Ներդրողների եւ վերլուծաբանների խումբն այցելել է Ամուլսար
Երեւան: Մեդիամաքս: Ֆինանսական վերլուծաբաններից ու ինստիտուցիոնալ ներդրողներից բաղկացած խումբն այցելել է Հայաստան եւ Լիդիանի Ամուլսարի ծրագրի տեղամաս։
Հոկտեմբերի 11-ին ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հետ հանդիպմանը «Լիդիան Ինթերնեշնլ» ընկերության նախագահ եւ գլխավոր տնօրեն Հովարդ Սթիվենսոնն վերահաստատել էր Լիդիանի պարտավորությունը շարունակաբար ներկայացնել Ամուլսարի ծրագիրը որպես հաջողված օրինակ առ այն, որ  Հայաստանը կարող է ներգրավել եւ հաջողությամբ իրականացնել խոշոր միջազգային ներդրումային ծրագրեր։
Հոկտեմբերի 12-ին Ամուլսարի շինհրապարակ այցի ընթացքում այցելուները կանգ են առել կույտային տարրալվացման հարթակի, դատարկ ապարների լցակույտի եւ փոխակրիչի միջանցքի տարածքներում, որտեղ ականատես են եղել ակտիվ շինարարական աշխատանքներին, փոխակրիչի արդեն տեղադրված հատվածին:
Բեռնատարների տեխսպասարկման կետում այցելուները ծանոթացել են «Կատերպիլար» ընկերության նոր ներմուծված խոշոր հանքային սարքավորումների մոնտաժման աշխատանքներին, եղել նորակառույց շինարարական ավանում, որտեղ արդեն բնակվում է 600 մարդ։ Ամուլսարում շինարարության մեջ զբաղված ավելի քան 1200 աշխատողների 30%-ից ավելին շրջակա համայնքներից են։
Այցն ավարտվել է Գնդեվազ համայնքում գործող տեղական բիզնես ծրագրերին ծանոթությամբ, որտեղ այցելուներին ներկայացվել են Լիդիանի կողմից իրականացվող տեղական գնումների ծրագիրն ու տեղական բիզնեսների զարգացման նախագիծը, որոնք Ամուլսարի շրջակա համայնքներում տնտեսական ու սոցիալական զարգացմանը նպաստելու ընկերության ծրագրի մաս են։

Investors and analysts visit Lydian’s Amulsar gold mine in Armenia
Yerevan /Mediamax/. A group of analysts and institutional investors visited Armenia and Lydian’s Amulsar project.
At the meeting with Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan on October 11, President and CEO of Lydian International Howard Stevenson reiterated Lydian’s commitment to continue to present the Amulsar project as a good example that Armenia can attract and successfully maintain large scale international investments.
On October 12th, the visitors toured the Amulsar construction site, stopping by the heap leach area, the barren rock storage facility, and the conveyor corridor where they could see erected sections of the conveyor.
The visitors also had a look at the truck shop and assembly of large mine equipment from Caterpillar, as well as the construction camp where some 600 people are currently accommodated. Over 1200 people are working at the Amulsar constructions site, of which over 30% are from the surrounding communities.
The visit concluded at local businesses in Gndevaz community, where the visitors were briefed about Lydian’s local procurement program, as well as local business development projects that are part of Lydian’s commitment to ensuring economic and social development in communities surrounding Amulsar.