Հայաստանում Beeline-ի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը Մեդիամաքսի հետ զրույցում պատմել է այստեղ ապրելու եւ աշխատելու առանձնահատկությունների մասին։
Երբ ընտանիքիս հետ շուրջ հինգ տարի առաջ տեղափոխվեցի Հայաստան, ինձ համար շատ կարեւոր էր հասկանալ, թե այս երկիրը ինչպես է շնչում, մտածում, ինչպիսի պատմություն, մշակույթ, ավանդույթներ ունի։ Այսօր արդեն կարող եմ հստակ ասել, որ ես մի քիչ հայ եմ։ Դա նկատել են նաեւ ընկերներս։ Նրանք ասում են, որ սկսել եմ հայերի նման շատ կատակել եւ ռեստորանում բոլորի փոխարեն վճարել։
Մեծ հարգանքով եմ վերաբերում այստեղի ավանդույթներին եւ դրանք դարձել են իմ կյանքի մի մասը, ինչի համար անասելի ուրախ եմ։
Շաբաթը երկու անգամ մեկական ժամ եմ տրամադրում հայերենի ուսուցմանը, սակայն տխրում եմ, որ դեռ չեմ կարողանում վարժ խոսել ձեր գեղեցիկ լեզվով։ Երբ խանութում, շուկայում կամ մեկ այլ վայրում փորձում եմ հայերեն խոսել, մարդիկ հիմնականում ասում են․ «Մի տանջվի՛ր, ռուսերեն ասա, մենք հասկանում ենք»։
Անդրեյ Պյատախինը Անդրեյ Պյատախինը
Հայերը շատ ջերմ ու բարյացակամ են եւ զարմանալի վերաբերմունք ունեն հյուրերի նկատմամբ։ Նրանք կարող են վիճել, բայց եթե այդ պահին հյուր գա, մթնոլորտն անմիջապես փոխվում է։
Հայաստանի եւ Ռուսաստանի հասարակությունները բավական նման են, բայց Ռուսաստանում տարեց մարդկանց եւ երեխաների հանդեպ վերաբերմունքն այնքան ջերմ չէ, ինչքան այստեղ է։ Հանրային վայրերում անհնար է չնկատել, թե մարդիկ ինչպիսի հարգանքով եւ սիրով են շփվում տարեցների եւ երեխաների հետ։
Հայերը շատ են կարեւորում բարեկամների հետ մշտական կապի մեջ լինելը։ Ազգակցական կապերն ամուր պահելու ավանդույթը շատ վառ արտահայտվում է հարսանիքներում, որոնց հնարավոր է 400-700 մարդ մասնակցի։ Կարծում եմ, որ նորապսակները հրավիրվածներից շատերին չեն ճանաչում։ Ռուսները հիմնականում այդքան բազմամարդ հարսանիքներ չեն կազմակերպում։ Հնարավոր է՝ դա վատ է, քանի որ հարազատության միջեւ կապը կորում է։ Օրինակ, հեռավոր զարմիկներիս հետ շուրջ 20 տարի չեմ շփվել, իսկ Հայաստանում նման բան անհնար կլիներ։
Նկատել եմ, որ այստեղ նախընտրում են ազատ ժամանակն անցկացնել սրճարաններում կամ ռեստորաններում։ Հայերը շատ են սիրում ուտել։ Դա, երեւի նրանից է, որ հայկական կերակուրները, մրգերն ու բանջարեղենը շատ համեղ են։
Շատ էի զարմացել, երբ տեսա, որ Հայաստանի որոշ մարզասրահներում վաճառում են ալկոհոլային խմիչքներ։ Կան մարդիկ, որ իբր գնում են մարզվելու, բայց իրականում մոտենում են բարին, խմում եւ ծխում են։
Հայերի հետ աշխատելու առանձնահատկությունն այն է, որ յուրաքանչյուր հայ ներքուստ գործարար է։ Դա շատ վառ է արտահայտված: Ռուսները կամ վրացիները այդպիսին չեն։ Նկատել եմ նաեւ, որ եթե ինչ-որ բան արվում է երկրի համար, ապա հայերի մոտ աշխատելու մոտիվացիան ավելի է մեծանում։
Ռուսաստանի համեմատ՝ այստեղ բարձրաստիճան պաշտոնյաները բավական հասանելի են։ Իմ երկրում որեւէ պաշտոնյայի հետ հանդիպելու համար շատ երկար բյուրոկրատական գործընթաց է պահանջվում։ Իսկ Հայաստանում բարձրաստիճան պաշտոնյաների հասանելիությունը բավական բարձր է, ինչը շատ ողջունելի է։
Շատ եմ սիրում շրջագայել Հայաստանով եւ կցանկանայի ավելի լավ ճանապարհներ տեսնել, քանի որ դրանց վատ որակը մի քանի անգամ երկարացնում է տեղափոխման ժամանակը եւ ազդում է մարդկանց նյարդերի վրա։ Ակնհայտ է, որ զբոսաշրջիկները սկսել են ավելի շատ այցելել Հայաստան, բայց շատ հաճախ դժվար է լինում ինչ-որ տեղ հասնել ճանապարհների ոչ բարվոք լինելու պատճառով։ Կարծում եմ, դրանց բարելավումը լրիվ իրագործելի խնդիր է։
Երեւանում եւ Հայաստանի մյուս մեծ քաղաքներում զբոսայգիների ստեղծումը եւս շատ կարեւոր է, քանի որ մարդիկ հատկապես շոգ եղանակին այգիներում զբոսնելու մեծ ցանկություն ունեն, իսկ դրանք քիչ են։
Ինձ եւ ընտանիքիս չի բավարարում նաեւ այն, որ երկրում մշակութային իրադարձությունները բավական քիչ են։ Ցանկալի կլիներ, որ միջազգային մակարդակի միջոցառումները շատ լինեին։
Հայաստանը շատ գեղեցիկ, ջերմ երկիր է եւ աշխարհին առաջարկելու շատ բան ունի: Հավատում եմ, որ ամեն ինչ լավ է լինելու։ Շուտով լրանում է պայմանագրիս ժամկետը, բայց շատ եմ ցանկանում շարունակել մնալ այստեղ, քանի որ շատ եմ սիրում այս երկիրը։

