die] you feel that all the sadness and grief in the world are sitting on top of your head. They’re inside your chest, squeezing you, you can’t even breathe. And you sit down, and you think. One day I walked out, I looked up and I said, “Drop the bomb on top of me. This grief is too much.” But then you walk over there, you see a kid and he says, “Hey, doctor!” He just wants to play with you. Then an old grandmother says, “Doctor, thank you for being here.” An old man says, “Please, don’t leave us.” And you slowly get your senses back. You realize that we’re perfectionists. These people, who’ve been traumatized and oppressed for centuries, they don’t need perfection and they don’t expect us to do miracles. What they need is someone to sit there with them and suffer with them,” Tom Catena said after receiving the award.
This is how Tom Catena described his visit to Armenia: “I have never met such warm and hospitable people in my entire life. Here I feel like I’m home, in the kitchen, cooking meals with my family. Thank you for that.”
George Clooney, Academy Award-winning actor and Co-Chair of the Aurora Prize Selection Committee, commended Dr. Catena by stating, “As violence and war continue to threaten people’s spirits and perseverance, it is important to recognize, empower and celebrate people like Dr. Catena who are selflessly helping others to not only survive, but thrive. Dr. Catena is a role model to us all, and yet another example of people on the ground truly making a difference.”
Dr. Catena will receive a $ 100,000 grant and the opportunity to continue the cycle of giving by donating the accompanying $ 1,000,000 award to organizations of his choice. Dr. Catena will donate the award to three organizations:
- African Mission Healthcare Foundation (AMHF), USA
- Catholic Medical Mission Board (CMMB), USA
- Aktion Canchanabury, Germany
For the last nine years, Dr. Catena – known by locals as “Dr. Tom” – has been on-call 24 hours a day, seven days a week at the Mother of Mercy Catholic Hospital to care for the more than 750,000 citizens of Nuba amidst ongoing civil war between the Government of Sudan and the Sudanese People’s Liberation Movement. Patients have been known to walk for up to seven days to receive treatment for injuries from bombing attacks and ailments varying from bone fractures to malnourishment and malaria. It is estimated that Dr. Catena treats 500 patients per day and performs more than one thousand operations each year.
“Dr. Catena embodies the spirit of the Aurora Prize, and we extend our deepest gratitude to him and the people and organizations around the world that support and inspire him to continue his noble work despite immensely challenging conditions. We are honored to share his story with the world to shed light on the goodwill that exists in the world so that helping others becomes part of our global culture”, said Ruben Vardanyan, co-founder of Aurora Humanitarian Initiative.