Ընտրող հանձնաժողովը կքննարկի 2018թ. «Ավրորա»-ի առաջադրումները
Երեւան: Մեդիամաքս: «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի հանդիպումը տեղի կունենա դեկտեմբերի 4-ին Բեռլինում՝ ուսումնասիրելու 2018թ. «Ավրորա» մրցանակի առաջադրումները:
Հանձնաժողովի կազմում ընդգրկված են հումանիտար եւ մարդու իրավունքների ոլորտների ակտիվիստներ, պետությունների նախկին ղեկավարներ: Այն գլխավորում է օսկարակիր դերասան, հումանիտար գործիչ Ջորջ Քլունին:
Ընտրող հանձնաժողովի անդամներն են Նոբելյան դափնեկիրներ Օսկար Արյասը, Շիրին Էբադին եւ Լեյմա Գբովեն, Իռլանդիայի նախկին նախագահ Մերի Ռոբինսոնը, մարդու իրավունքների ակտիվիստ Հինա Ջիլանին, Ավստրալիայի նախկին արտգործնախարար եւ Միջազգային ճգնաժամային խմբի նախագահ ու գործադիր տնօրեն Գարեթ Էվանսը, Մեքսիկայի նախկին նախագահ Էռնեստո Սեդիլյոն, «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպության համահիմնադիր եւ Ֆրանսիայի նախկին արտգործնախարար Բեռնարդ Քուշները, Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի տնօրեն Լորդ Արա Դարզին, Նյու Յորքի Կարնեգի կորպորացիայի նախագահ Վարդան Գրեգորյանը։
Երրորդ ամենամյա «Ավրորա» մարդասիրական մրցանակի համար կատարվել է 750 առաջադրում, որոնցից 509-ը՝ չկրկնվող թեկնածություններ: Հայտերն ուղարկվել են 12 լեզվով՝ 115 երկրից, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Եգիպտոսից, Հայաստանից, Հնդկաստանից, Գերմանիայից, Միացյալ Թագավորությունից, Պակիստանից, Ուկրաինայից եւ Քենյայից:
Անկախ փորձագետների հանձնախումբը, որը գործում է «Ավրորա» մրցանակի քարտուղարության կազմում, հավատարիմ մնալով «Ավրորա» մրցանակի ընտրական չափանիշներին, արդեն ուսումնասիրել է մրցանակին առաջադրված բոլոր թեկնածությունները եւ ընտրող հանձնաժողովի ուշադրությանն է ներկայացրել թեկնածուների սեղմ ցանկը:
Հանձնախմբի կազմում ընդգրկված են հումանիտար ոլորտի մասնագետներ եւ մարդասիրական, մարդու իրավունքների եւ քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների ղեկավարներ: 2018թ. «Ավրորա» մրցանակի Փորձագետների հանձնախմբում ընդգրկված են՝
-    Մարիա Էլենա Ագուերո՝ «Մադրիդյան ակումբի» գլխավոր քարտուղար
-    Այան Հիրսի Ալի՝ ակտիվիստ, գրող, AHA հիմնադրամի հիմնադիր
-    Կոմֆորտ Էրո՝ Միջազգային ճգնաժամային խմբի Աֆրիկայի ծրագրի տնօրեն
-    Մեգո Թերզյան՝ Ֆրանսիայի «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպության նախագահ
-    Կոնստանտին Խաբենսկի՝ «Խաբենսկի» բարեգործական հիմնադրամի հիմնադիր
-    Չուլպան Խամատովա՝ «Նվիրիր կյանք» հիմնադրամի համահիմնադիր
-    Ջեմիլա Մահմուդ՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի գլխավոր փոխքարտուղար
-    Պեդրո Մուրադյան՝ ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների բարձր հանձնակատարի գրասենյակի փորձագետ
-    Լեզլի-Աննա Նայթ՝ The Elders խմբի նախկին տնօրեն
-    Արյեհ Նեյեր՝ Բաց հասարակության հիմնադրամի պատվավոր նախագահ
-    Սաշա Չանոֆ՝ RefugePoint կազմակերպության համահիմնադիր եւ գործադիր տնօրեն
-    Նենսի Սոդերբերգ՝ ՄԱԿ-ում ԱՄՆ նախկին դեսպան
-    Մոնիկա Վիլա՝ Թոմսոն Ռոյթերս հիմնադրամի տնօրեն
-    Սառա Լեյ Ուիսթոն՝ Human Rights Watch կազմակերպության Մերձավոր Արեւելքի եւ Հյուսիսային Աֆրիկայի բաժանմունքի տնօրեն
-    Ջոն Փրենդերգաստ՝ Enough նախագծի տնօրեն
-    Թոմ Քաթինա՝ բժիշկ, 2017թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր
-    Նիկոլաս Քումջյանը՝ Կամբոջայի դատարանների Արտակարգ պալատների միջազգային դատախազ
-    Ջոնաթան Ֆանտոն՝ Արվեստների եւ գիտությունների ամերիկյան ակադեմիայի նախագահ
2018թ. «Ավրորա» մրցանակի հավակնորդների անունները հայտնի կդառնան 2018թ. ապրիլի 24-ին՝ Հայոց ցեղասպանության նահատակների հիշատակի օրը: «Ավրորա» մրցանակը, որն ստեղծվել է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների, երրորդ անգամ կշնորհվի 2018թ. հունիսի 10-ին Հայաստանում կայանալիք հանդիսավոր արարողության ժամանակ: Մրցանակի դափնեկրին կշնորհվի $ 100 000-ի պարգեւ եւ հնարավորություն՝ $ 1 մլն դոլարի դրամաշնորհը հատկացնելու իրեն ոգեշնչած կազմակերպություններին:

Отборочная комиссия рассмотрит номинации на премию «Аврора»-2018
Ереван /Медиамакс/. 4 декабря отборочная комиссия премии «Аврора» рассмотрит в Берлине номинации на премию «Аврора-2018».
