Ֆրանս-գերմանական մրցանակը կխրախուսի խտրականության դեմ պայքարը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում Ֆրանսիայի եւ Գերմանիայի դեսպանություններն այսօր նոր նախագիծ են մեկնարկել՝ ուղղված Հայաստանում խտրականության կամ տարբերակված մոտեցման դեմ պայքարին։
Հայաստանում առաքելությունն ավարտող՝ Ֆրանսիայի դեսպան Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեն ասել է, որ «Ֆրանս-գերմանական մրցանակ՝ հանուն հավասար հնարավորությունների» նախագծի թեման ընտրվել է համատեղ եւ նպատակ ունի հանրության մեջ առավել ընդգրկուն ներկայության հնարավորություն ընձեռել մրցանակակրին։
€1000 պարգեւը կտրվի այն նախագծին, որն առանձնակի ներդրում է ունեցել Հայաստանում կանանց, երեխաների, հաշմանդամություն ունեցողների, որբերի եւ հասարակության այլ խոցելի խմբերի համար հավասար հնարավորությունների ստեղծման գործում։
«Մենք ցանկանում ենք արժանին մատուցել Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշպանության գործում մեծ ներդրում ունեցած անձանց»,- ասել է Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեն։
Գերմանիայի դեսպան Մաթիաս Քիսլերն էլ նշել է, թե «որեւէ հասարակություն կատարյալ չէ՝ լինի դա գերմանական, ֆրանսիական կամ հայկական»։
«Այս մրցանակաբաշխությամբ ցանկանում ենք նաեւ մեր երախտիքի խոսքը հայտնել այն հասարակական կազմակերպություններին, որոնք աշխատում են այս ոլորտում»,- ասել է Գերմանիայի դեսպանը։
Մրցույթին կարող են մասնակցել անհատ անձիք, հիմնադրամներ, շահույթ չհետապնդող կառույցներ։ Խտրականության դեմ պայքարի մասին վկայող բոլոր նյութերը գերմաներեն, ֆրանսերեն, անգլերեն կամ հայերեն լեզուներով պետք է մինչեւ հոկտեմբերի 31-ը ուղարկել info@eriw.auswaertiges-amt.de եւ frederique.reinbold@diplomatie.gouv.fr հասցեներով։
Նոյեմբերին երկու դեսպանությունների, ինչպես նաև Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներից բաղկացած ժյուրին կընտրի լավագույն աշխատանքը։

Franco-German Prize to promote fight against discrimination in Armenia - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Embassies of France and Germany to Armenia launched a new initiative today, aimed at fighting against discrimination and negative societal attitudes in Armenia.
Upon completing his diplomatic mission, Ambassador of France to Armenia Jean-Francois Charpentier said that the topic of “Franco-German Prize for Equal Opportunities” was chosen jointly with German Embassy and is aimed at giving the winner the opportunity of the most inclusive presence in the Armenian society.
EUR 1000 prize will be given to the participant with the unique contribution in creating equal opportunities for women, children, disabled people, orphans and other vulnerable groups in the country.
“We would like to honor people for their contribution in promoting protection of human rights in Armenia,” Jean-Francois Charpentier said.
Ambassador of Germany to Armenia Matthias Kiesler remarked that “there is no perfect society neither in Germany nor in France or Armenia.”
“With this prize we would like to express our gratitude towards NGOs working in this sector,” Matthias Kiesler said.
Individuals, foundations, NGOs are welcome to participate. Until October 31, participants should send all the materials on their fight against discrimination to info@eriw.auswaertiges-amt.de or frederique.reinbold@diplomatie.gouv.fr.
The information should be provided in German, French, English or Armenian languages.
The jury, involving representatives from Embassies of France and Germany, as well as civil society will select the best works in November.