Խոսրովի անտառում շարունակվում են հետմարման աշխատանքները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԻՆ մասնագետների կողմից Խոսրովի անտառի պետական արգելոցի տարածքում իրականացրած հետախուզության արդյունքում որոշում է կայացվել շարունակել «ԻԼ-76» հատուկ նշանակության ինքնաթիռի թռիչքները՝ հետմարման աշխատանքների իրականացման նպատակով:
ԱԻՆ-ը տեղեկացնում է, որ ինքնաթիռն իրականացնում է արդեն 12-րդ թռիչքը:
Խոսրովի արգելոցի տարածքում երեկոյան տեղացած անձրեւի կարճատեւության եւ ներկայում անձրեւի բացակայության պատճառով «ԻԼ-76»-ը խնդիր ունի անվտանգության գոտիներ եւ խոնավ միջավայր ապահովել առանձին հրդեհային օջախների շուրջ՝ դրանց կրկնակի բռնկումը բացառելու նպատակով:
ՀՀ փոխվարչապետ, միջազգային տնտեսական ինտեգրման եւ բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանն էլ, կառավարության այսօրվա նիստում անդրադառնալով վերջին շրջանում բռնկված հրդեհներին, նշել է, որ խնդիրը ՀՀ նախագահի եւ վարչապետի անմիջական հսկողության ներքո է:
Նախնական տվյալներով՝ Խոսրովի անտառի տարածքում օգոստոսի 12-ին բռնկված հրդեհի հետեւանքով այրվել է 16 կմ պարագծով բուսածածկ տարածք, որից 360 հա-ն անտառներ են։

В Хосровском лесу продолжаются работы по исключению повторного возгорания - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. В результате осуществленной специалистами МЧС Армении разведки на территории государственного заповедника «Хосровский лес» решено продолжить полеты самолета специального назначения «ИЛ-76» с целью осуществления работ по исключению повторного возгорания.
МЧС сообщает, что самолет совершает уже 12-й полет.
Из-за непродолжительности вечернего дождя на территории Хосровского заповедника и отсутствия дождя на данный момент перед самолетом стоит задача обеспечения поясов безопасности и влажной среды вокруг отдельных очагов пожара, с целью исключения их повторного возгорания.
Вице-премьер, министр международной экономической интеграции и реформ Ваче Габриелян, говоря о разгоревшихся в последнее время пожарах, отметил на сегодняшнем заседании правительства, что проблема находится под непосредственным контролем президента и премьер-министра Армении.
По предварительным данным, в результате пожара сгорели травяные покрытия периметром 16 км, из которых 360 га составили леса.