В комиссию входят гуманитарные деятели, правозащитники и бывшие главы государств, а возглавляет ее лауреат премии «Оскар», актер, режиссер и филантроп Джордж Клуни.
Среди членов отборочной комиссии премии «Аврора» – лауреаты Нобелевской премии мира Оскар Ариас, Ширин Эбади и Лейма Гбови, экс-президент Ирландии Мэри Робинсон, бывший президент Мексики Эрнесто Седильо, правозащитница Хина Джилани, директор Института глобальных инноваций в здравоохранении при Имперском колледже Лондона лорд Ара Дарзи, бывший министр иностранных дел Австралии и почетный президент Международной кризисной группы Гарет Эванс, один из основателей «Врачей без границ» Бернар Кушнер, и президент Корпорации Карнеги в Нью-Йорке Вартан Грегорян.
На третью ежегодную премию «Аврора» представлено 750 заявок и номинировано 509 уникальных кандидатов. Заявки присылали на 12 языках из 115 стран, в том числе из США, России, Египта, Армении, Индии, Германии, Великобритании, Пакистана, Украины и Кении.
Независимый Экспертный совет уже оценил все отвечающие требованиям заявки в соответствии с критериями премии «Аврора» и составил для Отборочной комиссии список наиболее перспективных кандидатов.
Экспертный совет входит в Секретариат премии «Аврора» и состоит из специалистов в области решения гуманитарных проблем, а также глав гуманитарных и правозащитных организаций. Среди членов Экспертного совета:
-    Мария Элена Агуэро, генеральный секретарь Мадридского клуба
-    Айаан Хирси Али, активистка, писательница, основательница AHA Foundation
-    Моника Вилла, директор фонда Thomson Reuters
-    Доктор Том Катена, лауреат премии «Аврора» – 2017
-    Николас Куюмджян, международный со-обвинитель Чрезвычайных палат в судах Камбоджи
-    Доктор Джемиля Махмуд, заместитель генерального секретаря по партнерствам Международной федерации обществ Красного Креста и Красного Полумесяца
-    Педро Муратян, эксперт-консультант Управления Верховного комиссара ООН по правам человека
-    Арье Найер, почетный президент Фонда «Открытое общество»
-    Лесли-Энн Найт, бывший генеральный директор организации «Старейшины»
-    Джон Прендергаст, директор проекта «Хватит!»
-    Нэнси Содерберг, бывший заместитель советника президента США по национальной безопасности и представитель США при ООН
-    Доктор Мего Терзян, глава французского отделения организации «Врачи без границ»
-    Сара Ли Уитсон, директор Human Rights Watch по Ближнему Востоку и Северной Африке
-    Джонатан Фэнтон, председатель Американской академии искусств и наук
-    Константин Хабенский, основатель Благотворительного фонда Константина Хабенского
-    Чулпан Хаматова, соучредитель фонда «Подари жизнь»
-    Саша Чанофф, соучредитель и исполнительный директор RefugePoint
-    Комфор Эро, директор африканских программ Международной кризисной группы.
Имена финалистов премии «Аврора» – 2018 будут объявлены в Армении 24 апреля 2018 года. Итоги третьей ежегодной премии «Аврора», созданной от лица всех выживших во время Геноцида армян и в знак благодарности их спасителям, будут подведены в Армении 10 июня 2018 года на специальной церемонии, во время которой лауреат получит 100 000 долларов и возможность разделить между вдохновившими его организациями 1 млн долларов.