Հայաստանը ուսումնասիրում է փրկարարական կամավորության ԵՄ փորձը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Դավիթ Տոնոյանն այսօր ընդունել է Եվրամիության պատվիրակությունը՝ «Տարերային եւ տեխնածին աղետների կանխարգելում, պատրաստվածություն եւ արձագանքում արեւելյան տարածքում» PPRD East 2 ծրագրի ղեկավար Սերգեյ Անագնոստիի գլխավորությամբ:
Կողմերը քննարկել են PPRD EAST-2 ծրագրի իրականացման ընթացքը Հայաստանում:
Ծրագրի շրջանակում իրականացվում է արտակարգ իրավիճակների ոլորտում ինստիտուցիոնալ եւ օրենսդրական բազաների բարելավում՝ բնակչության պաշտպանության ոլորտում կարողությունների զարգացման նպատակով:
Դավիթ Տոնոյանը շեշտել է ԵՄ փորձի կիրառմամբ փրկարարական կամավորական ուժերի ձեւավորումը եւ աղետների կորուստների տվյալների գնահատումը (disaster data loss)՝ որպես բնակչության դիմակայունության բարձրացման կարեւոր մեխանիզմ:

Yerevan /Mediamax/. Minister of Emergency Situations of Armenia Davit Tonoyan received today the delegation of the European Union, led by Sergey Anagnosti, Team Leader of “Prevention, Preparedness and Response to Man-made and Natural Disasters in the ENPI East Region (PPRD East)” program.
The sides discussed the process of implementation of PPRD EAST-2 program in Armenia.
The program features improvement of institutional and legislative bases in the sector of emergency situations, aimed at the development of capabilities in protection of Armenian population.
As an important mechanism for increasing population resistance, Davit Tonoyan emphasized the formation of volunteer rescue forces and assessment of disaster data loss with application of EU expertise.