Генеральный директор Beeline в Армении Андрей Пятахин в беседе с Медиамакс рассказал об особенностях жизни и работы в нашей стране.
Когда около 5 лет назад я вместе с семьей переехал в Армению, для меня было важно понять, чем дышит и думает эта страна, какая у нее история, культура, традиции. Сегодня уже могу сказать, что я - немного армянин. Это заметили и мои друзья. Они говорят, что я стал много шутить и пытаться платить за всех в ресторанах.
С большим уважением отношусь к местным традициям, они стали частью моей жизни, чему я несказанно рад.
Дважды в неделю уделяю 1 час на изучение армянского, но сожалею, что пока не могу бегло разговаривать на вашем красивом языке. Когда в магазине, на рынке или где-то еще пытаюсь говорить на армянском, люди в основном говорят: «Не мучайся, скажи на русском, мы понимаем».
Андрей Пятахин Андрей Пятахин
Армяне - очень теплый и дружелюбный народ, проявляющий удивительное отношение к гостям. Они могут ссориться, но если в этот момент появится гость, атмосфера сразу меняется.
Армянское и российское общества достаточно похожи, но в России отношение к пожилым людям и детям не столь трепетное, кам здесь. В общественных местах невозможно не заметить, с каким уважением и любовью люди общаются с пожилыми и детьми.
Армяне придают большую важность постоянной связи с родными. Традиция поддержания родственных связей ярко проявляется на свадьбах, в которых могут участвовать 400-700 человек. Полагаю, что со многими из приглашенных молодожены вообще не знакомы. Русские в большинстве своем не делают столь многолюдных свадеб. Вероятно, это плохо, поскольку связь между родными теряется. Например, с моими дальними племянниками я не общался около 20 лет, а в Армении подобное было бы невозможным.
Заметил, что здесь предпочитают проводить свободное время в кафе или ресторанах. Армяне очень любят поесть. Скорее всего, это связано с тем, что армянские блюда, фрукты и овощи очень вкусные.
Я сильно удивился, когда увидел, что в некоторых фитнес-центрах Армении продают алкогольные напитки. Есть люди, которые якобы ходят туда заниматься спортом, но на деле подходят к бару, пьют и курят.
Особенность работы с армянами заключается в том, что каждый армянин в глубине души предприниматель. Это очень ярко проявляется. Русские или грузины не такие. Также заметил, что когда что-либо делается ради страны, у армян мотивация работать увеличивается.
По сравнению с Россией высокопоставленные лица здесь более доступны. В моей стране для организации встречи с каким-либо должностным лицом требуется затяжной бюрократический процесс. А в Армении доступность высокопоставленных лиц весьма велика, что можно только приветствовать.
Очень люблю путешествовать по Армении и хотел бы видеть дороги в лучшем состоянии. Плохое качество дорого в несколько раз увеличивает время передвижения и действует на нервы людей. Очевидно, что туристы начали больше посещать Армению, но очень часто бывает трудно доехать куда-то из-за состояния дорог. Мне кажется, их улучшение - вполне осуществимая задача.
Создание парков в Ереване и других крупных городах Армении также очень важно. У людей, особенно в жаркую погоду, есть большое желание погулять в парках, а их очень мало.
Меня и мою семью не устраивает также то, что в стране весьма мало культурных мероприятий. Было бы желательно, чтобы проводилось больше мероприятий международного уровня.
Армения – очень красивая, теплая страна, которая может дать миру многое. Я верю, что все здесь будет хорошо. Вскоре истекает срок моего контракта, но очень хочу остаться здесь, потому что очень люблю эту страну.