Խոսրովի անտառում շարունակվում են հետմարման աշխատանքները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԻՆ մասնագետների կողմից Խոսրովի անտառի պետական արգելոցի տարածքում իրականացրած հետախուզության արդյունքում որոշում է կայացվել շարունակել «ԻԼ-76» հատուկ նշանակության ինքնաթիռի թռիչքները՝ հետմարման աշխատանքների իրականացման նպատակով:
ԱԻՆ-ը տեղեկացնում է, որ ինքնաթիռն իրականացնում է արդեն 12-րդ թռիչքը:
Խոսրովի արգելոցի տարածքում երեկոյան տեղացած անձրեւի կարճատեւության եւ ներկայում անձրեւի բացակայության պատճառով «ԻԼ-76»-ը խնդիր ունի անվտանգության գոտիներ եւ խոնավ միջավայր ապահովել առանձին հրդեհային օջախների շուրջ՝ դրանց կրկնակի բռնկումը բացառելու նպատակով:
ՀՀ փոխվարչապետ, միջազգային տնտեսական ինտեգրման եւ բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանն էլ, կառավարության այսօրվա նիստում անդրադառնալով վերջին շրջանում բռնկված հրդեհներին, նշել է, որ խնդիրը ՀՀ նախագահի եւ վարչապետի անմիջական հսկողության ներքո է:
Նախնական տվյալներով՝ Խոսրովի անտառի տարածքում օգոստոսի 12-ին բռնկված հրդեհի հետեւանքով այրվել է 16 կմ պարագծով բուսածածկ տարածք, որից 360 հա-ն անտառներ են։

Post-fire activities carry on in Khosrov Forest - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. After hearing the experts’ report on Khosrov Forest State Reserve, Armenian Ministry of Emergency Situations decided to continue flights of Il-76 firefighting helicopter for post-fire activities.
The Ministry informed that the helicopter made 12 flights already.
Il-76 is tasked with maintaining safe zones and humid environment around isolated fire seats to prevent fire recurrence in the circumstances of short-run rain yesterday and no rainfall today.
Deputy Prime Minister, Minister of International Economic Integration and Reforms of Armenia Vache Gabrielyan touched upon the recent fires during the government session today, noting that the situation is under direct control of the President and Prime Minister of Armenia.
According to preliminary data, the wildfire in Khosrov Forest, which started on August 12, burned 16km of the reserve’s territory, 360ha out of the affected area being forest cover.