Ֆրանս-գերմանական մրցանակը կխրախուսի խտրականության դեմ պայքարը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում Ֆրանսիայի եւ Գերմանիայի դեսպանություններն այսօր նոր նախագիծ են մեկնարկել՝ ուղղված Հայաստանում խտրականության կամ տարբերակված մոտեցման դեմ պայքարին։
Հայաստանում առաքելությունն ավարտող՝ Ֆրանսիայի դեսպան Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեն ասել է, որ «Ֆրանս-գերմանական մրցանակ՝ հանուն հավասար հնարավորությունների» նախագծի թեման ընտրվել է համատեղ եւ նպատակ ունի հանրության մեջ առավել ընդգրկուն ներկայության հնարավորություն ընձեռել մրցանակակրին։
€1000 պարգեւը կտրվի այն նախագծին, որն առանձնակի ներդրում է ունեցել Հայաստանում կանանց, երեխաների, հաշմանդամություն ունեցողների, որբերի եւ հասարակության այլ խոցելի խմբերի համար հավասար հնարավորությունների ստեղծման գործում։
«Մենք ցանկանում ենք արժանին մատուցել Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշպանության գործում մեծ ներդրում ունեցած անձանց»,- ասել է Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեն։
Գերմանիայի դեսպան Մաթիաս Քիսլերն էլ նշել է, թե «որեւէ հասարակություն կատարյալ չէ՝ լինի դա գերմանական, ֆրանսիական կամ հայկական»։
«Այս մրցանակաբաշխությամբ ցանկանում ենք նաեւ մեր երախտիքի խոսքը հայտնել այն հասարակական կազմակերպություններին, որոնք աշխատում են այս ոլորտում»,- ասել է Գերմանիայի դեսպանը։
Մրցույթին կարող են մասնակցել անհատ անձիք, հիմնադրամներ, շահույթ չհետապնդող կառույցներ։ Խտրականության դեմ պայքարի մասին վկայող բոլոր նյութերը գերմաներեն, ֆրանսերեն, անգլերեն կամ հայերեն լեզուներով պետք է մինչեւ հոկտեմբերի 31-ը ուղարկել info@eriw.auswaertiges-amt.de եւ frederique.reinbold@diplomatie.gouv.fr հասցեներով։
Նոյեմբերին երկու դեսպանությունների, ինչպես նաև Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներից բաղկացած ժյուրին կընտրի լավագույն աշխատանքը։

Франко-немецкая премия будет поощрять борьбу c дискриминацией - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Посольства Франции и Германии в Армении запустили сегодня новый проект, направленный на борьбу против дискриминации в Армении.
Завершающий свою миссию в Армении посол Франции Жан-Франсуа Шарпантье отметил, что тема проекта «Франко-немецкая премия во имя равных возможностей» была выбрана совместно и имеет цель предоставить призеру возможность более комплексного присутствия в обществе.
Награда в размере €1000 будет вручена тому проекту, который имел особый вклад в деле создания равных возможностей для женщин, детей, лиц, имеющих инвалидность, сирот и других уязвимых групп армянского общества.
«Мы хотим отдать должное лицам, которые внесли большой вклад в дело защиты прав человека в Армении»,- заявил Жан-Франсуа Шарпантье.
Посол Германии Матиас Кислер отметил, что «ни одно общество, будь то немецкое, французское или армянское, не идеально».
«Этой премией мы хотим также выразить свою признательность тем общественным организациям, которые работают в этой сфере»,- заявил посол Германии.
В конкурсе могут принять участие отдельные лица, фонды, некоммерческие организации.
Материалы, свидетельствующие о борьбе против дискриминации, на немецком, французском, английском или армянском языках следует отправить до 31 октября по адресам info@eriw.auswaertiges-amt.de и frederique.reinbold@diplomatie.gouv.fr
В ноябре жюри, состоящее из представителей двух посольств, а также гражданского общества Армении, выберет лучшую работу.