Պետական ակադեմիական երգչախումբը համերգ տվեց Տաթեւում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրի նախաձեռնությամբ այսօր Տաթեւի վանական համալիրի բակում տեղի է ունեցել Հայաստանի պետական ազգային ակադեմիական երգչախմբի համերգը։
Երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավար եւ գլխավոր դիրիժոր Հովհաննես Չեքիջյանի ղեկավարությամբ երգչախումբը կատարել է Կոմիտասի, Եկմալյանի, Մոցարտի, Վերդիի եւ Չայկովսկու ստեղծագործությունները։
«Տաթեւը զարմանահրաշ կառույց է։ Բազմիցս մասնավոր այցով եղել եմ Տաթեւում, բայց այս անգամ, ի ուրախություն ինձ, այստեղ ելույթ ունեցանք մեր երգչախմբով։ 1111-ամյա իր բարձունքից մեզ նայող Տաթեւի վանքը ջերմությամբ հյուրընկալեց մեզ։ Խորհրդանշական է, որ հոկտեմբերի 16-ին լրանում է «ՏաԹեւեր» ճոպանուղու գործարկման յոթերորդ տարեդարձը»,- ասել է Հովհաննես Չեքիջյանը։
Երգչախմբի համերգը մեկն է այն միջոցառումներից, որոնք ուղղված են Տաթեւում հոգեւոր ու մշակութային կյանքի վերածննդին։ Համերգին ներկա էին Տաթեւի վանքի հարակից համայնքների բնակիչները, բազմաթիվ հյուրեր ու զբոսաշրջիկներ Հայաստանից եւ արտերկրից։
«Եթե պատմության էջերն ուսումնասիրենք՝ կտեսնենք, որ 1111 տարեկան Տաթեւի վանքը եղել է հայ հոգեւոր երաժշտության դարբնոցը։ Հայաստանի պետական ազգային ակադեմիական երգչախմբի համերգը Տաթեւի վանքի բակում հայ հոգեւոր երաժշտության դարավոր ավանդույթների պահպանման ու շարունակության լավագույն օրինակն է»,- նշել է Տաթեւի վանքի վանահայր Տեր Միքայել Վարդապետ Գեւորգյանը:
«Երգչախմբի համերգը ինքնատիպ մի փորձ էր նույն տարածության մեջ հանդիպեցնելու մեր մշակույթի անցյալն ու ներկան․ կազմակերպել Տաթեւի վանքի բակում մաեստրո Չեքիջյանի ղեկավարած երգչախմբի համերգը։  Թե՛ Տաթեւը, թե՛ երգչախումբը հոգեւոր եւ մշակութային բացառիկ արժեքներն են ոչ միայն հայերի համար։ Այս ձայները հնչել են աշխարհի լավագույն բեմերից, իսկ Տաթեւը եւ «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագիրը կարողացել են համախմբել տարբեր ազգությունների ու դավանանքի մարդկանց։ Ի վերջո, այս «հանդիպումը» վաղ թե ուշ պետք է կայանար։ Այս համերգը լավ առիթ էր, որպեսզի վանքի հարակից համայնքների բնակիչներն ու հյուրերը հաղորդակցվեն կենդանի լեգենդի՝ մաեստրո Չեքիջյանի եւ նրա ղեկավարած երգչախմբի արվեստի հետ»,- ասել է IDeA հիմնադրամի մշակութային ծրագրերի ղեկավար Էլեոնորա Մալխասյանը։

Академический хор Армении выступил в Татеве - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Сегодня по инициативе фонда «Инициативы развития Армении» (IDeA) и программы «Возрождение Татева» на территории монастырского комплекса Татев прошел концерт Государственного национального академического хора Армении.
Под руководством художественного руководителя и главного дирижера, единственного народного артиста СССР в Армении Ованнеса Чекиджяна хор исполнил произведения Комитаса, Екмаляна, Моцарта, Верди и Чайковского.
«Татев – удивительное место. Я много раз бывал в Татеве, но на этот раз, на радость мне, мы выступили здесь с концертом. Монастырь Татев, смотрящий на нас со своей  1111-летней высоты, принял нас тепло. Символично, что 16 октября исполняется 7 лет со дня запуска канатной дороги «Крылья Татева»»,- отметил маэстро Ованнес Чекиджян.
Концерт хора – одно из мероприятий, направленных на возрождение духовной и культурной жизни в Татеве. На концерте присутствовали жители прилегающих к Татевскому монастырю общин, множество гостей и туристов из-за рубежа и Армении.
«Изучая страницы истории, мы видим, что 1111-летний Татевский монастырь был кузницей армянской духовной музыки. Концерт Государственного национального академического хора Армении на территории монастыря является лучшим примером сохранения и продолжения вековых традиций армянской духовной музыки», - отметил настоятель Татевского монастыря, игумен Микаел Геворгян.
«Концерт хора стал своеобразной попыткой свести наше культурное прошлое с настоящим в одном пространстве – организовать во дворе Татевского монастыря концерт хора под руководством маэстро Чекиджяна. Как Татев, так и хор являются исключительными духовными и культурными ценностями не только для армян. Эти голоса звучали с лучших сцен мира, а Татев и программа «Возрождение Татева» смогли объединить людей разных национальностей и вероисповедания. Эта встреча рано или поздно должна была состояться. Этот концерт был хорошим поводом, чтобы жители прилегающих к монастырю общин и гости пообщались с живой легендой – маэстро Чекиджяном и приобщились к искусству хора под его руководством»,- отметила менеджер культурных программ фонда IDeA Элеонора Малхасян.