Ընտրող հանձնաժողովը կքննարկի 2018թ. «Ավրորա»-ի առաջադրումները
Երեւան: Մեդիամաքս: «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի հանդիպումը տեղի կունենա դեկտեմբերի 4-ին Բեռլինում՝ ուսումնասիրելու 2018թ. «Ավրորա» մրցանակի առաջադրումները:
Հանձնաժողովի կազմում ընդգրկված են հումանիտար եւ մարդու իրավունքների ոլորտների ակտիվիստներ, պետությունների նախկին ղեկավարներ: Այն գլխավորում է օսկարակիր դերասան, հումանիտար գործիչ Ջորջ Քլունին:
Ընտրող հանձնաժողովի անդամներն են Նոբելյան դափնեկիրներ Օսկար Արյասը, Շիրին Էբադին եւ Լեյմա Գբովեն, Իռլանդիայի նախկին նախագահ Մերի Ռոբինսոնը, մարդու իրավունքների ակտիվիստ Հինա Ջիլանին, Ավստրալիայի նախկին արտգործնախարար եւ Միջազգային ճգնաժամային խմբի նախագահ ու գործադիր տնօրեն Գարեթ Էվանսը, Մեքսիկայի նախկին նախագահ Էռնեստո Սեդիլյոն, «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպության համահիմնադիր եւ Ֆրանսիայի նախկին արտգործնախարար Բեռնարդ Քուշները, Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի տնօրեն Լորդ Արա Դարզին, Նյու Յորքի Կարնեգի կորպորացիայի նախագահ Վարդան Գրեգորյանը։
Երրորդ ամենամյա «Ավրորա» մարդասիրական մրցանակի համար կատարվել է 750 առաջադրում, որոնցից 509-ը՝ չկրկնվող թեկնածություններ: Հայտերն ուղարկվել են 12 լեզվով՝ 115 երկրից, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Եգիպտոսից, Հայաստանից, Հնդկաստանից, Գերմանիայից, Միացյալ Թագավորությունից, Պակիստանից, Ուկրաինայից եւ Քենյայից:
Անկախ փորձագետների հանձնախումբը, որը գործում է «Ավրորա» մրցանակի քարտուղարության կազմում, հավատարիմ մնալով «Ավրորա» մրցանակի ընտրական չափանիշներին, արդեն ուսումնասիրել է մրցանակին առաջադրված բոլոր թեկնածությունները եւ ընտրող հանձնաժողովի ուշադրությանն է ներկայացրել թեկնածուների սեղմ ցանկը:
Հանձնախմբի կազմում ընդգրկված են հումանիտար ոլորտի մասնագետներ եւ մարդասիրական, մարդու իրավունքների եւ քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների ղեկավարներ: 2018թ. «Ավրորա» մրցանակի Փորձագետների հանձնախմբում ընդգրկված են՝
-    Մարիա Էլենա Ագուերո՝ «Մադրիդյան ակումբի» գլխավոր քարտուղար
-    Այան Հիրսի Ալի՝ ակտիվիստ, գրող, AHA հիմնադրամի հիմնադիր
-    Կոմֆորտ Էրո՝ Միջազգային ճգնաժամային խմբի Աֆրիկայի ծրագրի տնօրեն
-    Մեգո Թերզյան՝ Ֆրանսիայի «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպության նախագահ
-    Կոնստանտին Խաբենսկի՝ «Խաբենսկի» բարեգործական հիմնադրամի հիմնադիր
-    Չուլպան Խամատովա՝ «Նվիրիր կյանք» հիմնադրամի համահիմնադիր
-    Ջեմիլա Մահմուդ՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի գլխավոր փոխքարտուղար
-    Պեդրո Մուրադյան՝ ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների բարձր հանձնակատարի գրասենյակի փորձագետ
-    Լեզլի-Աննա Նայթ՝ The Elders խմբի նախկին տնօրեն
-    Արյեհ Նեյեր՝ Բաց հասարակության հիմնադրամի պատվավոր նախագահ
-    Սաշա Չանոֆ՝ RefugePoint կազմակերպության համահիմնադիր եւ գործադիր տնօրեն
-    Նենսի Սոդերբերգ՝ ՄԱԿ-ում ԱՄՆ նախկին դեսպան
-    Մոնիկա Վիլա՝ Թոմսոն Ռոյթերս հիմնադրամի տնօրեն
-    Սառա Լեյ Ուիսթոն՝ Human Rights Watch կազմակերպության Մերձավոր Արեւելքի եւ Հյուսիսային Աֆրիկայի բաժանմունքի տնօրեն
-    Ջոն Փրենդերգաստ՝ Enough նախագծի տնօրեն
-    Թոմ Քաթինա՝ բժիշկ, 2017թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր
-    Նիկոլաս Քումջյանը՝ Կամբոջայի դատարանների Արտակարգ պալատների միջազգային դատախազ
-    Ջոնաթան Ֆանտոն՝ Արվեստների եւ գիտությունների ամերիկյան ակադեմիայի նախագահ
2018թ. «Ավրորա» մրցանակի հավակնորդների անունները հայտնի կդառնան 2018թ. ապրիլի 24-ին՝ Հայոց ցեղասպանության նահատակների հիշատակի օրը: «Ավրորա» մրցանակը, որն ստեղծվել է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների, երրորդ անգամ կշնորհվի 2018թ. հունիսի 10-ին Հայաստանում կայանալիք հանդիսավոր արարողության ժամանակ: Մրցանակի դափնեկրին կշնորհվի $ 100 000-ի պարգեւ եւ հնարավորություն՝ $ 1 մլն դոլարի դրամաշնորհը հատկացնելու իրեն ոգեշնչած կազմակերպություններին:

George Clooney ans Ruben Vardanyan
Yerevan/Mediamax/. On December 4, the Selection Committee of the Aurora Prize for Awakening Humanity will gather in Berlin to review the nominations for the 2018 Aurora Prize.
The Selection Committee is comprised of humanitarians, human right activists and former heads of state and is chaired by Academy-award winning actor and philanthropist George Clooney.
The members of the committee are Nobel Laureates Oscar Arias, Shirin Ebadi and Leymah Gbowee; former President of Ireland Mary Robinson; human rights activist Hina Jilani; former Foreign Minister of Australia and President Emeritus of the International Crisis Group Gareth Evans; former President of Mexico Ernesto Zedillo; Médecins Sans Frontières co-founder and former Foreign Minister of France Bernard Kouchner; Director of the Institute of Global Health Innovation at Imperial College London Professor Lord Ara Darzi; President of the Carnegie Corporation of New York Vartan Gregorian.
For the third annual Aurora Prize for Awakening Humanity, there were received 750 submissions for 509 unique candidates. Entries were submitted in 12 languages from 115 countries including USA, Russia, Egypt, Armenia, India, Germany, UK, Pakistan, Ukraine, and Kenya.
The Independent Expert Panel has already reviewed all eligible nominations in accordance with the Aurora Prize Selection Criteria and narrowed the shortlist of nominees for the Selection Committee’s attention.
The Expert Panel is part of the Aurora Prize Secretariat and is comprised of humanitarian professionals and leaders of humanitarian and civil society organizations. The members of the 2018 Aurora Prize Expert Panel are:
-    Maria Elena Aguero, Secretary General of Club de Madrid
-    Ayaan Hirsi Ali, activist, author, founder of AHA Foundation
-    Comfort Ero, Crisis Group’s Nairobi-based Africa Program Director
-    Tom Catena, medical doctor, 2017 Aurora Prize Laureate
-    Sasha Chanoff, co-founder and Executive Director at RefugePoint
-    Jonathan Fanton, President of the American Academy of Arts and Sciences
-    Konstantin Khabenskiy, founder of Khabenskiy Charitable Foundation
-    Chulpan Khamatova, co-founder of Gift of Life Foundation
-    Lesley-Anne Knight, former CEO of The Elders
-    Nicholas Koumjian, International Co-Prosecutor at the Extraordinary Chambers in the Courts of Cambodia
-    Mr. Pedro Mouratian, expert-consultant to the Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights
-    Jemilah Mahmood, Undersecretary General for Partnerships at IFRC
-    Aryeh Neier, President Emeritus of the Open Society Foundations
-    John Prendergast, Director of the Enough Project
-    Nancy Soderberg, former US Deputy National Security Advisor and Ambassador to the United Nations
-    Mego Terzian, President of Medecins Sans Frontieres France
-    Monique Villa, CEO of Thomson Reuters Foundation
-    Sarah Leah Whitson, Director of the Middle East and North Africa division of Human Rights Watch
The finalists of the 2018 Aurora Prize will be announced on April 24 of 2018, the annual day of remembrance of the Armenian Genocide. The Aurora Prize, established on behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to their saviors, will be awarded for the third time on June 10 of 2018 in Armenia.
The laureate will receive USD 100k and will be invited to share USD 1m with organizations which inspire their work.